FotowoltaikawPolsce » Blog » Optymalizator mocy w fotowoltaice jak działa i czy warto kupić?
Optymalizator mocy w fotowoltaice jak działa i czy warto kupić?

Optymalizator mocy w fotowoltaice jak działa i czy warto kupić?

Optymalizator mocy to urządzenie, które odpowiada za ochronę instalacji przed częściowym zacienieniem przez tworzące ją panele fotowoltaiczne.

Ma postać stosunkowo niewielkiego urządzenia, które łączy panele z falownikiem. Co ważne – aby spełniał swoje zadanie – dla każdego panelu PV należy zainstalować optymalizator mocy.

Jak działa Optymalizator mocy? Jego wpływ na działanie fotowoltaiki

Optymalizator mocy odpowiada za pomiar wydajności poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Jest katalizatorem, łączy je z falownikiem, a dodatkowo - oddziela je od innych paneli.

Czytaj więcej: Licznik dwukierunkowy fotowoltaika – Jak działa?

Zastosowanie optymalizatora pozwala na uniezależnienie się poszczególnych paneli. Aby to lepiej zobrazować - posłużymy się praktycznym przykładem.

  • Panele słoneczne działają szeregowo bez optymalizatora mocy. Oznacza to, że jeśli jedno z ogniw jest zacienione i przez to wytwarza mniej energii – „dotknięte” są wszystkie moduły fotowoltaiczne. Bo cała elektrownia słoneczna pracuje na prąd swojego najsłabszego elementu (modułu).
  • Panele słoneczne z podłączonym optymalizatorem mocy działają niezależnie. Oznacza to, że jeśli któryś z akumulatorów pracuje gorzej - „nie ciągnie” pozostałych modułów.

Dodatkową funkcją optymalizatora mocy jest możliwość całkowitego odłączenia wybranych paneli PV. Dzieje się tak, gdy działają bardzo niepoprawnie.

Kiedy warto zainwestować w optymalizator mocy?

Najpierw zarysujmy główny problem z optymalizatorami - te puszki są wypełnione energoelektroniką i montowane na dachu, czyli w niedostępnym miejscu, będąc jednocześnie narażone na ekstremalne temperatury, wilgotność, deszcz itp.

Sprawdź również: Panele perowskitowe – nowa technologia czy warto?

O ile wykrycie wadliwego optymalizatora jest łatwe, o tyle jego wymiana już nie. I chociaż optymalizatory mają długie gwarancje, bo trwają 25 lat, nie pokrywają kosztów robocizny, czyli wymiany optymalizatora, tylko koszty sprzętu. Aha, i należy unikać jakichkolwiek inspekcji dachu, ponieważ nie chcesz, aby ktoś chodząc po dachu odkręcał moduły (lub, co gorsza, chodził po nich!), aby znaleźć uszkodzony optymalizator poniżej.

Po prostu inwestując w optymalizator, zyskujesz dodatkową moc, ale więcej rzeczy może pójść nie tak.

Optymalizator mocy poprawia wydajność instalacji

Krótko mówiąc, nie, nie zwiększają się w żaden specjalny sposób, zwłaszcza bez cieni.

To znaczy, zgodnie ze wspomnianą instrukcją, ograniczają utratę cienia. Ale bez cieniowania optymalizator może zapewnić tylko 2-3% wydajności, podkreślając różnicę mocy między poszczególnymi modułami, a ponieważ każdy optymalizator zużywa trochę energii, ogólna różnica może wynosić około 1%. Nie jest to warte kosztów i kłopotów .

Warto czytać: Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – Które warto wybrać?

Zalety korzystania z Optymalizator mocy

Jedną z najważniejszych zalet optymalizatora mocy jest zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych. Równomierne ładowanie zapobiega niektórym awariom modułów. Komórki wystawione na długotrwały cień zużywały się wolniej. W rzeczywistości zwiększa się rentowność całej inwestycji.

Zwiększona produkcja energii i mniejsze straty podczas wytwarzania energii to nie jedyne korzyści płynące z zainstalowania optymalizatora mocy. Te niewielkie urządzenia stale monitorują pracę paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim na bieżąco otrzymujemy informacje o wydajności poszczególnych modułów. Optymalizator sygnalizuje również awarie, dzięki czemu możemy szybko zareagować na ewentualne problemy z instalacją. Co więcej, dzięki optymalizatorowi mocy, w przypadku awarii można wyłączyć poszczególne moduły zamiast całej instalacji PV.

Sprawdź również: Badanie termowizyjne paneli fotowoltaicznych – kiedy wykonać?

Optymalizator mocy - cena, ile kosztuje

Koszt optymalizatora zależy w dużej mierze od producenta i zaimplementowanych funkcji. Cena pojedynczego urządzenia to kilkaset złotych. Całkowity koszt instalacji optymalizatora fotowoltaicznego będzie się różnić w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation