FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Falownik

Panele fotowoltaiczne na dachu to tylko początek pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Prąd wytwarzany w ogniwach fotowoltaicznych jest prądem stałym, a użytecznym w domowych gospodarstwach jest prąd przemienny. Skuteczne przekształcenie wytworzonej w panelach energii odbywa się w falowniku. Jak dobierać moc falownika do mocy paneli fotowoltaicznych?

Dobór mocy falownika do mocy paneli fotowoltaicznych. Co to jest stosunek mocy?

Stosunek mocy jest wartością wytwarzaną w ogniwach fotowoltaicznych. Określana jest w watopikach i dotyczy ogniw zebranych w moduły. W przypadku modułu o nominalnej mocy 300 watopików, liczony jest ich zbiór w mikro instalacji i przy przykładowej liczbie 20 otrzymujemy wartość 6000 watopików do mocy nominalnej wyjściowej falownika. Chodzi o moc, jaką falownik jest w stanie przetworzyć na użyteczną energię elektryczną dla budynku.

Skorzystaj z wyceny indywidualnej na zakup i montaż

Czytaj więcej: Inwertery Fronius – Falowniki – czy warto kupić?

Przykładowy falownik o mocy 5 KW (Symo 5.0.3-M) w tym zestawieniu nie wykaże się stosunkiem mocy o wartości 100%. Stosunek mocy liczony jest bowiem poprzez podzielenie mocy modułów przez moc falownika, czyli 6000 przez 5000. W tym konkretnym przykładzie stosunek mocy wynosi więc  120%, ale można dobierać także falownik w stosunku równym albo w mniejszym. W naszym kraju stosowany jest stosunek mocy pomiędzy 80 a 120%.

Najczęściej wybierane falowniki przez naszych czytelników

Czy można rozbudowywać istniejącą instalację fotowoltaiczną?

Przy takim założeniu jak zwiększenie ilości paneli warto wybierać falownik większy od mocy modułów, czyli o stosunku mocy 80%.

Sprawdź również: Inwertery SolarEdge – Falowniki – czy warto kupić?

Dlaczego zazwyczaj moc modułów jest wyższa od mocy falownika?

Jest to związane z kilkoma aspektami. Po pierwsze starzenie się modułów. Rokrocznie moduły fotowoltaiczne tracą na swojej wydajności i mocy ok. 1 procenta. To oznacza, że moduł 300 W straci po 10 latach 30 W. Jest to naturalny proces, który skutkuje tym, że przewymiarowanie rzędu 120% będzie w rzeczywistości funkcjonowało tylko w pierwszym roku, a w kolejnych latach będzie ulegało zmniejszeniu.

Warto wiedzieć: Inwertery Solis – Falowniki – czy warto kupić?

Moduły fotowoltaiczne rzadko pracują z nominalną mocą jest powodem drugim. Tutaj chodzi zarówno o natężenie promieniowania słonecznego, jak i temperaturę modułu. W standardowych warunkach badania (STC) optymalne warunki to 1000 W na metr kwadratowy przy 20 stopniach Celsjusza. STC zawsze widnieje w karcie katalogowej modułu, ale takie idealne warunki w rzeczywistości występują rzadko. Przy mocnym nasłonecznieniu panele często nagrzewają się bardziej, a to skutkuje wydajnością na poziomie 75-80% ich mocy nominalnej.

Nie jest to przeszkodą dla falowników, które mogą wydajnie pracować przy 15 do 100% swojej nominalnej mocy, ale im lepiej są dociążone, tym sprawniej działają. Dlatego właśnie dochodzi do przewymiarowania, pomimo tego, że w pierwszych latach funkcjonowania modułów może dochodzić do niewielkich strat mocy. W ujęciu rocznym zyski jednak górują, a ewentualne straty oscylują na niskim poziomie 0,5%.

Warto sprawdzić: Inwertery FoxESS – Falowniki – czy warto kupić?

Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest zakładana na 25 lat, a więc na czas, w którym panele będą ulegać stopniowej degradacji. W takiej sytuacji instalowanie większego falownika nie ma większego uzasadnienia. Można to oczywiście zrobić, ale większy falownik oznacza wzrost kosztów, które w naszych warunkach klimatycznych rzadko się zwrócą.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here