FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaki jest koszt kolektorów słonecznych?
Jaki jest koszt kolektorów słonecznych?

Jaki jest koszt kolektorów słonecznych?

Światło ze słońca dociera do nas w dużych ilościach. Coraz częściej spotykane jest zastosowanie kolektorów słonecznych. W naszym kraju służą one głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przyjrzyjmy się temu, jakie zalety mają kolektory słoneczne i czym się cechują. Co trzeba wiedzieć?

Kolektory słoneczne

Odpowiednio wykonana instalacja z kolektorami słonecznymi może dać ok. 50% ciepła potrzebnego do przygotowania c.w.u. Na  energię w  efekcie wydamy mniej, co cieszy użytkowników. Nie zapominajmy o ekologii. Energia słoneczna to jedna z formą odnawialnych źródeł  energii. Praca kolektorów jest z pewnością przyjazna dla otoczenia i może zastąpić użycie paliw.

Sprawdź również: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

Co jeszcze jest ważne? Kolektory słoneczne są polecane właścicielom domów, którzy korzystają z ogrzewania paliwami stałymi. W grzewczym okresie nie musimy rozpalać w kotle, od czasu do czasu wspomagając ogrzewanie grzałką elektryczną. Koszty w takim przypadku są bardzo niskie, a zachowanie wygody trzeba docenić. Podtrzymywanie żaru w kotle, poza sezonem grzewczym, może pochłonąć więcej paliwa, niż podgrzanie c.w.u.

Cena kolektorów słonecznych zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. Typ kolektora: Istnieją różne typy kolektorów słonecznych, takie jak płaskie kolektory słoneczne czy kolektory próżniowe. Cena zależy od wybranej technologii.
  2. Moc i wydajność: Kolektory o wyższej mocy i wydajności zazwyczaj kosztują więcej.
  3. Marka i jakość: Renomowane marki mogą oferować kolektory po wyższej cenie, ale często oferują lepszą jakość i dłuższą gwarancję.
  4. Dodatkowe koszty: Cena kolektora to tylko część kosztów instalacji systemu słonecznego. Do tego dochodzą koszty montażu, regulatora temperatury, zasobnika ciepłej wody i innych komponentów.
  5. Region: Ceny kolektorów mogą się różnić w zależności od regionu i dostawcy.

Istotne informacje

Co warto wiedzieć o wielkości instalacji? W standardowym domu jednorodzinnym, wystarczają 2 lub 3 kolektory słoneczne. Inwestycja nie kosztuje wiele nie nie jest trudna w montażu. Bardzo często odbiorcy popełniają taki błąd, że budują zbyt duże instalacje. Nie powinniśmy tego robić, gdyż korzyści nie są duże. W letnim sezonie instalacje daje dwa razy więcej energii, niż potrzebujemy. Przez to nie wiemy, jak ją zagospodarować. 

Warto wiedzieć: Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Takiego kłopotu nie mają właściciele przydomowych basenów. W sieci znajdziemy sporo wątpliwości na forach odnośnie tego, jak poradzić sobie z przegrzaniem kolektorów. Solarna instalacja powinna być odpowiednio zabezpieczona przed promieniowaniem słonecznym i wysokimi temperaturami. 

Ciekawostki o kolektorach słonecznych

Ważne jest to, aby skierować kolektory na południe. Dzięki temu skorzystamy ze sporej ilości promieniowania słonecznego. Dopuszczalne jest też odchylenie na wschód lub zachód. Specjaliści odradzają zakładanie kolektorów od północnej strony. Co ciekawe, kolektory można także umieścić na dachu płaskim lub samodzielnej konstrukcji nośnej.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Elementy nośne bywają montowane na tarasach, ścianach budynków, czy też daszkach. Trzeba widzieć, że odległość pomiędzy kolektorami a zasobnikami wody powinna być mała. Musimy je połączyć rurami otulonymi cieplną izolacją. W chłodniejszym okresie ma to duże znaczenie. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation