FotowoltaikawPolsce » Blog » Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki już od kwietnia 2022

Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki już od kwietnia 2022

Wraz z 1 kwietnia 2022 roku zmieniają się zasady, wedle których można rozliczać się z fotowoltaiki. Nowy sposób zmienia wiele, toteż warto wiedzieć, który z nowych przepisów wpłyną negatywnie dla posiadaczy paneli słonecznych, a które pozostaną na dawnych zasadach. Co oznaczają te zmiany?

Nowe zmiany w sposobie rozliczania dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych

Rok 2021 był przełomowy dla posiadaczy fotowoltaiki. Nie maleje popularność odnawialnych źródeł energii, a coraz liczniejsze programy promujące ten sposób pozyskiwania tego surowca wpływają na jeszcze większe zainteresowanie tematem.

Czytaj również: Ranking instalatorów fotowoltaiki

Wraz z nowym rokiem — a dokładnie mówiąc od 1 kwietnia, ulegnie zmianie sposób rozliczania przydomowych instalacji. Przepis ten niejako promuje posiadających już instalację fotowoltaiczną, gdyż nowe zasady są znacznie mniej korzystne dla nowych prosumentów. Jeśli zainstalujemy i uruchomimy panele do ostatniego dnia marca, to będą one działać na starych zasadach.

A więc jakich? Otóż stare zasady to nic innego jak Net-metering  i Net-billing. Mowa tu o instalacjach on-grid. Pierwszy termin oznacza odprowadzanie do sieci nadwyżki wytworzonej energii i odebranie jej w razie konieczności. Efektem są niskie rachunki za energię elektryczną. Net-billing także odprowadza nadwyżkę energii do sieci, ale w przypadku jej niedoboru jesteśmy „zmuszeni” odkupić ją po cenach rynkowych. Sprzedajemy tanio i drogo kupujemy, więc i za prąd płacimy więcej.

Instalacje On-Grid i Off-Grid

Od kwietnia 2022 r. system Net-meteringu nie będzie już obowiązywał. Zamiast niego będzie działał Net-billing. Nie brak głosów, że wprowadzenie zmian zniszczy obowiązujący system. Eksperci są zdania, że nie przyczynią się one do rozwoju branży, jaką są źródła odnawialne, a jedynie spowodują stagnację i zapaść rynku.

Nie ma, póki co mierzalnych szacunków potwierdzających tę tezę jak i potencjalnie wysokie rachunki za prąd. Jednakże coraz liczniejsze głosy twierdzą, że nowy system rozliczania będzie mniej korzystny, biorąc, chociażby pod uwagę rosnące ceny energii na rynku. Co ważniejsze przy tego typu rozwiązaniach — czas potrzebny na zwrot z inwestycji ulegnie znacznemu wydłużeniu, nawet do kilku lat.

Czytaj również: Fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid

Jeśli chcemy przejść na system net-meteringu, wymagane będzie zaopatrzenie się w typ instalacji on-grid. Opiera się ona na liczniku dwukierunkowym — po jednym dla energii oddawanej i pobieranej. Warto pamiętać, że przy tych zasadach pobranie wcześniej wytworzonej energii będzie wiązać się w zależności od operatora uiszczaniem prowizji między 20, a 30%. Panele o mocy do 10 kWp – 20%, a przekraczającej 10 kWp – 30% prowizji.

Instalacje Off-Grid znajdują się poza siecią elektryczną. Ich minusem jest konieczność posiadania magazynu na wyprodukowaną nadwyżkę energii, a te akumulatory nie należą do najtańszych urządzeń na rynku. Ten wybór spowoduje więc także długi okres zwrotu z inwestycji, choć bez wpływu wahań cen energii na rynku, a jedynie od aktualnych warunków atmosferycznych.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here