FotowoltaikawPolsce » Blog » Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła
Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Pompa ciepła jest tak naprawdę jedną z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia każdego domu. Pompa nie tylko może ogrzewać dom zimą, ale także chłodzić latem. Zanim się zdecydujemy na montaż pompy ciepła, to musimy zwrócić uwagę na kilka błędów, które podczas instalacji są jednak popełniane. Zaczynajmy.

Źle dobrany rozmiar pompy ciepła

Gdy pompa ciepła nie ma wielkości odpowiedniej dla naszego domu, to musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Za duża pompa ciepła będzie miała bardzo szybką cykliczność. Powoduje to niepotrzebne obciążenie silnika dmuchamy oraz na pewno podniesie rachunki za energię. Pompa ciepła, która będzie za mała, będzie musiała pracować przez cały dzień, aby wszelkie potrzebny domowników zostały zaspokojone.

Rozmiar pompy źle dobrany może także sprawić, że nasz dom będzie cierpieć na nierówne temperatury, wysoki poziom wilgotności, a także będziemy otrzymywać nadmierne rachunki za energię. W nieco dłuższej perspektywie sam system będzie nas kosztował więcej w samych naprawach. Takie obciążenie systemu spowoduje, że pompa ciepła ulegnie awarii, zanim jeszcze osiągnie okres średni eksploatacji. Wybór właściwego rozmiaru pompy ciepła leży także w kompetencjach inżynierów.

Czytaj również: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Zbyt niski poziom chłodniczego czynnika

Poważnym problemem jest także umieszczenie niedostatecznej ilości chłodniczego czynnika. Jeśli jego poziom jest za niski lub też użyto podczas instalacji pompy ciepła mieszanki, to nie będzie ona chłodzić prawidłowo domu. Do tego może ulec on uszkodzeniu. Poza spowodowaniem problemów z samą wydajnością, utrata chłodniczego czynnika skutkować także może tworzeniem się lodu w wężownicach.

Sprawdź więcej: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Podczas samej instalacji pompy ciepła upewnić się musimy, że nie ma wycieków wokół samych uszczelek w miejscach, w których przewody chłodniczego czynnika się stykają innymi elementami samego układu. W innym razie może on utracić chłodniczy czynnik. Za duża ilość chłodniczego czynnika jest bardzo szkodliwa. Na pewno bardziej szkodliwa od niedoboru. Mogą się pojawić problemy z wydajnością, które to doprowadzą do uszkodzenia sprężarki.

Sprawdź więcej: W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła?

Wadliwe połączenie

Bezpośrednio po skonfigurowaniu pompa ciepła zapewnić uszczelnienie hermetyczne między wewnętrznym modułem a przewodem. Kanały pęknięte prowadzić mogą do spadku ciśnienia powietrza. Utrudnia to na pewno cyrkulację w domu. Podczas pracy przy pompie ciepła kanały są naprawiane, a także uszczelniane i przebudowywane. Wszystko po to, aby zapewnić większą szczelność.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation