FotowoltaikawPolsce » Blog » Gdzie kupić węgiel przez internet? Jak kupić prosto z kopalni?

Gdzie kupić węgiel przez internet? Jak kupić prosto z kopalni?

W związku z szybkimi krokami zbliżającą się zimą te osoby, które ogrzewają swój dom węglem, a jeszcze go nie zakupiły, stają przed coraz większym problemem, a mianowicie, gdzie zaopatrzyć się w ten surowiec opałowy. Na składach w większych, jak i mniejszych miejscowościach często tego opału nie ma, a jeśli jest, cena jest horrendalnie wysoka, częstokroć 5-krotnie wyższa, aniżeli w analogicznym okresie rok temu. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie:

Gdzie zaopatrzyć się w węgiel? Bezpośrednio na kopalni, w składzie opałowym, czy też przez Internet?

Jak wygląda sytuacja na wyżej wymienionym składzie opałowym wiadomo, albo brak węgla, a jeśli jest to bardzo drogi. W przypadku, kiedy jednak kogoś stać i ma chęć wydawać na tonę tego surowca kwotę około 4 tysięcy złotych, oczywiście jest taka sposobność. Ale jeżeli chcemy kupić to paliwo taniej na przykład bezpośrednio od producenta, czyli z kopalni, to już jest niełatwe zadanie. Prześledźmy zatem jak jest możliwość, ażeby nabyć ten surowiec od razu z kopalni albo przez Internet.

Czytaj więcej: Dodatek do drewna 2022 – 1000 zł Wniosek online

PGG – tylko przez Internet

Polska Spółka Węglowa dla potrzeb swoich klientów uruchomiła sklep internetowy, gdzie można zakupić opał z kilkunastu kopalń w przyzwoitej cenie. Jednak w miarę zbliżania się sezonu grzewczego, rośnie ona również w górę i obecnie przykładowo na dzień 8 września tego roku, za powyższy nośnik energii trzeba zapłacić:

  • Ekogroszek Karlik Luz-1520 złotych za tonę,
  • Grennpal Ekomiał-1335/tona,
  • Węgiel Orzech około 1450, w zależności od kopalni.

Jest to oczywiście kilka przykładów, ponieważ oferta w sklepie online PGG jest znacznie większa, ale kwota pieniędzy do wydania oscyluje mniej więcej w tych granicach.

Przeczytaj więcej: Ile trzeba będzie zapłacić w 2023 roku za ogrzewanie pompą ciepła i gazem?

Z zakupem w powyższym punkcie sprzedaży jest tylko taki problem, że sprzedaż jest prowadzona wyłącznie we wtorki i czwartki, a rozpoczyna się od godziny 16 do wyczerpania zapasów. Chętnych jest tak dużo, iż po rozpoczęciu sesji zakupowej strona się niestety wiesza.

Jak kupić węgiel bezpośrednio w kopalni?

Istnieje taka możliwość w kopalni Bogdanka położonej niedaleko Lublina oraz w kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, znajdującej się na Śląsku w miejscowości Ornontowice. W przypadku Bogdanki, musimy ze strony internetowej tego zakładu górniczego wydrukować specjalny formularz, wypełnić go i wraz z innymi dokumentami stawić się na miejscu.

Sprawdź również: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

W ten sposób otrzymamy termin odbioru węgla. Jeśli chodzi o kopalnię Budryk, trzeba także pojawić się tam osobiście, podać dane przewoźnika oraz markę i numer rejestracyjny pojazdu, którym zostanie zabrany materiał opałowy. Otrzymamy numer uprawniający do wjazdu na teren zakładu i musimy telefonicznie sprawdzać, kiedy nadejdzie nasza kolej. Niestety czas oczekiwania jest coraz dłuższy z uwagi na ogromną ilość chętnych.

Wprowadzono także limity na zakup węgla, kopalnie Bogdanka i Budryk to 3 tony na jedno gospodarstwo domowe, natomiast w sklepie internetowym węgiel luzem można kupić także w ilości 3 ton, natomiast ten pakowany w workach, czyli ekogroszek 1 tonę.

Czytaj więcej: CEEB deklaracja online jak złożyć? Kara do 5000 zł w 2022r

Istnie również możność zaopatrzenia się w wyżej wymieniony towar w przedsiębiorstwie Tauron, przez Internet i prosto z kopalni, a także w grupie Węglokoks, gdzie zamówienia można składać przez telefon. Na koniec ważna informacja dla wszystkich chętnych do nabycie tego, jakże pożądanego o tej porze roku paliwa opałowego, czyli:

Jakie są wymagane dokumenty, żeby kupić węgiel?

Jest to dokument tożsamości, deklaracja CEEB lub zaświadczenie o złożeniu. Należy też przedstawić stosowne oświadczenia, że węgiel kupujemy celem zużycia go na własne potrzeby-to zwalnia z akcyzy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here