FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca? Ile kosztuje połączenie?

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca? Ile kosztuje połączenie?

Pompa ciepła wydaje się tworzyć idealny duet z instalacją fotowoltaiczną. Rozwiązanie takie można uznać nie tylko za energooszczędne i ekologiczne, lecz również za niezwykle wygodne w użytkowaniu – obie wspomniane technologie są praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo można dzięki nim uniknąć konieczności wydzielenia miejsca dla składowania materiałów opałowych, co jest niezbędne w przypadku większości tradycyjnych kotłów. Jak jednak wygląda koszt instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki w roku 2022? I czy inwestycja tego typu może być w dalszym ciągu uznana za opłacalną?

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca?

Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne są obecnie niezwykle popularne – można śmiało powiedzieć, że większość inwestycji w nowoczesne źródła ogrzewania opiera się właśnie na nich. Powodów, dla których warto postawić na połączenie tych właśnie technologii, jest naprawdę wiele. 

Przede wszystkim rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne. Dostawy prądu z własnej instalacji pozwalają uniknąć zakupu drogiej energii z sieci, redukując koszty funkcjonowania pompy ciepła. Przy odpowiednio dobranej mocy tego systemu można nawet liczyć na to, że ilość prądu, zapewniana przez fotowoltaikę, okaże się również wystarczająca dla zaspokojenia wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego.

Skorzystaj z poniższego formularza i poznaj bezpłatną wycenę

Należy zauważyć, że początkowe koszty inwestycji tego typu zwracają się stosunkowo szybko, na co wpływ mają między innymi liczne programy wsparcia dla osób, które stawiają na takie właśnie, ekologiczne rozwiązania.

Sprawdź teraz: Jak wybrać panele fotowoltaiczne? czego unikać?

Na jakich zasadach działa połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła?

Pompa ciepła w trakcie swego działania zużywa  pewną ilość prądu, a fotowoltaika, pozyskująca praktycznie darmową energię ze słońca, może stanowić dla niej znakomite źródło zasilania. Efektem użycia obu wspomnianych technologii powinna być sytuacja, w której do działania pompy ciepła nie jest konieczne pozyskiwanie dodatkowej energii z zewnętrznej sieci elektrycznej.

Dla uzyskania takich rezultatów warto od razu postawić na oba te rozwiązania. Dzięki temu już w fazie projektowania określone zostanie zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego na energię, obejmujące też wykorzystanie pełnej mocy pompy ciepła. Pozwoli to na wydajną pracę całego systemu, niezależnie od pogody lub pory dnia.

Czytaj więcej: Wymiana starego kotła c. o. na pompę ciepła

Fotowoltaika i pompa ciepła - ile to kosztuje i z jakiego dofinansowania można skorzystać?

Całkowity koszt każdego z wymienionych systemów obejmuje zarówno niezbędne urządzenia, jak i robociznę. W przypadku pomp ciepła wyniesie on od 30 do 50 tysięcy złotych - jego wysokość jest uzależniona m.in. od typu pompy. Instalacja fotowoltaiczna może natomiast kosztować od 12 do 60 tysięcy złotych (zależnie od mocy). Decydując się na obie te inwestycję trzeba więc liczyć się z kosztem w wysokości od 42 tys. zł do 110 tys. zł.

W wyliczeniach tych nie uwzględniono jednak dofinansowań, jakie można otrzymać na każde z omawianych tu rozwiązań. Osoby, decydujące się na fotowoltaikę lub pompę ciepła, mogą liczyć m.in. na pomoc w ramach programu Mój Prąd, ulgi termomodernizacyjnej oraz podatkowej. W niektórych regionach kraju działają też inne programy wsparcia inwestycji proekologicznych, które często można łączyć z wymienionymi wcześniej. Znacząco zmniejsza to koszt inwestycji.

Zobacz również: Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym

Czy pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne są opłacalne?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala przede wszystkim na zoptymalizowanie autokonsumpcji i zmniejszenie strat, związanych z przekazaniem wygenerowanej mocy do sieci.

Czytaj więcej: Fotowoltaika WęgorzewoFotowoltaika Nowe Miasto LubawskieFotowoltaika Biskupiec

Właściciele nieruchomości, którzy zdecydowali się na jednoczesny montaż każdego z tych systemów, wskazują ponadto na możliwość uzyskania znacznie szybszego zwrotu zainwestowanych środków. Do innych, wymienianych przez nich zalet takiego połączenia, należą przykładowo:

  • niskie ryzyko awarii, brak ryzyka eksplozji (szczególnie w porównaniu do kotłów gazowych);
  • brak konieczności budowy kominów;
  • uniezależnienie gospodarstwa domowego od rosnących cen prądu, węgla i surowców energetycznych.

Osoba, montująca instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, ma również realny wpływ na poprawę jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu.

Sprawdź więcej: Fotowoltaika Lubawa, Fotowoltaika SandomierzFotowoltaika KielceFotowoltaika Ostrowiec Świętokrzyski,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here