FotowoltaikawPolsce » Blog » Dofinansowanie do pompy ciepła 2022

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022

Już w pierwszych miesiącach 2022 roku planowany jest start programu Moje Ciepło. W ramach oferowanych w nim dofinansowań możliwe będzie uzyskanie dopłaty do zakupu pompy ciepła. Nasz artykuł omawia najważniejsze kwestie z nim związane.

Moje Ciepło – podstawowe informacje o programie

Program, który rozpocznie nabory pierwszych wniosków w najbliższym czasie, zakłada dotację do zakupu i montażu pomp ciepła, wynoszącą nawet 30% kosztów inwestycji tego typu. Będzie to jednak kwota nie większa niż 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych i 7 tys. zł dla pomp powietrznych. O dopłaty można starać się wyłącznie w przypadku nowych, powstających budynków, charakteryzujących się podwyższonym standardem energetycznym. Budżet całego programu ma wynieść 600 mln złotych.

Sprawdź również: Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek

Terminy składania wniosków o dofinansowanie

Według wstępnych projektów uruchomienie programu planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku. Dokładna data startu zależy od wyników negocjacji, prowadzonych obecnie z Komisją Europejską oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - całość programu ma być bowiem finansowana ze środków unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

Programy dofinansowań do pomp ciepła

Program Moje Ciepło, jak już wspomniano, kierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, które aktualnie powstają. Jednak osoby, które posiadają już swój dom, mogą również skorzystać z dopłat do instalacji pompy ciepła - na przykład w ramach programu Czyste Powietrze, zakładającego dofinansowanie do wymiany istniejących już źródeł ogrzewania.

Czytaj więcej: Magazyny energii w Polsce. Czy inwestować w 2022r.

Pompa ciepła - czym jest?

Sama pompa ciepła nie jest jednym z odnawialnych źródeł energii, jednak stanowi jeden z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania. Podczas jej działanie nie dochodzi do spalania, nie powoduje więc ona emisji szkodliwych substancji do atmosfery, nie jest też źródłem odpadów (na przykład popiołów). System ten wykorzystuje darmową energię, pochodzącą z gruntu, powietrza lub wody - pobiera ją, przetwarzając na ciepło potrzebne do ogrzania budynku.

Czytaj więcej: W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła?

Do swego funkcjonowania pompa ciepła potrzebuje pewnych ilości energii elektrycznej, która może być wytworzona na przykład w domowej instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie takie jest niezwykle ekologiczne - pozwala na całkowitą eliminację zużycia paliw kopalnych w procesie ogrzewania domu.

Sprawdź więcej: Dotacje i dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2022

Inwestycja we własną pompę ciepła powinna być poprzedzona analizą warunków lokalnych, pozwalającą dobrać odpowiedni typ tego urządzenia (wodne, powietrzne, gruntowe) oraz analizą ekonomiczną całego przedsięwzięcia.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here