
Z roku na rok popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie. Jest to oszczędna i ekologiczna alternatywa pozyskiwania energii elektrycznej na potrzeby użytkownika. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są koszty zakupu i montażu instalacji zapoznaj się z treścią tego artykułu.
Koszt instalacji fotowoltaicznej
Uśredniona wartość instalacji fotowoltaicznej znajduje się w przedziale między 15 000 PLN do 25 000 PLN. Ostateczna cena uzależniona jest od:
- rodzaju paneli,
- potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy,
- kwoty dofinansowania inwestycji
- wielkości budynku
- rozmiar planowanej instalacji
Oprócz czynników wyżej wymienionych należy też wziąć pod uwagę parametry techniczne podzespołów oraz jakość komponentów. Do tego dochodzi cena inwertera, okablowania, paneli i zabezpieczenia AC/DC. Instalacja fotowoltaiczna nie jest inwestycją, na której powinno się oszczędzać. Wręcz przeciwnie, jeśli firma montażowa proponuje niską cenę, powinno to wzbudzić nieufność. Należy pamiętać, że na ostateczną cenę ma wpływ każdy z wybranych elementów. Cena całego zestawu, w skład którego wchodzą:
- części montażowe
- inwerter
- okablowanie
- panele fotowoltaiczne
zależy od jakości wybranych składników i jego rodzaju. Na koszty wpływ ma też rodzaj dachu, na którym odbędzie się montaż instalacji.
Co wpływa na końcową cenę instalacji fotowoltaicznej?
Całkowity koszt montażu zestawu fotowoltaicznego uzależniony jest od:
- potrzeb gospodarstwa domowego
- potrzeb firmy
- jakości wybranych komponentów
- miejsca montażu
- rodzaju ogniw
- instalatora
- doświadczenia firmy
Przyjęło się, określanie ceny na stałym poziomie. Określana jest za 1 kWp mocy instalacji. Jak można obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Będą potrzebne do tego rachunki za energię elektryczną. Wydatki poniesione na prąd przy uśrednieniu, że na każde zapłacone 50 zł zaleca się 1 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. Przykładowo, jeśli średnia z rachunków to 600 zł, potrzebna jest nam instalacja o mocy 12 kWp.
Skorzystaj z darmowej wyceny paneli fotowoltaicznych
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze zestawu fotowoltaicznego bardzo ważną kwestią będzie wybór firmy, której zlecimy montaż instalacji fotowoltaicznej. Należy sprawdzić jakie doświadczenie posiada dana firma, zapytać o portfolio, czy posiadane rekomendacje. Należy wybrać najlepszą firmę.
Uśrednione ceny fotowoltaiki w Polsce
Do końcowych kosztów przyczynia się też lokalizacja montażu instalacji fotowoltaicznej. Ceny montażu w Polsce nie są ujednolicone, zależą od regionu i konkretnej lokalizacji inwestycji. Jak już wiemy, zestaw fotowoltaiczny nie składa się z samych paneli, wchodzą tam też okablowanie i inwerter. Ceny zestawów są mniej więcej takie same w Polsce, ale ceny montażu są bardzo zróżnicowane. Przy wyborze firmy nie należy patrzeć na cenę, tu najważniejsza jest jakość pracy i posiadane doświadczenie. Firm montujących instalacje jest bardzo dużo na rynku. Lepiej nie rozpoczynać współpracy z firmą, która stawia swoje pierwsze kroki w tym zakresie. Doświadczenie monterów jest gwarancją poprawnego montażu całej instalacji.
Sprawdź teraz: Kalkulator Fotowoltaiczny – dobór i analiza opłacalności Fotowoltaiki
Przykład:
Moduł monokrystaliczny panelu fotowoltaicznego o mocy 360 W, dostępny jest w cenie około 750 PLN. Do skompletowania całego zestawu dla instalacji o mocy 3,6 kWp potrzebne jest około 10 paneli. Dodać do tego należy koszt okablowania, przygotowania dachu, zabezpieczeń i osprzętu. Koszt zakupu całej instalacji o mocy 3,6 kWp graniczy w okolicach 19 000 PLN. Do tej kwoty doliczamy koszty montażu instalacji.
