
Lato, a wraz z nim ciepłe, słoneczne miesiące to już niestety przeszłość. Często zdarza się tak, że po lipcu i sierpniu nadchodzi ciepła, prawdziwie polska złota jesień, ale na razie trzeba jeszcze na nią poczekać. Wrzesień przywitał nas chłodnymi, deszczowymi dniami i nieuchronnie trzeba zacząć ogrzewać swój lokal mieszkalny.
Tak więc odpowiedzmy sobie na pytanie, jak się przygotować do sezonu grzewczego, ażeby w naszych czterech kątach panowało przyjemne ciepło i było przytulnie. Okres, w którym rozpoczynamy opalanie swojego domu, zaczyna się już jesienią i trwa nierzadko do późnej wiosny.
Czytaj więcej: Regulacja okien na zimę. Jak to zrobić samemu?
Wiemy z doświadczenia o tym, że czasem nawet w maju panuje chłodna aura. W związku z powyższym grzejniki pracują stale i aby nas zimą nie zawiodły, warto sprawdzić ich stan i dokonać niezbędnych prac konserwacyjnych. W pierwszej kolejności należy zadbać o:
Dokładne wyczyszczenie kaloryfera
Po dłuższym okresie nieużywania wyżej wymienionego urządzenia, jest on najczęściej zaniedbany, a więc trzeba go odkurzyć i to nie tylko z zewnątrz, ale również w środku pomiędzy żeberkami. Tam właśnie zbiera się cała masa brudu.
Warto przeczytać: Magazyny energii w Polsce dla gospodarstw domowych?
Jeśli nie wykonamy tych prac przez uruchomieniem pieca i rozpoczęcia sezonu grzewczego, narażamy się na przykre konsekwencje, takie jak to, iż w mieszkaniu będzie się unosił nieprzyjemny zapach podgrzewanego kurzu. Kolejna sprawa, jego unoszące pod wpływem ciepłego powietrza drobinki działają drażniąco na alergików.
Poza tym musimy mieć świadomość tego, że gruba warstwa brudu na ogrzewaczu utrudnia grzanie i może mieć wpływ na zmniejszenie komfortu cieplnego w naszym lokum. Jest jeszcze jedna sprawa, posiadacze jasnych ścian muszą się liczyć z tym, iż kurz może je zabrudzić.
Odpowietrzenie grzejnika
Jest to konieczne, gdyż zbierający się w kaloryferze gaz powoduje, iż ciepło jest nierównomierne oddawane, a poza tym pracuje on głośno. Ta czynność jest prosta do wykonania, ponieważ większość nowych urządzeń ma specjalne zawory, po ich odkręceniu wydobywa się nadmiar powietrza. Pamiętamy tylko o tym, ażeby w miejscu, gdzie wykonujemy powyższą czynność podłożyć naczynie na wypływającą wodę.
Sprawdź również: Pompy ciepła Września, Pompy ciepła Swarzędz, Pompy ciepła Śrem, Pompy ciepła Krotoszyn,
W domu jednorodzinnym sprawdzamy ciśnienie
Właściciele powyższego budynku oprócz działań już wymienionych, powinni też sprawdzić poziom ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania.
Takiego odczytu dokonuje się przy pomocy manometru. Prawidłowy stan to około 1-2 barów. Jeśli jest niewiele niższy, trzeba do instalacji dolać wody. W przypadku, kiedy poziom ciśnienia jest znacznie obniżony, możemy mieć do czynienia z nieszczelnością instalacji. Wtedy najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą.
Warto wiedzieć: Pompy ciepła Turek, Pompy ciepła Jarocin, Pompy ciepła Wągrowiec, Pompy ciepła Kościan,
Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, a mianowicie komin. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, skorzystajmy z usług kominiarza, by dobrze go wyczyścił.
- Fotowoltaika Ekovo Opinie - 25 września, 2023
- Fotowoltaika Energia Capital Opinie - 25 września, 2023
- Fotowoltaika Ecopartner Opinie - 25 września, 2023