Port Lotniczy w Bydgoszczy oznajmił, że otrzymał już pozwolenie od Urzędu Lotnictwa Cywilnego na zbudowanie fotowoltaiki o mocy 50 kW. Na chwilę obecną władze lotniska organizują przetarg na zbudowanie instalacji fotowoltaicznej.
Z oficjalnego komunikatu wynika, że na instalacja będzie składać się ponad 100 paneli, które zostaną rozlokowane nieopodal bazy technicznej portu lotniczego. Ostateczna ich liczba zostanie uzgodniona po podpisaniu umowy z tym wykonawcą, który wygra przetarg.
Jakie są oczekiwania władz portu lotniczego w Bydgoszczy po zainwestowaniu w fotowoltaikę?
Według oficjalnego komunikatu, inwestycja pozwoli na redukcję wydatków na energię pozyskiwaną z tradycyjnych źródeł, co istotnie poprawi kondycję środowiska naturalnego. Władze lotniska powołują się na dane Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, z których wynika, że czysta energia pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze redukuje dwutlenek węgla w atmosferze, aż o 32 tony w ciągu roku.
Czytaj więcej naszych poradników:
- Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych
- Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?
- Bezpieczne mycie paneli fotowoltaicznych
Taka ilość jest wychwytywana przed ponad 500 drzew, które w ciągu 10 lat są w stanie poradzić sobie z taką ilością emisji CO2. Pokazuje to, jaką korzyść ekologiczną można mieć z posiadania instalacji OZE. Po pierwsze, większa oszczędność na wydatki energetyczne, po drugie, czystsze środowisko naturalne. Sam ten fakt stanowi najlepszy argument przemawiający za inwestycją w fotowoltaikę na lotnisku, na którym codziennie zużywane są duże ilości energii.
Instalacje PV na innych lotniskach na świecie
Fotowoltaika na Bydgoskim Lotnisku nie jest wyjątkiem. Na świecie podobne inwestycje zostały przeprowadzone już wiele lat temu. Przykładowo, w Grecji na lotnisku w Atenach zainstalowano panele PV, których moc sięga 8 MW. W niemieckim porcie lotniczym Weeze panele fotowoltaiczne posiadają jeszcze większą moc 14 MW.
W porcie lotniczym w amerykańskim Indianapolis baterie słoneczne mają moc sięgającą 20 MW. Lotnisko kanadyjskie w Edmonton zapowiada, że jest w trakcie budowy farmy PV, której moc osiągnie 120 MW. Jeżeli inwestycja zostanie ukończona, to będzie to największa farma OZE na świecie.
Fotowoltaika w wybranych miastach:
Polska wkracza dopiero na drogę inwestycji w fotowoltaiki na lotniskach. Co prawda nie posiadamy tak dużych portów lotniczych, jak w Niemczech, USA czy Kanadzie, ale gra warta jest przysłowiowej „świeczki”. Energia na lotnisku pozyskiwana z Odnawialnych Źródeł Energii na pewno poprawi kondycję środowiska naturalnego, a ponadto przyczyni się do oszczędności w zakresie wydatków ponoszonych na energię z tradycyjnych źródeł.