FotowoltaikawPolsce » Blog » Instalacja fotowoltaiczna 5 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje?

Instalacja fotowoltaiczna 5 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje?

Każdego roku wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką. Z czego to wynika? Wynika to z przeróżnych dofinansowań, dotacji oraz ulg. Pomoc ta jest przygotowana dla osób, które się decydują na zainstalowanie słonecznych paneli na dachach domów, czy też firm. Nie brakuje także dodatkowo głosów, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która pozwala nie tylko nam zaoszczędzić pieniądze, czy też całkowicie wyeliminować koszty, które są związane z zakupem elektrycznej energii. Pomimo to sporo osób podchodzi sceptycznie do samej fotowoltaiki. Mają wątpliwości co do jej zalet. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czy fotowoltaiczne instalacje o mocy 5 kW są opłacalne?

Skorzystaj z bezpłatnego wyliczenia kosztów fotowoltaiki

Polecamy skorzystać z powyższego formularza w celu wyliczenia kosztów i doboru paneli fotowoltaicznych

Skutecznie wprowadzone oraz zapowiadane podwyżki cen prądu nie pozostawią żadnych wątpliwości, że będą się one stale zwiększały każdego roku, tym samym obciążając domowy budżet, w którym rachunki za prąd niestety będą stanowiły coraz to większy procent wydatków. Coraz więcej osób w związku z tym zaczęło się tym rozwiązaniem interesować. Nie dziwi nas to wcale. Panele słoneczne pozwalają nam:

  • czerpać elektryczną energię bez wpływu na środowisko,
  • nie martwić się żadnymi podwyżkami cen prądu,
  • zapewnić stałą wygodę użytkowania, ponieważ one nie wymagają absolutnie żadnej ingerencji w działanie.

Ceny energii cały czas zwiększające się przemawiają za fotowoltaiką. Im wyższe ceny są oferowane przez dostawców energii, tym fotowoltaika się staje jeszcze bardziej opłacalna. Wpływ na to ma na pewno sposób, w którym jest obliczany okres zwrotu takowej inwestycji.

Warto przeczytać: Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego w 2022r.

Od czego jest zależny okres zwrotu?

Sam okres zwrotu inwestycji, którą jest fotowoltaika, jest zależna od kilku niezwykle ważnych czynników, które przy każdej instalacji mogą być inne, z uwagi na jej moc. Dlatego też on powinien być wyliczane w sposób indywidualny. Przy obliczeniach uwzględnia się wszelkie kwestie. Co mamy na myśli? Jest to:

  • cena aktualna za 1kWh energii elektrycznej zakupionej bezpośrednio u dystrybutora. Im cena energii jest wyższa, tym sam okres zwrotu jest krótszy,
  • koszty związane w sposób bezpośredni z inwestycją zależne od miejsca montażu oraz zastosowanych technologii,
  • skorzystanie z dofinansowań, dotacji, czy też ulg. Bardzo ważne jest to, że im niższy koszt instalacji, tym sam udział wsparcia się staje większy. W związku z powyższym, okres zwrotu z inwestycji jest krótszy.

Dlatego też, gdy chcemy przeanalizować to, ile kosztuje fotowoltaiczny system 5 kW i po jakim czasie się zacznie ona zwracać, postanowić to na przykładzie konkretnego klienta.

Jaki fotowoltaiczny zestaw okaże się najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Z uwagi na zużycie elektrycznej energie, jakie generuje rodzina, możliwie najlepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika 5 kW. Taka instalacja składa się z siedemnastu paneli o pomocy 295 Wp od sprawdzonego producenta, które są montowane na dachy domu.

Zobacz również: Fotowoltaika dla sklepów – Panele fotowoltaiczne dla marketów

Takowy fotowoltaiczny zestaw 5 kW będzie mógł wyprodukować 4 900 kWh prądu. Oznacza to, że zaspokoi ona wszelkie zapotrzebowanie na elektryczną energię rodziny i pozostawi zapas w wysokości 100 kW, w razie zwiększania poboru w roku.

Ulga termomodernizacyjna znacznie obniży koszt fotowoltaicznej instalacji 5 kW

Gdy chcemy obniżyć cenę instalacji paneli PV mającej moc 5 kW montowanej na dachu, a do tego skrócić okres zwrotu z inwestycji rodzina postanowiła także skorzystać z termomodernizacyjnej ulgi, która została wprowadzona od 1 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej: Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Ona mu umożliwi odliczenie kosztów poniesionych przy pracach termomodernizacyjnych od podatku dochodowego, do których się zalicza także fotowoltaiczne panele.

Kto skorzystać może z termomodernizacyjnej ulgi przy wyborze instalacji o mocy 5 kWp?

Z tego obniżenia inwestycyjnych kosztów w panele fotowoltaiczne, jakie wybrała rodzina, skorzystać mogą właściciele jednorodzinnych domów i nie tylko. Mowa także o rozliczających się na postawie liniowego podatku, jak i w podatkowej skali.

Jednak musimy pamiętać, że sam limit odliczeń w tymże przypadku nie może przekroczyć 53 000 złotych. Oznacza to, że gdy fotowoltaiczne panele i ich montaż to koszt 60 000 złotych, inwestor od podatku będzie mógł odliczyć tylko kwotę, która się mieści w limicie górnym, Jest to 53 000 złotych. W przypadku samego rozwiązania, którym jest fotowoltaika 5 kW, ta cena się zmieści jednak bez żadnego problemu w danej kwocie.

Czytaj więcej: Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW po odliczeniu termomodernizacyjnej ulgi?

W związku z tym, ile konkretnie zapłaci dana rodzina za fotowoltaiczną instalację, która obejmuje panele słoneczne o mocy 5 kW? Cena wyjściowa 1 kWp fotowoltaicznej instalacji razem z montażem to koszt wynoszący 4000 złotych. Wobec tego 5 kW razy 4000 złotych daje nam kwotę 20 000 złotych. Jednak dzięki termomodernizacyjnej uldze rodzina zapłaci nie 20 000 złotych, a 16 400 złotych.

Sprawdź również: Fotowoltaika PiszFotowoltaika BraniewoFotowoltaika OleckoFotowoltaika Lidzbark Warmiński

Wynika to z niezmiernie prostych wyliczeń.

Wyjściowa cena 20 000 złotych brutto to 100 procent kosztów. Cena po 18% obniżce wynikającej z termomodernizacyjnej ulgi - 82 procent kosztów. Z kolei cena po obniżce 18%, która wynika z termomodernizacyjnej ulgi wynosi 16 400 złotych.

Warto sprawdzić: Fotowoltaika GołdapFotowoltaika NidzicaFotowoltaika MorągFotowoltaika Pasłęk

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here