FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na stadionach sportowych

Fotowoltaika na stadionach sportowych

Włodarze Wrocławia ogłosili, że na Tarczyński Arena powstać ma największa w mieście instalacja fotowoltaiczna. Ma ona być w stanie wyprodukować połowę rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Podobne rozwiązanie zastosowano już na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Eksperci jednogłośnie twierdzą, że fotowoltaika na stadionach to przyszłość większych obiektów w miastach. 

Na terenie Wrocławia jest zainstalowanych ponad 1400 instalacji fotowoltaicznych, które w połączeniu z tymi, które są obecnie realizowane, byłyby w stanie wyprodukować energię elektryczną wystarczającą na roczne oświetlenie 85 % miejskich ulic i chodników, lub około 15 obiektów zbliżonych wielkością do Hali Stulecia. 

Olbrzymia inwestycja na stadionie Tarczyński Arena.

Inwestycja na wrocławskim stadionie ma obejmować 1240 paneli fotowoltaicznych, które zajmą powierzchnię porównywalną do 2/3 boiska piłkarskiego. Instalacja zamontowana zostanie na najwyższej kondygnacji parkingu stadionu. Szacuje się, że ilość wyprodukowanej przez nią energii elektrycznej w ciągu roku będzie wynosiła około 550 MWh, co ma przełożyć się na oszczędności rzędu setek tysięcy złotych rocznie. 

Czytaj również: Fotowoltaika WałbrzychFotowoltaika Jelenia GóraFotowoltaika LegnicaFotowoltaika Lubin

Rzecznik Prasowy Tarczyński Arena, Marcin Janiszewski, podaje, że przy cenach energii elektrycznej obowiązujących w 2022 roku, instalacja fotowoltaiczna pozwoliłaby zaoszczędzić około 350 tysięcy złotych rocznie. W związku z planowaną podwyżką cen podwyżka cen prądu szacuje się jednak, że oszczędności będą znacznie większe. Koszt realizacji inwestycji to 2,3 mln zł. Szacuje się, że ma się on zwrócić w przeciągu trzech lat. Montaż instalacji rozpocznie się we wrześniu i potrwają do grudnia. Wykonaniem zajmie się spółka Inplag.

Sprawdź również: Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych

Jakie korzyści przyniesie montaż instalacji fotowoltaicznej na wrocławskim stadionie ?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na stadionie Tarczyński Arena ma przyczynić się do zredukowania emisji dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie. Taka ilość gazu ,wpływająca jednak niekorzystnie na środowisko, powstałaby przy wytwarzaniu energii w elektrowni opalanej węglem. 

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, zapowiedział, że odnawialne źródła energii to droga, którą chce podążać Wrocław. Montaż instalacji na Tarczyński Arena jest największym przedsięwzięciem tego typu w mieście. Inwestycja pozwoli na ograniczenie zmian klimatycznych, brak odpadów i emisji zanieczyszczeń oraz realną poprawę jakości życia mieszkańców miasta. 

Fotowoltaika na stadionach.

Wśród większych obiektów sportowych w Polsce, instalacje fotowoltaiczną wykonano między innymi na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Inwestycja jest jednak mniejsza od tej planowanej na wrocławskim stadionie i jest w stanie wyprodukować rocznie około 49,84 kWp, co przekłada się na oszczędności rzędu około 20 tysięcy złotych. 

Czytaj więcej: Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Polska nie jest jednak pierwszym krajem, który zdecydował się na montaż odnawialnych źródeł energii na stadionach. Największa inwestycja tego typu postała w USA na torze Insianapolis Motor Speedway. Fotowoltaikę można spotkać także na stadionach Ajaksu Amsterdam i Borussii Dortmund. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here