FotowoltaikawPolsce » Blog » Farma fotowoltaiczna jak zacząć ile można zarobić?

Farma fotowoltaiczna jak zacząć ile można zarobić?

Farma fotowoltaiczna to nic innego jak wielka instalacja solarna, która łączy w jeden system dziesiątki, a nawet setki lub tysiące modułów w przestrzeni publicznej. Podczas gdy standardowe małe domowe instalacje PV służą do wytwarzania energii elektrycznej na własny użytek, korporacyjne PV pozwala wykorzystać oszczędności na inne cele biznesowe, celem farmy jest wytworzenie dużej ilości energii, a następnie jej sprzedaż.

Opłacalność Form fotowoltaicznych w Polsce

Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, w tym od jakości sprzętu, optymalnych warunków słonecznych oraz normalnej pracy systemu na przestrzeni lat. Inwestycje i koszty stałe powinny być również dokładnie przeliczane w oparciu o stawki obowiązujące na rynku energii. Jednak biorąc pod uwagę zmieniające się realia i rosnącą rolę OZE na polskim, europejskim i światowym rynku energii, inwestycja ta może być postrzegana jako perspektywiczna.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Farmy słoneczne znajdują się na całym świecie i przynoszą realne zyski. Imponujące w niektórych miejscach – na pustyniach, morzach czy górach, panele te są śladami nowoczesności i świadectwem nieustannego przekraczania barier technologicznych i cywilizacyjnych. Również w Polsce rośnie zainteresowanie coraz większymi ekologicznymi elektrowniami słonecznymi, które budowane są od kilku lat niemal w każdym województwie.

Złóż zapytanie o budowę farmy fotowoltaicznej w Twojej okolicy

Nasi specjaliści pomogą Tobie w ustaleniu kosztów farmy fotowoltaicznej

Elektrownie fotowoltaiczne to inwestycje różnych podmiotów, w zależności od generowanych przez nie zysków i tego, jak wpływają na konwersję energii. Od małych polskich firm z ambitnymi planami rozwoju, przez międzynarodowe podmioty, po państwowe przedsiębiorstwa z sektora energetycznego – wiele organizacji poszukuje odpowiedniej lokalizacji i zamawia tysiące paneli. Dzięki temu mapa polskich farm fotowoltaicznych rośnie w imponującym tempie.

Więcej informacji:  Wyższy podatek od nieruchomości, na której znajdują się instalacje fotowoltaiczne

Teraz, gdy już wiesz, czym jest farma fotowoltaiczna, przeczytaj, jak rozpocząć zielony biznes.

Sprawdź więcej: Ile kosztuje serwis instalacji fotowoltaicznej

Jak zbudować uruchomić farmę fotowoltaiczną w Polsce?

Aby rzetelnie ocenić opłacalność takiej inwestycji, trzeba wiedzieć, jak zbudować farmę fotowoltaiczną. Najważniejsze punkty do rozważenia to:

  • Wybierz najlepszą lokalizację,
  • Kalkulacja kosztów,
  • Dobór sprzętu i firmy odpowiedzialnej za projekt i instalację PV,
  • Formalna prośba,
  • Sprzedaż energii elektrycznej odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i stawkami.

Przygotuj się na zainwestowanie co najmniej kilku milionów złotych. Uwzględnij możliwość otrzymania dotacji - rządowych, samorządowych lub unijnych. Przy tak dużej inwestycji każda forma publicznego wsparcia finansowego zwiększyłaby szanse na realizację. Tak jak projekty takie jak „Czyste Powietrze” dotują małe instalacje, tak farmy fotowoltaiczne otrzymują finansowanie publiczne. Przy tak dużej inwestycji często konieczne jest przeanalizowanie ofert banków, które chcą oferować duże pożyczki z długoterminowymi ratami.

Czytaj dalej: Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne w 2022?

