Każdy właściciel nieruchomości chce, by jego posesja była otoczona estetycznym, trwałym i funkcjonalnym ogrodzeniem. Wybór ogrodzenia nie jest jednak łatwą decyzją. Współczesny rynek oferuje mnogość materiałów, które można dopasować do charakteru budynku oraz jego otoczenia. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym dostępnym rozwiązaniom.
Jakie ogrodzenie posesji wybrać?
Ogrodzenie domu to element dekoracyjny, stanowiący praktyczną barierę, która zabezpiecza posesję przed nieproszonymi gośćmi, a także skutecznie izoluje od hałasu i wzroku sąsiadów. Różnorodność dostępnych materiałów i technik wykonania pozwala na stworzenie ogrodzenia idealnie dopasowanego do aranżacji posesji.
Wybierając ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę jego koszty montażu i konserwacji - wyjaśnia producent ogrodzeń i bram aluminiowych z Łodzi - Marcin Kowalczyk. Niektóre materiały, choć atrakcyjne cenowo, mogą generować dodatkowe wydatki w dłuższej perspektywie. Przy wyborze ogrodzenia warto również rozważyć jego funkcjonalność w różnych porach roku. Niektóre ogrodzenia mogą wymagać dodatkowej ochrony przed śniegiem, czy intensywnym nasłonecznieniem.
Ogrodzenia aluminiowe
Aluminium to materiał trwały i odporny na czynniki atmosferyczne, a przy tym lekki i plastyczny. Dzięki temu możliwe jest tworzenie oryginalnych i designerskich kształtów, które dodadzą Twojej posesji nowoczesnego wyglądu.
Ogrodzenia aluminiowe są odporne na korozję, dzięki czemu nie musimy się skupiać na odpowiedniej konserwacji. Współczesne projekty często łączą aluminiowe elementy z innymi materiałami, np. szkłem i drewnem, tworząc unikalne kombinacje.
Ogrodzenia stalowe
Stalowe ogrodzenia to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Tradycyjne, kute w żelazo przęsła nawiązują do dawnych czasów i nadają posesji prestiżowego wyglądu. Są one trwałe, solidne i mimo swojej większej masie, potrafią wprowadzić do otoczenia trochę elegancji.
Współczesne technologie pozwoliły skutecznie zabezpieczyć stalowe ogrodzenia antykorozyjnymi powłokami. Przedłużają one żywotność ogrodzenia i chronią przed korozją, która była bolączką ogrodzeń stalowych.
Ogrodzenia drewniane
Drewno to materiał ciepły, naturalny i zawsze mile widziany w planowanej przestrzeni. Ogrodzenia drewniane świetnie komponują się z tradycyjnymi budynkami, ale także z nowoczesnymi projektami. Wybierając drewno, można zdecydować się na różne gatunki i wykończenia — od surowych, nieregularnych desek, po gładkie panele. Regularne dbanie o drewniane ogrodzenie, pozwoli zachować jego piękno przez lata.
Drewno jest jednak niestety materiałem organicznym, co oznacza, że może być podatne na ataki szkodników. Konieczne jest więc stosowanie środków ochronnych, które pomogą zachować jego zdrowy wygląd na dłużej.
Ogrodzenie domu — jakie wybrać?
Które z rozwiązań warto więc zastosować? Aluminium, stal, czy drewno? A może jeszcze inny materiał? Aluminium na tle pozostałych materiałów, wyróżnia się lekkością i nowoczesnością, oferując jednocześnie trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Stal, z kolei, to klasyka, która nadaje posesji prestiżowego wyglądu, a jej masywność gwarantuje solidność i bezpieczeństwo. Drewno natomiast przyciąga swoją naturalnością i ciepłem, idealnie wpisując się w otoczenie tradycyjnych budynków.
Nie można jednak zapominać o innych dostępnych materiałach. Plastik, często kojarzony z niższą jakością, w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Dzięki nowoczesnym technologiom, ogrodzenia plastikowe są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają specjalnej konserwacji. Co więcej, są dostępne w nieograniczonej gamie kolorów i wzorów, a to pozwala dopasować je do dowolnego projektu posesji.
Wybierając spośród podanych materiałów, warto więc mieć na uwadze zarówno estetykę, jak i praktyczność każdego z tych rozwiązań. Odpowiednio dobrane ogrodzenie powinno być ozdobą, powinno wpływać na poprawę bezpieczeństwa posesji, oraz, jeśli tylko tego sobie życzymy, skutecznie chronić posiadłość przed niepożądanym wzrokiem przechodniów i sąsiadów.