Każdy doskonale wie, że kilowatogodzina to jednostka miary, która jest wykorzystywana przez dostawców energii elektrycznej oraz gazu, aby określić zużycie energii poprzez konkretne urządzenia w naszych domach oraz większych gospodarstwach.
Większość z nas się orientuje co prawda, jaka jest to jednostka, ale nie każdy jest w stanie po prostu powiedzieć ile to wat. Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości.
1 kWh – ile to jest wat?
Tak naprawdę to jedna kilowatogodzina odpowiada 1000 watom elektrycznej energii, które są zużywane w ciągu jednej godziny. Z tą jednostką mamy do czynienia na co dzień, ponieważ dzięki niej w bardzo łatwy i szybki sposób możemy określić, ile konkretnie prądu dane urządzenie zużywa.
Czytaj więcej: Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?
Dzięki temu możemy kontrolować zużycie ogólne energii w przypadku sprzętów i maszyn przez nas posiadanych. System obliczeń jest oparty na kilowatogodzinach. Stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do wszelkich gospodarstw domowych, w których zużycie średnie prądu sięga najczęściej w ciągu miesiąca od kilkuset do kilkunastu tysięcy kWh.
Natomiast w przypadku nieco większych przedsiębiorstw, w których zużycie elektrycznej energii jest o wiele większe, korzysta się raczej z nieco większych jednostek, które umożliwiają obliczenie szybsze wszelkich cen prądu, jak i zużycia poziomu energii, jak chociażby gigawatogodziny oraz megawatogodziny.
Sprawdź również: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?
Ile kWh pobierają nasze urządzenia domowe?
Aby móc określić skutecznie samo zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym, to musimy obliczyć, ile kWh pobierają nasze poszczególne urządzenia domowe, jak pralka, lodówka, komputer, czajnik elektryczny, czy też innego rodzaju sprzęty, których używamy.
Musimy również widzieć, ile kosztuje konkretnie 1 kWh, a jej koszt jest uzależniony od źródła energii, z którego korzystamy w naszym gospodarstwie. Najdroższa z pewnością jest sama energia elektryczna. Za jedna kilowatogodzinę zapłacić trzeba nawet do 0,65 złotych.
Pompy ciepła Łomża, Pompy ciepła Augustów, Pompy ciepła Bielsk Podlaski, Pompy ciepła Zambrów
Wpływ na koszt ostateczny energii elektrycznej ma naprawdę sporo czynników. Wśród nich możemy wymienić stan gospodarki, ceny na giełdach, zapotrzebowanie rynku, usługi dystrybucyjne pogoda, czy też taryfa.
Właśnie dlatego cena prądu ulega bardzo często licznym zmianom. Trudno jest oczywiście określić jednoznacznie, ile konkretnie kWh pobierają sprzęty domowe, ponieważ na rynku jest ich spory wybór. Coraz to więcej urządzeń wyróżnia się energooszczędnością, dlatego wszelkie wartości podaje się jedynie w samym przybliżeniu.