FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – to należy wiedzieć!

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – to należy wiedzieć!

W gospodarstwie rolnym wykorzystanie urządzeń elektrycznych jest duże, co z kolei przekłada się na wysokie zużycie prądu i wyższe rachunki za energię elektryczną. Pomocnym rozwiązaniem, które wspiera rozwój OZE, a przy tym optymalizuje koszty zużycia energii, jest instalacja fotowoltaiczna. Dlaczego fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca? Przychodzimy z odpowiedzią!

Fotowoltaika dla rolnika – dlaczego się opłaca?

Zużycie energii potrzebnej do hodowli zwierząt i uprawy roślin jest kosztowne. W dodatku ciągłe podwyżki cen prądu nie ułatwiają prowadzenia działalności gospodarczej, za sprawą czego rolnicy poszukują alternatywnych rozwiązań dla lokowania swoich oszczędności. Wśród dostępnych możliwości na zwiększenie troski o środowisko naturalne, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jest fotowoltaika. Decyzja o jej zakupie i montażu na terenie gospodarstwa może przynieść opłacalne korzyści. Jakie są podstawowe zalety inwestycji?

Fotowoltaika dla rolnika to przede wszystkim źródło tańszej energii, jako że właściwie dopasowany rodzaj instalacji pozwoli uniezależnić gospodarstwo od zakładu energetycznego, a przy tym w pełni pokryje zapotrzebowanie na prąd w ciągu całego roku! Nadwyżki energii będzie można spożytkować w dowolnym momencie, co jest dodatkowym atutem inwestycji i świadczy o efektywnej produkcji niezależnie od panujących warunkówatmosferycznych. Oprócz tego fotowoltaika to proekologiczna instalacja, która m.in. przyczynia się do mniejszej emisji CO2, co z kolei pozytywnie oddziałuje się na stan środowiska naturalnego. Dodatkowo wsparcie rozwoju OZE i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na gospodarstwie rolnym, gwarantuje lepsze wykorzystanie nieużytków,dzięki czemu dostępna przestrzeń zostanie efektywnie i dostatecznie zagospodarowana.

Wsparcie finansowe dla rolników – dopłaty do fotowoltaiki

Fotowoltaika w rolnictwie może stać się tym bardziej opłacalna, jeśli rolnik zdecyduje się na skorzystanie z aktualnego dofinansowania. Wsparcie finansowe, związane z inwestycją w energooszczędny system PV, przewiduje Agroenergia. Program ten służy przede wszystkim zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w sektorze rolnym. Do podstawowych założeń zalicza się też zwiększenie samodzielności energetycznej gospodarstwa. Innym dofinansowaniem jest Zielona energia w gospodarstwie rolnym, która wspiera proekologiczne inwestycje w instalacje i urządzenia wykorzystujące OZE. Oprócz tego niedawno wprowadzono nową formę dofinansowania, czyli Energię dla Wsi. Celem programu jest m.in. zwiększenie zakresu działań w obszarze zielonej energii, rozwój alternatywnych źródeł energii na obszarach wiejskich, a także zachęcenie jednostek samorządu terytorialnego do podjęcia współpracy z rolnikami.

Warto również mieć na uwadze, że prosument może przystąpić do innych ogólnopolskich systemów dopłat, takich jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy Stop Smog. Co jednak istotne – przyznanie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd, wyklucza możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej. Ponadto rolnikowi przysługuje leasing, a więc wynajem długoterminowy, polegający na „wypożyczeniu” modułów gospodarstwu rolnemu i pokrycia jego potrzeb energetycznych. Rolnicy mogą również zdecydować się na inną formę pomocy finansowej, jaką jest pożyczka na cele środowiskowe w postaci kredytu preferencyjnego, przyznawanego przez banki.

Ulga termomodernizacyjna – na jakich warunkach jest przyznawana?

Większą opłacalność systemu PV dla rolników gwarantuje ulga inwestycyjna, pokrywająca 25% kosztów inwestycji. Kwota, która przysługuje rolnikowi, jest regularnie odliczana od podatku rolnego do momentu pełnego zwrotu inwestycji, jednak co istotne – okres ten nie może trwać dłużej niż 15 lat. Ulga inwestycyjna to dobry sposób, aby uniezależnić i unowocześnić gospodarstwo rolne.

Odliczanie VAT – czy rolnik może odliczyć podatek od instalacji?

Rolnik ma prawo odliczyć podatek VAT od zakupu paneli słonecznych, przy czym jego wysokość uzależniona jest w dużej mierze od przeznaczenia instalacji. Fotowoltaika dla rolnika, która ma za zadanie zasilić wyłącznie gospodarstwo domowe, objęta jest stawką VAT w wysokości 8%. Z kolei dla systemu PV, który służy produkcji energii na zaspokojenie potrzeb prowadzonej działalności rolnejstawka VAT wynosi 23%. W sytuacji gdy instalacja ma na celu pokryć zapotrzebowanie na prąd zarówno gospodarstwa rolnego, jak i domowego, należy zamontować dwa inne liczniki, które przydadzą się przy wyznaczeniu zużycia prądu odrębnie dla obu obiektów.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here