FotowoltaikawPolsce » Blog » Licznik dwukierunkowy fotowoltaika – Jak działa?
Licznik dwukierunkowy fotowoltaika - Jak działa

Licznik dwukierunkowy fotowoltaika – Jak działa?

Istnieją dwa podstawowe typy liczników energii elektrycznej. Liczniki jednokierunkowe to takie, które z pewnością znasz. Stosowany jest w większości standardowych instalacji podłączonych do sieci. Oblicza energię, którą zużywasz i wystawia rachunki swojemu dostawcy energii elektrycznej zgodnie z jego instrukcjami.

Nieco inne, szersze zastosowanie ma licznik dwukierunkowy. Jak sama nazwa wskazuje, działanie tego urządzenia nie tylko oblicza pobraną energię, ale także mierzy energię zwracaną do sieci. Dlatego liczniki dwukierunkowe instaluje się tam, gdzie energia jest nie tylko zużywana, ale również generowana. Oznacza to, że nadaje się głównie do instalacji opartych na energii odnawialnej. Jego najczęstszym zastosowaniem jest fotowoltaika.

Jak wygląda licznik dwukierunkowy?

Wygląd naszych liczników dwukierunkowych zależy od naszego przewoźnika. Zgodnie z ustawą, aby uruchomić instalację fotowoltaiczną, należy podłączyć dwukierunkowy licznik energii elektrycznej. Za wymianę liczników na liczniki dwukierunkowe odpowiada operator sieci przesyłowej. Ostateczny odbiorca nie ponosi kosztów instalacji nowego sprzętu.

Dodatkowo czytaj: Zestaw fotowoltaiczny z dofinansowaniem do 26 000 zł czy warto?

Pamiętaj, aby wymienić licznik na licznik dwukierunkowy. W teorii instalacje fotowoltaiczne zainstalowane według istniejącej technologii będą działać bez zarzutu. Ale przede wszystkim, jeśli nasze urządzenie przekazuje energię do sieci, to jest to nielegalne, ponieważ nie możemy zebrać całej wytwarzanej przez nie energii. Po drugie, licznik jednokierunkowy zlicza również energię, którą wprowadzamy do sieci. Oznacza to, że nie dość, że nie dostajemy zniżki na wytwarzanie prądu, to jeszcze musimy za niego zapłacić!

Sprawdź również: Ulga termomodernizacyjna w 2023 roku – co można odliczyć?

Licznik dwukierunkowy posiada wyświetlacz – omówimy to później, gdyż służy do odczytywania parametrów zużycia energii itp. Dodatkowo licznik zawiera nazwę modelu i producenta licznika oraz co bardzo ważne numer licznika, który pojawi się również na umowach przedsiębiorstwa energetycznego, fakturach i innych dokumentach.

Zasada działania licznika dwukierunkowego – zastosowanie w fotowoltaice

Licznik dwukierunkowy w fotowoltaice jest ważną częścią systemu pomiarowo-rozliczeniowego, a jego wskazanie jest podstawą do rozliczenia zużytej energii elektrycznej oraz energii elektrycznej dostarczonej do sieci. Rozwiązania te mogą skorzystać z rozwiązań pakietu prosumenckiego, gdzie nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez sieć odbierane są w ramach systemu rabatów.

Jeśli planujesz budowę instalacji fotowoltaicznej, z pewnością już wiesz, że produkcja energii zmienia się w ciągu roku. Oczywiście panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii elektrycznej podczas słonecznego lata niż podczas pochmurnej zimy. Biorąc pod uwagę Twoje potrzeby energetyczne, jednostka może wytwarzać zbyt dużo energii latem i jej brak zimą.

Warto wiedzieć: Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – Które warto wybrać?

Rozwiązanie prosumenckie jest bardzo wygodne i co ważniejsze pozwala znacznie zwiększyć efektywność i opłacalność użytkowania instalacji fotowoltaicznych. W większości przypadków korzystasz z darmowej energii wytworzonej przez własną maleńką instalację, ale gdy stwierdzisz, że energii nie starcza na Twoje potrzeby, możesz łatwo pobrać brakujące części z sieci. Z drugiej strony nadwyżka energii, którą wyprodukujesz, nie jest marnowana – przekazujesz ją do sieci w celu wykorzystania w przyszłości. Prosty, funkcjonalny i bezproblemowy!

Jak ustawić licznik dwukierunkowy?

Każdą instalację fotowoltaiczną należy zgłosić lokalnemu operatorowi systemu dystrybucyjnego przed uruchomieniem. Po otrzymaniu zgłoszenia operator ma 30 dni na wymianę licznika na licznik dwukierunkowy lub po prostu odblokowanie odpowiedniej funkcji w dotychczas używanym urządzeniu. Jeśli zastanawiasz się, czy będziesz musiał zapłacić za wymianę licznika energii elektrycznej, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. nie ma potrzeby. W przypadku instalacji o mocy poniżej 50 kWp cały proces i koszty ponosi operator.

Czytaj również: Jaka taryfa przy fotowoltaice w 2023 r.? G11 czy G12

Zastąp licznik jednokierunkowy licznikiem dwukierunkowym

Instalacja PV nie może zacząć działać bez licznika dwukierunkowego – to niezgodne z prawem. Dodatkowo energia generowana przez panele i przesyłana do sieci za pomocą licznika jednokierunkowego będzie liczona jako zużycie. Spowoduje to bardzo wysokie rachunki.
Dobrą wiadomością jest to, że operator sieci jest odpowiedzialny za wymianę liczników bez żadnych kosztów dla konsumenta. Jednak przed zainstalowaniem urządzenia należy przesłać odpowiednią aplikację wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Jak czytać licznik dwukierunkowy

Odczyt danych o zużyciu z licznika dwukierunkowego jest bardzo prosty, szczególnie w przypadku korzystania z taryf jednostrefowych (np. G11). Następnie:

Całkowite zużycie energii jest wyświetlane na ekranie miernika, kod OBIS 1.8.0. Kod OBIS jest wyświetlany w lewym górnym rogu ekranu miernika.
Gdy wyświetlany jest tam kod 2.8.0, wartość wyświetlana na liczniku dotyczy energii wysłanej do sieci publicznej. Wartości w obu przypadkach podane są w kWh.
Jeśli korzystamy z taryfy wielostrefowej, możemy sprawdzić dokładne zużycie energii elektrycznej dla każdej strefy.

Warto nadmienić: Dopłaty do prądu i gazu 2023 – wniosek online. Gdzie składać wniosek?

Nadal używając kodu OBIS 1.8.0, zostanie wyświetlone całkowite zużycie w kWh. Pod poniższym kodem (np. 1.8.1, 1.8.2) zobaczymy zużycie określonego regionu.
Również tutaj, pod kodem 2.8.0, pokaże się całkowita ilość energii, którą dostarczamy do sieci publicznej. Kolejne kody zaczynające się od 2 (np. 2.8.1, 2.8.2) pokażą nam, ile energii (w kWh) oddajemy do sieci z każdej strefy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation