To wzrastające ceny energii oraz chęć uniezależnienia się od gazu rosyjskiego spowodowały, że największa grupo spożywcza z Danii przyspiesza inwestycje w OZE. Fotowoltaika oraz pompy ciepła w Netto także mają zbliżyć firmę do osiągnięcia klimatycznych celów. Równolegle do montażu pomp ciepła dokładnie w 750 sklepach w Polsce, Danii i Niemczech, grupa ta zainstaluje słoneczne ogniwa na dachach 570 domów towarowych, magazynów, sklepów oraz biurowców.
Inwestycje o wysokości 2,5 miliarda koron duńskich mają zmniejszyć samo zużycie energii. Przyniesie to Salling Group oszczędności długotrwałe.Co ma jeszcze w swoich planach grupa duńska?
Czytaj więcej: Dofinansowanie do pompy ciepła 2022
Inwestycje w OZE
W sklepach zamontowane zostaną nowe źródła światła, które to zmniejszają zużycie energii, w tym nowe rodzaje żarówek LED. 775 sklepów Netto także otrzyma nowe chłodziarki oraz zamrażarki energooszczędne. Inwestycje bezpośrednio wynikają z klimatycznych ambicji Salling Group. Do tego przyśpiesza je obecna sytuacja energetyczna oraz sama chęć uniezależnienia się do gazu rosyjskiego.
Reakcja na zmiany
Jako firma odpowiedzialna chcą reagować na wszelkie zmiany. Ich zdecydowanie najważniejszym zadaniem jest pilnowanie, w jaki sposób możemy poprawiać stale życie codzienne naszych klientów, a jednocześnie uzyskiwać przychód, aby zarówno móc reinwestować w działalność, jak i przekazać społeczności darowizny przy pośrednictwie właścicieli – Fundacji Sallinga. Grupa inwestuje mocno w redukcję energii. Są w stanie prowadzić jak najbardziej zdrowy biznes nie tylko teraz, ale także w przyszłości.
Sprawdź również: Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2
Wszelka realizacja inicjatyw rozpocznie się niemal natychmiast. Wymiana gazowych kotłów w Polsce oraz w Danii ma się zakończyć w przyszłym roku, a w Niemczech w roku 2024. Słoneczne ogniwa na budynkach istniejących sklepów Netto zamontowane zostaną do 2028 roku. Wymiana zamrażarek i chłodziarek odbywa się w sposób synchroniczny we wszystkich trzech krajach i ma się zakończyć najpóźniej w roku 2026.
Warto wiedzieć: Politechnika Łódzka znalazła się w zielonym konsorcjum
Dania jest naprawdę na dobrej drodze do bardziej ekologicznej energetycznej sieci, ale ich bólem głowy klimatycznym była od zawsze energii, którą kupowaliśmy w Polsce oraz w Niemczech. Dzięki inwestycjom, które teraz się planuje, w tym instalacji słonecznych do własnej produkcji energii zielonej, robią teraz bardzo duży krok w kierunku wolnego od kopalnych paliw handlu artykułami spożywczymi.