FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Kąt padania promieni słonecznych na ziemię uzależniony jest od pory roku i godziny w ciągu dnia. W instalacji fotowoltaicznej uzyskuje się najlepsze efekty, gdy panele znajdują się w pozycji prostopadłej do kierunku promieniowania słonecznego. Maksymalne uzyskanie energii umożliwiają trackery ustawiające panele pod odpowiednim kątem. Czy wykorzystanie trackerów jest opłacalne?

Jakie są zalety trackerów fotowoltaicznych?

Te ruchome elementy instalacji redukują straty energii powstające na skutek ustawienia paneli pod kątem innym niż 90°. Wynika to z ich funkcji polegającej na ustawianiu paneli w pozycji optymalnej względem słońca. Jest to możliwe nawet przy znacznym zachmurzeniu. Dzięki zastosowaniu trackerów zwiększa się wydajność instalacji średnio o 30%. Można zatem zmniejszyć jej rozmiar bez ograniczania mocy. Jest to korzystne ze względu na oszczędność kosztów i możliwość umieszczenia wystarczającej liczby paneli na niewielkiej połaci dachowej.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Sprawdź również: Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Trackery podwyższają wydajność inwerterów ponieważ im większe jest obciążenie falowników tym lepsza jest ich praca. To dodatkowa korzyść dla efektywności wykorzystania instalacji.

Od czego zależy wydajność trackerów solarnych?

Trackery mogą być pojedyncze lub podwójne. Bardziej wydajne są trackery dwuosiowe. Są nieco droższe niż pojedyncze, ale wyposażone są w system double axis umożliwiający ruch paneli w płaszczyźnie zarówno poziomej, jak też pionowej. Ten rodzaj ma głównie zastosowanie w indywidualnych gospodarstwach domowych.

Mniej wydajne a zarazem tańsze od systemów podwójnych są trackery jednoosiowe - single axis. Ustawiają one panele na tylko jednej pozycji - poziomej albo pionowej. Wykorzystywane są głównie tam, gdzie potrzebna jest duża dystrybucja energii.

Polecamy przeczytać: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Wielkopolskie

Wydajność trackerów uzależniona jest także od zasięgu kąta obrotu oraz częstotliwości poruszania się.

Czy stosowanie trackerów jest opłacalne?

Warunkiem efektywnego działania instalacji jest bezawaryjna praca trackerów. Ważne jest prawidłowe ustawienie wszystkich parametrów aby uniknąć jakichkolwiek odchyleń zmniejszających uzysk energii. W tych układach nadążnych istotną rolę pełnią czujniki śledzące wysokość słońca na niebie i położenie w stosunku do wschodu i zachodu. Klasyczne instalacje nie posiadają elementów ruchomych. Zatem trackery stwarzają większe ryzyko awarii i przestojów. Aby były opłacalne muszą działać w systemie ciągłym.

W stosunku do instalacji klasycznych ceny fotowoltaiki na trackerach są znaczne wyższe. Na 10 paneli potrzebny jest tracker kosztu rzędu 10 tys. zł. Kwota ta mogłaby wystarczyć na zainstalowanie dodatkowych paneli.

Czytaj dodatkowo: Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

Wtedy nie ponosi się wydatków na serwisowanie części ruchomych. Trackery zwiększają zużycie prądu, co generuje dodatkowe koszty. Ze względu na spore nakłady opłacalność fotowoltaiki na trackerach jest mniejsza zarówno w gospodarstwach domowych jak też na farmach solarnych wymagających dodatkowo zakupu lub dzierżawienia rozległego terenu.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here