Rekuperacja cieszy się coraz większą popularnością, stała się wyborem numer jeden w przypadku nowo wybudowanych obiektów, cechujących się energooszczędnością i nieprzeciętną szczelnością. Decydując się na rekuperację, można liczyć na uzyskanie sporych oszczędności, zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu.
Czym różni się wentylacja grawitacyjna od rekuperacji?
Rekuperacja jest nowoczesnych systemem ogrzewania, rodzajem wentylacji nawiewno-wywiewnej, dzięki której możliwe staje się sprawowanie kontroli nad wymianą powietrza i odzyskaniem z niego ciepła. Wymiennik ciepła odbiera energię, która znajduje się w zużytym powietrzu, po czym wykorzystują ją do ogrzania świeżego powietrza z zewnątrz. Wszystko to ma na celu podniesienie komfortu termicznego, zredukowanie strat ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Z kolei wentylacja grawitacyjna ma miejsce podczas ruchu powietrza, co następuje przy zmianie jego gęstości i ciśnienia.
Zobacz również: Jak oszukują sprzedawcy fotowoltaiki i pomp ciepła
Naturalną wentylację można wspomagać, wystarczy otworzyć okno lub je uchylić. Wiążę się to jednak z ubytkiem ciepła, co jest problematyczne w okresie grzewczym. Temperatura w pomieszczeniach drastycznie się obniża, może nawet dojść do wychłodzenia budynku. Kolejnym problemem jest utrata ciepła przez komin wentylacyjny, nie można kontrolować wymiany powietrza, co przekłada się niestety na wzrost kosztów ogrzewania i dyskomfort termiczny. Zimą straty ciepła mogą sięgać do nawet 60% w przypadku wentylacji grawitacyjnej, czym nie trzeba się jednak martwić, korzystając z rekuperacji.
Mniej mostków termicznych dzięki rekuperacji
Jeśli komuś zależy na zredukowaniu do minimum strat ciepła w budynku, to powinien zainteresować się rekuperacją. Połączenie jej z wentylacją mechaniczną pozwala na kontrolowanie wymiany powietrza w całym budynku. Dodatkowo można liczyć na odzyskanie sporej ilości energii cieplnej z powietrza, które system usuwa wraz z zanieczyszczeniami na zewnątrz budynku. Powietrze, które rekuperator wtłacza do pomieszczeń jest świeże i wstępnie ogrzane, dzięki czemu użytkowany system grzewczy zużywa mniej energii, a domownicy mogą cieszyć się komfortem termicznym w całym domu.
Warto wiedzieć: Czy pompa ciepła jest głośna? Kara za zbyt głośną pompę
Warto zdecydować się na rekuperację, bo umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy już na etapie zakupu. Można kupić urządzenie mające mniejszą moc grzewczą, co wynika oczywiście ze zmniejszonego zapotrzebowania budynku na ciepło. Nowoczesne rekuperatory mają sprawność powyżej 90%, w ich przypadku można liczyć na niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania nawet przy ujemnych temperaturach.