FotowoltaikawPolsce » Blog » Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?

Pompa ciepła jest coraz bardziej powszechną metodą ogrzewania. Jeśli Twój dom jest nowy lub niedawno go zmodernizowałeś i zastanawiasz się nad zakupem i montażem pompy ciepła to są rzeczy, które przed montażem musisz rozważyć lub zmienić. Jakie to rzeczy? Dowiesz się z tego artykułu. 

Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło?

Aby wiedzieć ile ciepła ilościowo potrzebuje Twój dom, należy zajrzeć w projekt domu, a jeśli nie jest to możliwe, wyliczyć na kalkulatorze. Z wyliczeń lub z projektu dowiesz się jaka moc grzewcza jest Tobie potrzebna w hipotetycznie najzimniejszym dniu roku. Obliczenia te uzależnione są od regionu, w którym mieszkasz.

Firmy zajmujące się montażem pomp ciepła w Twojej okolicy

Przykładowo na Suwalszczyźnie są najtrudniejsze warunki i temperatura może spaść nawet do -24°C, natomiast na Dolnym Śląsku może to być -16°C.  Są to dane pochodzące z systemów ciepłowniczych i wieloletniej obserwacji temperatur. Potrzebna moc jest proporcjonalna do temperatury założonej na dany region. I tak jeśli na zewnątrz będzie -20°C a w domu potrzebujesz +20°C moc grzewcza jaką będziesz potrzebować to 10 kW.

Czytaj więcej: Pompy ciepła Mitsubishi – czy warto kupić? Opinie Cena

Jeśli na zewnątrz będzie cieplej, zmniejsza się wartości potrzebnej  mocy grzewczej. Istotną do rozważenia rzeczą jest to, czy pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, czy chcesz mieć także alternatywną metodę grzania. Przy dwóch źródłach ciepła wystarczy pompa, która przy -10°C osiągnie moc 7,5 kW. Pamiętaj o tym, że wydajność pompy ciepła uzależniona jest od warunków panujących na zewnątrz.

Instalacja elektryczna i zużycie prądu

Zapewne domyślasz się, że im niższa będzie temperatura otoczenia, tym więcej prądu zużywać będzie pompa ciepła. Bardzo ważna jest jakość modelu pompy na jaką się zdecydujesz. Jeśli zainwestujesz w sprzęt wysokiej klasy, będzie on w stanie pozyskać ciepło z otoczenia nawet przy ekstremalnych wartościach temperatury. Pompy niższej klasy mogą sobie nie poradzić nawet przy -10°C. Bardzo dużo pomp ma dodatkowe grzałki, którymi dogrzewają wodę bez względu na temperaturę otoczenia. Miej świadomość, że zużycie energii elektrycznej wzrośnie trzykrotnie. I tu trafiasz na kolejną rzecz, jaką musisz wiedzieć. 

Sprawdź również: Pompy ciepła Vaillant – czy warto kupić? Opinie Cena

Zanim kupisz pompę sprawdź jaki jest jej maksymalny pobór prądu oraz ilość faz. Jeśli Twoja instalacja nie jest gotowa do takiego wyzwania wyskoczą bezpieczniki. Sprawdź też, jaka jest Twoja umowa z dostawcą energii elektrycznej. Uwzględnij także inne urządzenia domowe, które w ciągu dnia pobierają prąd. Dlatego informacja o maksymalnej mocy elektrycznej i poborze prądu, jest tak istotna. Przy analizie danych technicznych pompy sprawdź pobór prądu w czasie  szczytowego jej zapotrzebowania na prąd. Ważna jest też wiedza, ilu faz potrzebuje pompa. Pompy o wysokiej mocy cieplnej wymagają przeważnie 3 fazowego przyłącza. 

Warto wiedzieć: Pompy ciepła Neoheat – czy warto kupić? Opinie Cena

Kolejną ważną informacją jest odpowiedni dobór bezpieczników i kabla zasilającego. Dobierz bezpiecznik tak, aby nie dopuścił do przepalenia kabla. Jeśli mieszkasz w starym budownictwie i instalacja elektryczna jest stara, rozważ poprowadzenie nowego kabla do skrzynki rozdzielczej. Jest to bardzo ważne. Jeśli to zaniedbasz możesz doprowadzić do pożaru. 

Instalacja grzewcza w domu 

Jeśli zbudowałeś dom i jeszcze pachnie świeżością to nie powinieneś się o nic martwić. Jeśli mieszkasz w starym budownictwie sprawdź stan instalacji grzewczej. Spuść z niej wodę i zobacz jakiego jest koloru. Powinna być przezroczysta.

Jeśli w Twoim domu jest stara instalacja z rurami żeliwnymi, przy których obieg ciepła zapewniała grawitacja, to nie będzie ona kompatybilna z pompą ciepła. Przy planowanych zmianach instalacji grzewczej zwróć uwagę na grzejniki. Nie stosuj w obiegu różnych metali, np. miedzi i stali. Miedź przyspieszy korozję stali. Niezwykle ważna jest moc grzejników, powinny zostać odpowiednio przewymiarowane co wpłynie na ekonomikę pracy pompy. Jeśli dopiero budujesz swój dom rozważ instalację ogrzewania podłogowego. 

Przeczytaj również: Pompy ciepła NIBE i czynnik chłodniczy R290 i R32 warto kupić?

Kupno pompy przeznaczonej do grzania wody 

Jeśli nie chcesz rezygnować z dotychczasowej metody ogrzewania domu, ale potrzebujesz zmiany w całorocznym ogrzewaniu wody użytkowej, kup niewielką pompę ciepła dedykowaną tylko tej funkcji. Pompy takie kosztują kilka tysięcy złotych, mogą posiadać zasobnik na wodę. Woda może być podgrzana do temperatury +55°C. Urządzenia te przyłączane są do kanałów wentylacyjnych i mogą być umiejscowione wewnątrz budynku. 

Sprawdź teraz: Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?

Sprawdzaj różne oferty firmy i weryfikuj w sieci opinie o firmach

Zanim kupisz pompę ciepła sprawdź instalację elektryczną, wodną i określ dokładnie swoje wymagania. Rozważ czy potrzebujesz pompy do ogrzania domu i wody użytkowej. Czy wystarczy tylko jedna opcja. Przedyskutuj wszystko z doświadczonym fachowcem, unikniesz wtedy kosztownych niespodzianek i rozczarowań. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here