Przykładowe ceny zestawów fotowoltaicznych w uzależnieniu od mocy:
- 1 kWp od 4 000 PLN do 8 000 PLN
- 3 kWp od 7 500 PLN do 15 000 PLN
- 4 kWp od 9 000 PLN do 18 500 PLN
- 5 kWp od 11 000 PLN do 20 000 PLN
- 6 kWp od 13 000 PLN do 25 000 PLN
- 9 kWp od 20 000 PLN do 36 PLN
Ceny uzależnione są od jakości zestawów. Im wyższa jakość, tym wyższa cena.
Warto wiedzieć: Farma fotowoltaiczna jak zacząć ile można zarobić?
Jaki wpływ na cenę mają ogniwa fotowoltaiczne?
W sprzedaży dostępne są dwa najbardziej popularne modele paneli fotowoltaicznych:
- Panele polikrystaliczne
- panele monokrystaliczne
Widoczna gołym okiem różnica między nimi to kolor. Panele monokrystaliczne są w kolorze ciemnoniebieskim i czarnym, natomiast panele jasnoniebieskie to panele polikrystaliczne. Kolejną różnicą, bardzo znaczącą w funkcjonowaniu paneli jest rodzaj zastosowanych w nich ogniw. Panele monokrystaliczne posiadają ogniwa z monokryształu krzemu, przycinanego w kształt ośmiokąta. Panele polikrystaliczne zawierają polikryształ krzemu przycięty w kształt kwadratowy lub prostokątny.
Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne – jaki jest optymalny kąt nachylenia i ustawienie?
Przykładowe ceny paneli monokrystalicznych:
- Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne 290/60 M od 700 PLN do 850 PLN za sztukę
- Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne 300 N1K-G4 od 900 PLN do 1200 PLN za sztukę
- Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne o mocy 360 W od 500 PLN do 750 PLN za sztukę
Panele fotowoltaiczne oprócz budowy różnią się wydajnością pracy. Sprawność paneli monokrystalicznych wynosi około 15-20%, panele polikrystaliczne to już 14-16%.
Przykładowe ceny:
- Panel fotowoltaiczny polikrystaliczny 320 W kosztuje średnio 650 PLN za sztukę
- Panel polikrystaliczny 250/60 P kosztuje średnio 750 PLN za sztukę
Dzięki wprowadzonym programom dofinansowania montażu i zakupu instalacje są coraz powszechniejsze. Ma to pozytywny wpływ na środowisko.
Czytaj również: Czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna?
Czy można liczyć na spadek cen fotowoltaiki w 2022 roku?
Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej ceny fotowoltaiki stopniowo spadały, W przedziale lat 2010 i 2019 spadły o około 80%. Do spadku cen przyczynił się malejący koszt paneli fotowoltaicznych.
Czy można liczyć na kolejne obniżenie kosztów? Według ekspertów w roku 2022 ceny nie spadną. Obniżki zapowiadane są na 2023 rok.
Fotowoltaika Zabrze cena | Fotowoltaika Bielsko-Biała cena | Fotowoltaika Bytom cena | Fotowoltaika Zielona Góra cena |
Jakie czynniki wpływają na cenę fotowoltaiki w Polsce?
Najważniejsze czynniki, mające wpływ na cenę zestawów fotowoltaicznych w Polsce to:
- Dostępność krzemu- z powodu czasowego lub całkowitego zamknięcia azjatyckich fabryk i nakładających się problemów logistycznych cena krzemu i jego dostępność jest problematyczna
- Wzrost kosztów dostaw i problemy logistyczne- w okresie trwania pandemii ceny transportu surowca z Azji bardzo wzrosły. Przed pandemią koszt transportu wliczony w cenę modułu wynosił 2% obecnie wynosi 20%
- Trudna sytuacja ekonomiczna i pandemia- podrożały składniki modułów np. aluminium i srebro. Kurs złotówki osłabł.
Obserwuje się powolny powrót do normalności. Czas pandemicznego chaosu mija, co wpłynie także na stabilizację rynku. Dlatego można liczyć na powolny spadek cen w roku 2023. Warto rozważyć zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest to inwestycja bardzo opłacalna, dająca też niezależność w dostępie do źródła energii elektrycznej. Koszty wniesione zwracają się średnio po 10 latach.
- Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce – co warto wiedzieć? - 24 września, 2023
- Fotowoltaika na torach kolejowych: zaskakujące wyniki testów - 24 września, 2023
- Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje? - 23 września, 2023