FotowoltaikawPolsce » Blog » Ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła – co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła – co jest bardziej opłacalne?

Na wybór ogrzewania w pełni elektrycznego wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest brak doprowadzenia instalacji gazowej do budynków mieszkalnych.  Działka, na której znajduje się dom, może być niewielkich rozmiarów i po prostu nie mieścić dużego zbiornika na olej napędowy lub gaz płynny. W niektórych sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak ogrzewanie energią elektryczną.

Jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego będzie najlepszy?

Istnieje szereg różnego rodzaju technologii dostępnych dla osób chcących ogrzewać dom energią elektryczną. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła elektrycznego. Jednak coraz częściej w instalacjach elektrycznych pojawiają się różne pompy ciepła. Jakie są najczęściej spotykane wady i zalety tych dwóch rozwiązań oraz która z nich jest bardziej opłacalna? O tym poniżej.

Ogrzewanie elektryczne na miarę potrzeb

Do analizy kosztów użyjmy średniej wielkości nowo wybudowanego w technologii energooszczędnej domu. Posiada on powierzchnię 150 m kwadratowych i potrzebuje około 6 tysięcy kWh energii w skali roku. Każdy dom wybudowany zgodnie z tradycyjną technologią różni się od niego i wymaga około 2 razy więcej energii cieplnej, czyli około 12 000 kWh na rok.

Sprawdź również: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Kocioł elektryczny? A może pompa ciepła?

Zasada działa kotła elektrycznego jest podobna, jak w przypadku większości innych źródeł ogrzewania domowych instalacji. Medium, które odbiera ciepło z jego źródła (z grzałki elektrycznej), a następnie rozprowadzającym go po domu jest woda. Rzadziej spotykane są systemu z medium w formie oleju. Są to zwykle przenośne,  małe grzejniki, które służą do dogrzania chłodniejszych pomieszczeń. Jedną z zalet oleju jest fakt posiadania większej pojemności cieplnej i wolniejszego oddawania ciepła. W przypadku systemu wodnego również można uzyskać podobny efekt akumulacji oraz wolniejszego oddawania ciepła. Konieczne jest wówczas dopełnianie kotła buforem na ciepłą wodę. Wymagany bufor powinien mieć w tej sytuacji około 400-500 l pojemności. 

Przeczytaj więcej: Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

Bufor ciepła – ile kosztuje?

Koszt tego typu instalacji razem z akumulatorem ciepła wynosi w przybliżeniu 8 000 zł. Jest to koszt samego kotła, nie obejmuje instalacji centralnego ogrzewania ani CWU. Jednak te dodatkowe koszty będą  jednakowe, zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego, jak i pompy ciepła. Sprawność kotła elektrycznego w przybliżeniu równa jest jeden (w praktyce trochę poniżej tej wartości). Stąd do ogrzania wspomnianych 150 metrów kwadratowych potrzebne będzie około 6 000 kWh. Średnia cena 1 kWh to 0,62 zł, więc wiąże się to z wydatkiem 3720 zł w skali roku.

Sprawdź również: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Zasady działania pompy ciepła

Pompy ciepła służą transportowaniu ciepła z ośrodka cieplejszego do zimniejszego. Ich działanie jest podobne do działania lodówki. Praca chłodziarki polega na transportowaniu ciepła z wnętrza na zewnątrz (zwykle do wymiennika, który jest umieszczony na tylnej ścianie). Utrzymywana jest w ten sposób niższa temperatura wewnątrz niż na zewnątrz. Z kolei pompa ciepła transportuje je do wnętrza domu.  W zależności od miejsca pochodzenia ciepła wyróżniamy pompy powietrzne oraz gruntowe. Te ostatnie charakteryzują się wysoką stabilnością pracy w ciągu roku, gdyż temperatura gruntu w przeciwieństwie do temperatury powietrza ulega mniejszym wahaniom.

Sprawdź również: Jak działają pompy ciepła? – Zasady działania pompy ciepła

Koszt pompy ciepła

Pompy ciepła nie są tanimi urządzeniami. Pompa cieplna podobna do elektrycznej instalacji grzewczej  w tańszej wersji może kosztować nawet około 40 000 zł.  Jeszcze droższą opcją są gruntowe pompy ciepła. Jej koszt może dosięgnąć nawet 60 000 zł.  Średni koszt 1 kWh mocy grzewczej w przypadku pompy cieplnej to 4830 zł.

Czytaj więcej: W jaki sposób uzyskać do 21 tysięcy złotych za pompę ciepła?

Wydajność pompy ciepła – COP

COP to współczynnik sprawności.  Stosuje się go w odniesieniu do pompy ciepła. Dla pomp cieplnych zwykle jest on wyższy niż 1. Współczynnik ten w przypadku pompy gruntowej wynosi 4 a przypadku, pompy powietrznej około 3. Adekwatnie, aby zapewnić rocznie 6 000 kWh ciepła, pompy te pobiorą 1500 kWh oraz 2000 kWh. Jest to mniej niż w przypadku klasycznego elektrycznego kotła. Przy obecnej cenie energii elektrycznej roczny koszt ogrzania pompą gruntową lub elektryczną wyniesie  odpowiednio 930, lub 1240.

Co wybrać pompę ciepła czy kocioł elektryczny?

Różnica pomiędzy kosztami instalacji kotła elektrycznego a pompy ciepła oscyluje w granicach 32 000 zł. Biorąc pod uwagę różnicę w kosztach, w skali roku wynosi z kolei 2480 zł.  Wynika z tego, że zakup pompy ciepła zwróci się nam po 13 latach. Wszystko pod warunkiem niezmienności cen energii elektrycznej. Niestety wzrosty te według obserwacji mogą przekraczać około 10%. Jeśli wzrost ten będzie wynosił 5 % rok w rok oszczędności wynikające z używania pompy cieplnej przekroczą poziom 32 000 zł na początku 11 roku. Przy wzroście 10 % stanie się tak po około 9 latach.

Warto widzieć:  Pompy ciepła ŁomżaPompy ciepła AugustówPompy ciepła Bielsk PodlaskiPompy ciepła Zambrów

Podsumowując – pompa ciepła czy może kocioł elektryczny

Powietrzna pompa cieplna zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem niż kocioł elektryczny, patrząc z perspektywy dłuższego czasu. Urządzenia tego typu są drogie w instalacji, jednak już po 9 latach możemy oczekiwać zwrotu z inwestycji. Żywotność takiego systemu wynosi w przybliżeniu około 20 – 25 lat ciągłej pracy, co oznacza, że przez więcej niż połowę czasu użytkowania pompa „zarobi”  na montaż kolejnego urządzenia.

Sprawdź również: Pompy ciepła GrajewoPompy ciepła HajnówkaPompy ciepła SokółkaPompy ciepła Łapy

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here