Rok 2024 i kilka kolejnych, na pewno będą dla mieszkańców Unii Europejskiej latami pod znakiem termomodernizacji. Nowe regulacje będą nie tylko zachęcały, ale i zmuszały do tego, aby domy stawały się coraz bardziej ekologiczne, a ostatecznie zeroemisyjne. Jak osiągnąć ten cel krok po kroku? Jak zacząć, aby podjąć dobre decyzje?
Dostosowywanie domów do aktualnych wymogów technicznych, a także nowoczesnych technologii nie jest łatwe — wymaga czasu, środków, podejmowania decyzji. Zaplanowanie procesu modernizacji krok po kroku sprawi jednak, że całe przedsięwzięcie będzie skuteczne.
Dlaczego termomodernizacja jest tak ważna? Jakie korzyści przynosi?
Wiele osób obawia się termomodernizacji. Traktując ją jako przykry obowiązek, można dojść do wniosku, że nie ma ona żadnych korzyści i stanowi tylko objaw ograniczania wolności. Choć tę retorykę próbują forsować jej przeciwnicy, warto mieć też świadomość innej perspektywy — realnych korzyści wynikających z modernizacji domu. Co można dzięki niej osiągnąć?
Termomodernizacja budynku to:
- realne ograniczenie kosztów ogrzewania,
- poprawa stanu technicznego domu, a tym samym wzrost jego wartości,
- większy komfort cieplny przez cały rok — zmodernizowany budynek wolniej traci ciepło zimą i wolniej nagrzewa się latem,
- optymalna praca systemów grzewczych bez ich nadmiernej eksploatacji — nie muszą pracować nieustannie na najwyższych obrotach,
- ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.
Termomodernizacja budynku to skutecznie ocieplenie domu, ograniczenie strat ciepła i dobranie optymalnego źródła ogrzewania do konkretnych potrzeb. To jednocześnie proces, dzięki któremu można oszczędzać, dobrze czuć się w swoim mieszkaniu, a jednocześnie dostosować technologie w budownictwie do aktualnych możliwości.
4 kroki do tego, by zacząć oszczędzać i stać się bardziej ekologicznym
Chcesz zacząć oszczędzać i stać się bardziej ekologicznym, ale nie wiesz, od czego zacząć? W każdym wypadku proces termomodernizacji wymaga odpowiedniego planowania, a także rozsądnego działania w oparciu o aktualne wytyczne, analizy i kalkulacje. Jak krok po kroku modernizować swój dom? Od czego zacząć i na co zwracać uwagę?
1. Sprawdź obszary wymagające poprawy
Każdy dom jest inny. Na rynku są dostępne liczne technologie, które znacznie się od siebie różnią. Możesz mieć dom murowany, drewniany, szkieletowy. Mogą być w nim zamontowane drewniane, plastikowe lub aluminiowe okna. Jego ściany mogą być ocieplone wełną, styropianem lub wcale nie mieć warstwy izolacyjnej — podobnie może być w przypadku poddasza. Wszystko to sprawia, że trzeba dokonać wnikliwej analizy obszarów wymagających poprawy (np. docieplenia, wymiany okien na nowocześniejsze, trzyszybowe i szczelne).
W tym celu najlepiej wykonać audyt energetyczny. W jego ramach specjaliści sprawdzą, gdzie występują największe straty ciepła, a które obszary dobrze sobie radzą. W ramach wyników analiz uzyskasz realne informacje, co powinieneś zrobić, aby poprawić parametry techniczne budynku. To zdecydowanie ułatwi Ci planowanie dalszych działań.
2. Poznaj źródła finansowania inwestycji — możesz skorzystać ze swoich środków, z kredytu i z programu Czyste Powietrze
Jeśli będziesz już wiedział, co musisz zrobić, możesz przejść do kolejnego kroku. Jest nim znalezienie źródła finansowania inwestycji. Przede wszystkim możesz oczywiście skorzystać ze swoich oszczędności. To opcja, która najlepiej się sprawdza, gdy nie są potrzebne duże nakłady finansowe. Wtedy nie musisz wypełniać żadnych formalności i nie masz ograniczeń w zakresie tego, co zrobisz.
Możesz też zdecydować się na kredyt na pokrycie wydatków związanych z wymianą okien, ociepleniem budynku czy np. zakupem pompy ciepła. Możesz też skorzystać z unijnych dofinansowań. Program Czyste Powietrze 2024 umożliwia uzyskanie dopłat m.in. do kompleksowej termomodernizacji, zakupu nowego pieca, wymiany wentylacji na tę mechaniczną z odzyskiem ciepła czy np. instalacji fotowoltaiki.
3. Przeprowadź szczegółowe kalkulacje, dopasuj poszczególne warianty do swoich potrzeb
W kolejnym kroku warto przeprowadzić kalkulację wydatków. Sprawdź, ile będą kosztowały poszczególne etapy prac. Uwzględnij przy tym zakup potrzebnego materiału, sprzętu czy podzespołów, a także koszty robocizny (mogą stanowić kilkadziesiąt procent wartości całej inwestycji). Zwróć przy tym uwagę na dopasowanie konkretnych wariantów, np. pieca czy pompy ciepła, do swoich potrzeb.
Aby realnie opracować budżet, powinieneś pracować na rzeczywistych cenach. Zadzwoń do sklepu, z którego oferty chcesz skorzystać, sprawdź cennik usług hydraulika czy firmy od paneli fotowoltaicznych. W przeciwnym razie możesz założyć, że będziesz potrzebował za mało lub za dużo pieniędzy.
4. Znajdź wykonawców usług i dobrej jakości podzespoły do swojego domu
Wiedząc, co będziesz robił, ile za to zapłacisz i jak pozyskasz środki na inwestycję, pozostaje Ci przejść do podjęcia realnych działań. Na tym etapie trzeba przygotować ewentualne formalności, znaleźć fachowców i potrzebne rzeczy. Po wszystkim, w przypadku korzystania z dofinansowań, musisz też pamiętać o zamknięciu kwestii związanej z rozliczeniem dopłaty do Twojej inwestycji.
Termomodernizacja wymaga wiedzy odnośnie do potrzeb konkretnego budynku, źródeł finansowania, kosztów poszczególnych działań. Aby ją zrealizować, trzeba zadbać o każdy z tych etapów. Na koniec należy też znaleźć wykonawców poszczególnych zadań i dostawców wysokiej jakości sprzętu. Wówczas proces będzie skuteczny, a przebieg modernizacji nie będzie dla Ciebie nadmiernie stresujący.
Artykuł Partnerski