FotowoltaikawPolsce » Blog » Blackout w Polsce jak się przygotować?

Blackout w Polsce jak się przygotować?

Blackout to w ostatnim czasie pojęcie, które wzbudza w Polakach wiele emocji. Zastanawiamy się, czy w Polsce może dojść do czasowego odcięcia energii elektrycznej. Specjaliści na szczęście wskazują, że taki scenariusz raczej nam nie grozi. Jednakże warto wiedzieć, jak można przygotować się na dłuższe przerwy w dostawach prądu. Co nam się przyda? O czym trzeba pamiętać?

Blackout – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, jest to poważna elektromagnetyczna awaria systemowa. Najczęściej powstaje nagle i niespodziewanie, przez co mamy do czynienia z dłuższą przerwą w dostawie energii elektrycznej. Przyczyny są różnorodne, a każdy przypadek jest inny. Faktem jest, że brak prądu może spowodować wielu szkód dla firm i obywateli. Blackout grozi nam wtedy, gdy dojdzie do przekroczenia wartości krytycznych dla ważnych parametrów pracy systemu (częstotliwość, napięcie). Przyczynami mogą być w tym wypadku:

  • awarie sieciowe,
  • niebezpieczne warunki pogodowe,
  • wyłączenie elektrowni,
  • wyłączenie linii przesyłowych i dystrybucyjnych. 

Już od dawna wiemy, że niektóre państwa europejskie ostrzegają obywateli przed blackoutem w 2022 roku. 

Czytaj również: Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Blackout Co warto wiedzieć?

W lutym 2022 z powodu burz i wichur bez prądy pozostawało ponad 1,2 mln Polaków. Obecnie mamy do czynienia z niepokojącym zjawiskiem, a nagłe wyłączenie największych elektrowni może wywołać wiele nieprzyjemności. Ma to związek także z problemami z węglem. W Polsce cały czas największy udział w produkcji energii elektrycznej mają elektrownie zasilane węglem brunatnym i kamiennym. Istotne jest to, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają odbiorców, że nie grozi nam blackout. 

Sprawdź więcej: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Okazuje się, że przyczyną awarii sieci bywa przestarzała infrastruktura przesyłowa. Systemy w naszym kraju wymagają modernizacji, zwłaszcza teraz, gdy korzystamy z wielu źródeł zielonej energii. Już od dawna mówi się o tym, że spółki dystrybucyjne powinny zainwestować w modernizację i rozwój sieci. Jeżeli do tego nie dojdzie, mogą nas czekać długie godziny bez prądu. 

Blackout Istotne informacje

Warto wiedzieć, jak przygotować się do blackoutu. Wiele osób wskazuje, że zagrożenia nie ma, jednak przezorne osoby będą zabezpieczone w trudnych chwilach. Do przerw w dostawie prądu przydadzą nam się: świeczki, latarki, apteczka, dokumenty łatwo dostępne, powerbank i zapasy jedzenia. Takie przygotowanie nie jest trudne, przy czym odcięcie dopływu energii elektrycznej jest jednoznaczne z dużym chaosem. Nieład zapanuje na ulicach, w firmach i sklepach. Nie będą działać terminale płatnicze i bankomaty. Dłuższy blackout wywoła zatem wiele trudności dla ludzi. 

Warto wiedzieć: Jak zbierać chrust i drewno w lesie – co warto wiedzieć?

Przydadzą nam się praktyczne rzeczy, które trzeba mieć pod ręką. W każdym domu powinniśmy mieć latarki i lampki z zapasami baterii. Nie bez znaczenia są zapasy wody do picia i mycia. Ponadto, nie zapominajmy o zaopatrzeniu apteczki domowej w przeciwbólowe środki. W zimowym okresie niezbędne są grube ubrania i koce. W spiżarni trzeba mieć spory zapas żywności na czarną godzinę. Inwestycja w mały palnik z butlą gazową także da nam komfort. Jeśli dojdzie do blackoutu, zachowajmy spokój. Panika nie wniesie tutaj nic dobrego. 

Blackout Skuteczne zabezpieczenie

Przed każdym rodzajem awarii instalacji uchronią nas tzw. UPS-y. Wiele urządzeń sprawdza parametry sieci i poziom zużycia energii. Jest to pomocne podczas wykrywania objawów awarii. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze. Zapewniają dostarczanie prądu naszym narzędziom i urządzeniom w razie awarii systemu. Zastosowanie może wiązać się z głównym źródłem zasilania obiektu zamiast elektroenergetycznej sieci. Jednakże jest to dosyć kosztowne. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here