FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak wykorzystać nadwyżkę energii z fotowoltaiki?
Inwertery Growatt - Falowniki – czy warto kupić

Jak wykorzystać nadwyżkę energii z fotowoltaiki?

Początek kwietnia 2022 roku przyniósł znaczące zmiany na rynku fotowoltaiki. System net-billingi spowodował spadek opłacalności odsprzedaży wytworzonej energii do systemu przesyłowego, połączonej z późniejszym jej zakupem od zakładu energetycznego.

W tym kontekście większe znaczenie zyskała autokonsumpcja wytworzonego prądu w gospodarstwie domowym lub własnej firmie. Wobec praktycznej nieopłacalności magazynowania produkowanej energii w sieci, w nowych warunkach warto zastanowić się nad sposobami wykorzystania jej nadwyżek. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej typowych sposobów na to.

Używanie najbardziej energochłonnych urządzeń w ciągu dnia

Większość energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej powstaje w ciągu dnia, czyli w okresie największego nasłonecznienia. Rozsądnym krokiem jest więc zwiększenie jej konsumpcji w tym czasie. W przypadku gospodarstw domowych dobre efekty może dać np. użycie programatorów czasowych jako dodatkowego osprzętu bojlera elektrycznego.

Warto również wiedzieć:

Nieco więcej zachodu może kosztować wprowadzenie podobnego zalecenia w przedsiębiorstwach, szczególnie tych, w których praca ma charakter zmianowy. W takiej sytuacji rozsądnym krokiem może być zakup magazynu energii.

Magazyny energii

Wg statystyk gospodarstwo domowe zużywa na bieżąco co najwyżej 30% wytworzonej energii, resztę przekazując do sieci (w przypadku firm wspomniany wskaźnik oscyluje wokół 60%). Użycie choćby niewielkiego magazynu energii, prawidłowo dobranego do naszych konkretnych warunków, pozwala na zwiększenie autokonsumpcji do 90%. Przekłada się to na realne zyski, zwłaszcza przy uwzględnieniu zasad net-billingu. Warto przeczytać: Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Klimatyzacja jako system chłodzenia i ogrzewania

Rozwiązanie takie pozwoli nie tylko na zapewnienie optymalnych warunków cieplnych naszym domownikom lub klientom i pracownikom naszej firmy, lecz również na spożytkowanie nadmiaru energii, produkowanej przez naszą instalację. Jest przy tym stosunkowo oszczędne.

Ładowanie samochodów elektrycznych

Zakup lub leasing samochodów, napędzanych energią elektryczną, to kolejny sposób na zwiększenie jej autokonsumpcji w firmie lub gospodarstwie domowym. Redukcja kosztów paliwa jest znaczącym argumentem za zastosowaniem tego rozwiązania.

W przypadku firm pozwala również na poprawę wizerunku. W ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw inwestuje też w pojazdy elektryczne ze względu na pojawiające się w niektórych przetargach wymogi, dotyczące posiadania przez oferenta konkretnego ich udziału we flocie samochodowej. Sprawdź również: Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Pompy ciepła

Energia, wytworzona we własnej instalacji fotowoltaicznej, może być użyta do ogrzewania budynku. Wiele modeli współczesnych pomp ciepła posiada ułatwiające wykorzystanie nadwyżek prądu systemy, uruchamiające je automatycznie w momencie, gdy specjalny licznik poinformuje je o ich występowaniu w instalacji PV. - Ranking montażystów Pomp Ciepła

Prąd zamiast gazu

Tak w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, funkcjonuje duża liczba urządzeń, korzystających z instalacji gazowej. Zastąpienie ich odpowiednikami, zasilanymi prądem, to często jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji energii, pochodzącej z własnej instalacji fotowoltaicznej. W sytuacji, gdy dostawy gazu obarczone są wysokim ryzykiem geopolitycznym, użycie wytworzonego we własnym zakresie prądu jest też rozwiązaniem, zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa i niezależności od sytuacji na rynku tego paliwa.

Systemy bezpiecznego zarzadzania budynkiem 

Nowoczesne systemy tego typu potrafią znacznie zredukować zużycie energii, na przykład poprzez automatyczne dostosowanie oświetlenia do warunków zewnętrznych czy ograniczenie poziomu ogrzewania w czasie nieobecności domowników. Jest to również świetny sposób na zwiększenie autokonsumpcji prądu.

Dobór instalacji do potrzeb

Niebagatelną rolę w zwiększaniu  autokonsumpcji pełni właściwy dobór parametrów instalacji PV - powinny one w jak największym stopniu odzwierciedlać faktyczne potrzeby inwestora. Pomóc w tym może - szczególnie jeżeli mowa o dużych instalacjach, powstających w przedsiębiorstwach - szczegółowy audyt zapotrzebowania na energię. Na rynku można obecnie znaleźć wiele specjalistycznych firm, które pomogą w jego wykonaniu oraz optymalizacji instalacji.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here