FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje magazyn energii do 10 kW? – cena 2023
Ile kosztuje magazyn energii do 10 kW

Ile kosztuje magazyn energii do 10 kW? – cena 2023

Aby wykorzystanie magazynów energii było opłacalne, jego pojemność musi być odpowiednio dostosowana do mocy instalacji fotowoltaicznej, a także zużycia energii elektrycznej generowanej w budynkach, w których zastosowane zostanie połączenie tych dwóch rozwiązań.

Dlatego magazyn energii o mocy 10 kW wybierany jest najczęściej do instalacji, których moc oscyluje wokół 6-7 kWp i gdzie zużycie energii przez domowników nie przekracza 20 kWh na dobę. Dzięki temu ich funkcje są maksymalnie wykorzystane, zapewniając tym samym oszczędności tym, którzy zdecydują się je zainstalować.

Magazyn energii 10 kW cena

Cena 10kW magazynów energii jest wciąż wysoka. Wynika to głównie z faktu, że rynek na taki sprzęt właśnie ruszył w naszym kraju. Można jednak przewidzieć, że wraz ze wzrostem penetracji magazynów energii koszt ich zakupu będzie się stopniowo zmniejszał, np. pomp ciepła.

Czytaj więcej: Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu?

Poniżej znajduje się kilka przykładów, ale nie określono konkretnego modelu. Chcemy pokazać jak szeroki jest przedział cenowy i jak bardzo zależy on od parametrów urządzenia:

  • Akumulator litowo-jonowy 26 000 zł, 5 000 cykli ładowania, pojemność magazynowania energii – nominalnie 10,06 kWh, użytkowej 8,05 kWh;
  • 33 000 zł za 6 000 cykli litowo-jonowego magazynu energii o pojemności nominalnej 10,65 kWh i pojemności użytkowej 9,59 kWh;
  • 48 000 zł za magazyn energii fosforan litowo-żelazowy o 8 000 cykli, pojemności nominalnej 10,5 kWh i pojemności użytkowej 8,4 kWh.

Dotacja na magazynowanie energii słonecznej – Program Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze
Inwestycja w odnawialne źródła energii nigdy nie należy do najtańszych. W rezultacie UE i agencje rządowe stworzyły kolejne zachęty do zwiększania udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.

Warto wiedzieć: Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Należy również zwrócić uwagę na nominalną pojemność akumulatora (w naszym przykładzie 10 kWh), ale nie tylko. Rzeczywista (użyteczna) pojemność ma znaczenie praktyczne. Zwykle jest niższa od wartości nominalnej i pokazuje, ile energii jest w stanie pomieścić pamięć. Warto przyjrzeć się także okresowi gwarancyjnemu, zakresowi usług naprawczych oraz reputacji dostawcy i jakości usługi montażu. Wtedy masz pewność, że cała instalacja będzie działać i będzie dobrze obsłużona.

Czy warto inwestować w 10 kWh magazynowania energii?

Magazyn energii 10 kWh to świetne rozwiązanie, które pozwala optymalnie wykorzystać wytwarzaną w domu energię elektryczną. Kiedy energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne spada, nadmiar można magazynować i wykorzystywać. Ceny tego typu pamięci masowej są różne, więc możesz łatwo wybrać baterię, która odpowiada przystępności cenowej i potrzebom Twojej rodziny.

Czytaj więcej: Magazyn energii z fotowoltaiką na ile wystarczą?

Starannie dobrane ogniwa mogą znacznie zwiększyć oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych ogniw fotowoltaicznych. Oczywiście koszt magazynowania energii elektrycznej zależy od wielu parametrów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Technologia magazynu

Na rynku znajdziesz różne rodzaje urządzeń do magazynowania energii. Obecnie najczęściej spotykane są akumulatory litowo-jonowe (często uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie), ale są też akumulatory niklowo-kadmowe czy kwasowo-ołowiowe, litowo-siarkowe czy niklowo-wodorkowe. W zależności od zastosowanej technologii różny będzie czas pracy, efektywność energetyczna czy czas rozładowania urządzenia.

Rodzaj magazynowania energii

W praktyce najczęściej spotkasz składy elektrochemiczne, ale baterie produkowane są również termicznie, mechanicznie lub elektrycznie. Urządzenie może również pracować na dwóch różnych systemach zasilania – AC i bezpośrednim. Te pierwsze są łatwiejsze do zintegrowania z istniejącymi systemami. Z kolei akumulatory DC bardziej nadają się do nowo projektowanych urządzeń.

Czas rozładowania baterii

Technologia, z jaką współpracuje magazynowanie energii, wpływa również na czas rozładowania akumulatora. W technologii kwasowo-ołowiowej mniej niż 20 godzin. Natomiast akumulatory litowo-jonowe, mniej niż 4 godziny rozładowania, jeszcze mniej akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych! Im szybciej akumulator się rozładowuje, tym szybciej można go w pełni naładować. Utrzymywanie baterii w pełnym cyklu jest ważne dla żywotności baterii.

Żywotność magazynowania energii

Cena magazynowania PV zależy również od liczby cykli ładowania i rozładowania, które dana bateria może wykonać, zanim przestanie działać lub spadnie jej pojemność. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są oceniane na 3000 cykli, podczas gdy akumulatory litowo-jonowe są oceniane na 10 000 cykli. Z kolei technologie NiCd i NiMH plasują się pośrodku. Mają średnią żywotność 5000 cykli.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation