
Inwestowanie w panele fotowoltaiczne jest nie tylko sposobem dbania o środowisko naturalne. To również efektywna metoda, dzięki której można zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na opłacanie rachunków za prąd. Aby to zrobić, wciąż jednak trzeba mieć podpisaną umową z operatorem. Dwie najbardziej podstawowe taryfy to albo G11, albo G12. Która z nich jest najbardziej opłacalna dla gospodarstwa domowego, aby nie przekroczyło ono ustalonego limitu 2000 kWh?
Jak rozliczana jest fotowoltaika?
To, w jaki sposób rozlicza się fotowoltaikę, zależy głównie od tego, kiedy w gospodarstwie domowym uruchomiono taką instalację. Przed 1 kwietnia 2022 roku fotowoltaika była bowiem rozliczana wedle reguł tak zwanego systemu net-metering. Zmiany w ramach dostępności wyboru możliwości regulowania opłat wprowadziła jednak nowelizacja Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Jeżeli ktoś podjął decyzję na temat montażu instalacji fotowoltaicznej po wcześniej wymienionym terminie, mógł wybrać sposób rozliczania w zakresie systemu określanego jako net-billing. Czym zatem różnią się od siebie wspomniane sposoby, wedle których jest rozliczana fotowoltaika?
Czytaj więcej: Dostawcy prądu w Polsce – porównanie. Jak zaoszczędzić?
Podstawową koncepcją systemu net-billing jest założenie, że prosument odsprzedaje do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej. Ta transakcja odbywa się w ramach cen rynkowych. Natomiast system net-metering działa zgoła inaczej. Według zasad funkcjonowania tego mechanizmu sieć energetyczna pełni funkcję swoistego magazynu energii. Użytkownik może za to pobrać bez uiszczania żadnych opłat 70-80% (w zależności od mocy założonej fotowoltaiki) wyprodukowanej przez własną instalację energii, która wcześniej została przekazana do sieci.
Sprawdź więcej: Kontrola deklaracji CEEB – Kontrola źródeł ciepła w 2023 roku.
Jaka taryfa przy fotowoltaice jest najkorzystniejsza?
Indywidualni odbiorcy energii elektrycznej mają do wyboru dwie podstawowe taryfy: G11 oraz G12. Najczęściej wybieraną jest taryfa G11. Pod tą nazwą kryje tak zwana taryfa stała, co oznacza, iż cena za kWh jest taka sama o każdej porze dnia. Odwrotnie sytuacja wygląda w wypadku taryfy G12, chociaż to także jest alternatywa zadedykowana klientom indywidualnym. Różnica polega jednak na tym, że ten wariant charakteryzuje się zmienną ceną prądu w ciągu doby.
Sprawdź również: Limit 2000 kWh rocznie na licznik. Gwarancją zamrożenia cen energii
Co to znaczy w praktyce? Każdy operator, który dostarcza energię elektryczną do gospodarstwa domowego, może ustalić w tym zakresie własne przepisy, z zastrzeżeniem, że musi wyznaczyć dwie strefy czasowe, które będą się różniły stawkami za kWh. W związku z tym użytkownik korzystający z tego sposobu rozliczenia dwustrefowego płaci albo niższą, albo wyższą stawkę za energię elektryczną, w zależności od tego, kiedy pobiera prąd. Może to zrobić podczas zarówno tak zwanej doliny nocnej, która charakteryzuje się tym, że trwa 10 godzin w ciągu doby, jak i w trakcie szczytu przedpołudniowego czy szczytu popołudniowego. Oba trwają łącznie 14 godzin w ciągu doby.
Warto czytać: Kotły na pellet jaki warto wybrać?
Jaką zatem taryfę opłaca się wybrać przy fotowoltaice? Odpowiedź na to pytanie warunkuje sytuacja osoby, która waha się nad tym, czy lepszą możliwością jest taryfa G11 czy G12. Jeżeli energia elektryczna otrzymywana z odnawialnych źródeł energii w zupełności pokrywa zapotrzebowanie energetyczne, wtedy korzystnym wyborem będzie G11. W innym razie lepszą ofertą wydaje się opcja dwustrefowa, czyli taryfa G12.
Fotowoltaika a limit 2000 kWh w 2023 roku
Wedle zapisów zawartych w Ustawie z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach, które mają służyć ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w roku przyszłym zostaną zamrożone ceny prądu na poziomie cen z roku bieżącego. Kto zatem będzie uprawniony do skorzystania z tańszej energii elektrycznej? Taka oferta jest skierowana do gospodarstw domowych, których roczne zużycie prądu nie przekroczy bariery 2000 kWh. Każda nadprogramowa kWh zostanie rozliczona wedle stawki wyższej. Natomiast większe limity rocznego zużycia obowiązują w wypadku gospodarstw, które zamieszkują rodziny z Kartą Dużej Rodziny, rolnicy czy osoby niepełnosprawne.
Warto przeczytać: Dopłata do gazu – ile wynosi, komu przysługuje?
To, czy właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli skorzystać z zamrożenia cen za energię elektryczną, zależy od sposobu rozliczania się przez nich. W przypadku taryfy net-billingu limit 2000 kWh nie obowiązuje. Koszt zakupu MWh, czyli 1000 kWh, nie przekroczy jednak ustalonej maksymalnej stawki dla gospodarstw domowych, która wynosi 693 zł netto. Tymczasem prosumenci, którzy rozliczają się w ramach taryfy net-meteringu, będą mieli możliwość skorzystania z zamrożonej ceny prądu. W ich przypadku limit będzie taki sam jak dla gospodarstw pobierających energię z sieci. Poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie zdefiniowano go na poziomie 2000 kWh.
- Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu? - 25 września, 2023
- Magazyny energii w Polsce dla gospodarstw domowych? - 25 września, 2023
- Magazyny energii AGGreko – czy warto kupić? Opinie, cena, wymiary - 25 września, 2023