Wybór najlepszej lokalizacji pod formę fotowoltaiczną

Według dostępnych danych przeciętne nasłonecznienie (lub nasłonecznienie) w Polsce wynosi około 1600 godzin w roku. To najlepsze warunki do wydajnej produkcji energii bezpośrednio ze słońca.

Jak już wspomnieliśmy, prawie w każdym województwie panują słoneczne warunki. Dlatego znalezienie najlepszej dostępnej ziemi jest jeszcze ważniejsze. Musi to być otwarta i wolna od cieni przestrzeń - świetnie, jeśli w pobliżu nie ma wielu źródeł kurzu. Zakłada się, że na każdy 1 MW energii potrzeba około 2 hektarów ziemi. Dlatego przykładowa farma o mocy 5 MW wymaga co najmniej 10 hektarów. Dobra lokalizacja to przestrzeń na równej powierzchni, na której można łatwo zmontować tysiące paneli. Najważniejszą rzeczą jest jednak możliwość skierowania ich na południe pod odpowiednim kątem. Panele są łatwiejsze w regulacji dzięki specjalnej konstrukcji mocowania.

Więcej informacji:  Folia termoizolacyjna na okna opinie – wady i zalety

Czytaj również: Czy Fotowoltaika podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Zaletą lokalizacji jest również łatwy dostęp do farmy fotowoltaicznej dla pracowników zakładu i techników serwisowych, a także właścicieli, którzy chcą osobiście nadzorować swoje działania. Przed inwestycją w grunt zapoznaj się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i skonsultuj się z ekspertem PV, który przy wyborze lokalizacji może przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, w jakim stopniu wybrana lokalizacja wpłynie na opłacalność farmy fotowoltaicznej.

Warunki i zasady podłączenia się sieci

Farmy słoneczne to trudne zadanie, więc zrozumienie, jak zbudować taką elektrownię, ma kluczowe znaczenie. Oprócz konieczności wyboru lokalizacji i pozyskania środków na inwestycje ważne jest również dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Wielkość (i moc) elektrowni fotowoltaicznych należy dostosować do sieci. Dlatego najbardziej podstawowym krokiem jest złożenie wniosku do firmy energetycznej o warunki dostępu. Na zwolnienie musisz poczekać do 150 dni. Wymagane na tym etapie dokumenty to:

  • Tytuł prawny do gruntu,
  • Pokazać mapę okolicy,
  • Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.

Jak podłączyć farmę fotowoltaiczną do sieci?

Podłączenie instalacji do sieci jest bezpłatne lub płatne w zależności od wielkości planowanego gospodarstwa.

  • Podłączenie do sieci urządzeń do 40 kW jest bezpłatne.
  • W przypadku instalacji o mocy od 40 kW do 5 MW przyłączenie do sieci jest płatne, a koszt dzielony jest pomiędzy przedsiębiorstwo energetyczne i inwestora.
  • Za przyłączenie do sieci instalacji o mocy powyżej 5 MW pobierana jest opłata - koszt w całości ponosi inwestor.
  • Koncesja na farmę fotowoltaiczną

Sprawdź również: Fotowoltaika Stalowa WolaFotowoltaika KrosnoFotowoltaika Dębica

Koszty podłączenia farmy fotowoltaicznej do sieci

Licencje na farmy fotowoltaiczne wydaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jest tu paradoks, ponieważ trudno jest uzyskać pozwolenie na system, który jeszcze nie istnieje. Z tego powodu należy uzyskać zobowiązanie licencyjne, które jest gwarancją, która ostatecznie zostanie udzielona. Wnioski do Katedry URE muszą zawierać ponad 20 wymaganych załączników, w tym certyfikat wejścia CEIDG.

Więcej informacji:  Co to jest i jak doładować licznik prądu?

Warto wiedzieć: Fotowoltaika JarosławFotowoltaika SanokFotowoltaika Jasło,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Nowa strategia Columbus Energy: Magazyny energii kluczem do przyszłości

Ile kosztuje kilowatogodzina prądu?

Podatek od fotowoltaiki 2023 – czy istnieje coś takiego?

Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora