FotowoltaikawPolsce » Blog » Koszt Instalacji pieca gazowego w 2023 roku – Jak obliczyć?
Koszt Instalacji pieca gazowego

Koszt Instalacji pieca gazowego w 2023 roku – Jak obliczyć?

Instalacja bądź wymiana pieca gazowego z pewnością nie należy do tanich rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby zorientować się, który kocioł gazowy będzie najbardziej odpowiedni, jaki jest czas realizacji takiego przedsięwzięcia oraz ile kosztuje instalacja pieca gazowego. Zastanówmy się więc, co musimy wiedzieć przed zainstalowaniem ogrzewania na gaz w naszym domu.

Od czego uzależniona jest cena instalacji pieca gazowego?

Co decyduje od kosztach montażu pieca gazowego? Przede wszystkim jego wielkość oraz rodzaj. Również nie bez znaczenia jest odpowiedni wybór specjalistów, którzy zajmą się instalacją takiego kotła. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, które nie mają sztywno określonych cen.

Wybierając odpowiedni rodzaj ogrzewania musimy mieć na uwadze, że na tego typu przedsięwzięciu nie ma co oszczędzać. Tutaj sprawdza się zasada, że taniej, nie oznacza lepiej. Jest to inwestycja na lata, od której zależeć będzie codzienny komfort życia oraz wysokość rachunków.

Wymiana pieca gazowego - jak w tym przypadku wyglądają koszty?

W przypadku wymiany piecyka gazowego koszty mogą się wahać w zależności od typu wymienianego pieca. Jeżeli chodzi o prosty, jednofunkcyjny piec gazowy, za jego wymianę możemy zapłacić średnio od 1900 zł do 2800 zł, sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku piecyka dwufunkcyjnego może nas kosztować nawet do 4500 zł.

Najdroższym kosztem może okazać się wymiana kotła większego, kondensacyjnego - tutaj cena może wynieść nawet około 18000 zł.

Czytaj również: Ile kosztuje serwis instalacji fotowoltaicznej – Czy warto?

Montaż pieca gazowego - cena i czas realizacji

Co decyduje o cenie montażu kuchenki gazowej? Na cenę instalacji pieca gazowego wpływa przede wszystkim jego rodzaj i wielkość. Przykładowo, koszty w przypadku instalacji pieca jednofunkcyjnego będą o wiele niższe niż instalacja pieca kondensacyjnego.

Jednakże w każdym przypadku musimy pamiętać, że koszty mogą zmieniać się w zależności od wyboru specjalisty, piecyka oraz innych kosztów składających się na całość kosztów. 

Koszty montażu pieca gazowego zależą od tego, jak szeroki będzie zakres robót. Za zamontowanie kotła, zasobnika, osprzętu oraz przewodów powietrzno-spalinowych zapłacimy od 2000 zł do 3000 zł.

Czytaj więcej: Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją?

Jakie wyróżniamy rodzaje pieców gazowych?

Piec gazowy stojący i wiszący

Piece wiszące są zwarte, a gotowa armatura mieści się wewnątrz kotła - dzięki temu są tańsze od kotłów stojących, których armaturę należy dokupić osobno.

Jednak nie wszyscy są zwolennikami kompaktowego rozwiązania. W większych instalacjach korzystniejsze jest zastosowanie osprzętu lub zestawów pompowych umieszczonych na ścianie - w przeciwnym razie trzeba będzie zdemontować obudowę kotła kompaktowego.

Piec gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny

Zasadnicza różnica polega na tym, że kotły jednofunkcyjne zapewniają tylko centralne ogrzewanie,  z kolei piece dwufunkcyjne oprócz ogrzewania mieszkania, potrafią podgrzać wodę użytkową dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi.

Jednofunkcyjny kocioł gazowy nie posiada wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej i nie może sam się nagrzewać. Dlatego zwykle podłączany jest zasobnik ciepła, czyli zbiornik z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Warto wiedzieć: Koszt pompy ciepła do domu 70 m2 – Jak obliczyć koszt?

Kotły dwufunkcyjne świetnie sprawdzą się do małych domów, w których punkt poboru ciepłej wody użytkowej znajduje się blisko kotła.

Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Można śmiało powiedzieć, że kuchenki gazowe z zamkniętą komorą spalania są o wiele bezpieczniejsze niż kotły, których komora spalania jest otwarta. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz kanałami powietrzno-spalinowymi. Takie rozwiązanie zapewnia dostarczenie do palnika optymalnej ilości tlenu potrzebnej do spalania paliwa.

Piec gazowy tradycyjny i skondensowany

Kotły kondensacyjne pozwalają na lepsze wykorzystanie paliwa, jakim jest gaz, co powoduje generowanie niższych kosztów ogrzewania.

Który piec gazowy będzie bezpieczniejszy?

Kuchenki gazowe z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze niż kotły z otwartą komorą spalania, ponieważ piece z zamkniętą komorą spalania mogą pobierać powietrze z zewnątrz kanałami powietrzno-spalinowymi.

Czytaj również: Koszt pompy ciepła do domu 250m2 – Jak obliczyć koszt?

Piecyk gazowy do łazienki - jaki wybrać?

Wybierając piec gazowy do łazienki musimy wziąć pod uwagę, że pomieszczenie, w którym będzie, będzie małe. Z tego powodu jego moc nie powinna być mniejsza niż 19,2 kW. 

Koszt piecyka gazowego do łazienki

Koszt piecyka gazowego będzie zależał przede wszystkim od typu pieca oraz od producenta.

Ceny kuchenek gazowych potrafią kosztować do kilku tysięcy złotych. Dobry piec kondensacyjny, o odpowiednich parametrach i mocy do 20 kW mniej znanego producenta można kupić już do 3400 zł.

W jaki sposób dobrać moc pieca gazowego?

Ogólnie przyjmuje się, że na 10 m2 powierzchni powinno przypadać około 0,6 kW mocy. Dla domu o powierzchni 100m² oznacza to kocioł o mocy 6 kW.

Czujnik czadu - czy jest potrzebny?

W celu zapewnienia sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwa, warto zainwestować w czujniki tlenku węgla i gazu. Są to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które wyposażone są w system ostrzegający, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekroczy bezpieczny poziom.

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania gazowego w swoim domu, czujnik czadu z pewnością będzie obowiązkowym punktem na Twojej liście zakupów.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation