O tym, że OZE oraz fotowoltaika przynoszą sporo korzyści gospodarczych, społecznych oraz środowiskowych nie musimy nikogo przekonywać. Z absolutnie każdej strony napływają do nas oferty, które zachęcają do wyboru rozwiązań bardziej ekonomicznych. Nie ma co się dziwić. Sama inwestycja w OZE jest najlepszą decyzją. Dzięki niej możemy uzyskać niezależność całkowitą oraz energetyczną samowystarczalność. Do tego dochodzi zwrot części kosztów, które zostały poniesione podczas inwestycji, które to wzrosły już o ponad pięćdziesiąt procent.

Program „Mój Prąd”

29 lipca 2019 roku został ogłoszony program o nazwie „Mój Prąd”. Jego celem było samo zwiększenie udziało fotowoltaiki w zestawieniu ogólnym produkcji elektrycznej energii w Polsce. Dzięki temu programowi jakże innowacyjnego, osoby, które się zdecydowały na montaż fotowoltaiki, otrzymały możliwość uzyskania dopłaty bezzwrotnej do swojej inwestycji. Tenże program na przestrzeni ostatnich miesięcy ulegał wielu aktualizacjom. Ostatnio wprowadzone przyniosły jednak prawdziwą rewolucję. Okazuje się, że prosumenci ubiegać się mogą od 15 grudnia bieżącego roku o naprawdę wysokie kwoty dofinansowania.

Czytaj więcej: Ranking pomp ciepła

Nowe i wyższe stawki dofinansowania

22 listopada bieżącego roku Rząd ogłosił zmiany w swoim programie "Mój Prąd". Co uległo zmianom? Na pewno termin składania wniosków, jak i kwota dofinansowania. Dla przypomnienia, jak na razie prosument mógł się ubiegać o dopłatę w wysokości pięciu tysięcy złotych do fotowoltaicznej instalacji oraz do 7,5 tysiąca złotych do magazynu energii. Nowe kwoty tego dofinansowania wzrosły o ponad pięćdziesiąt procent. Jest to bardzo dobra wiadomość. 

Sprawdź również: Ranking firm fotowoltaicznych

Jeśli chodzi o mikroinstalację PV, to kwota dopłaty wynosi do pięćdziesięciu procent kwalifikowanych kosztów. Nie może to być więcej niż sześć tysięcy złotych. Jeszcze korzystniej sprawa wygląda w sytuacji mikroinstalacji PV z magazynem energii. Do mikroinstalacji możemy uzyskać do pięćdziesięciu procent kwalifikowanych kosztów. Nie może to być więcej niż siedem tysięcy złotych. Z kolei do magazynu energii jest to do pięćdziesięciu procent kwalifikowanych kosztów. Możemy liczyć nawet na 16 tysięcy złotych. Zatem konsument do instalacji z magazynem otrzyma dofinansowanie nie 12,5 tysiąca złotych, a nawet 23 tysiące złotych.

Warto przeczytać: Ranking falowników fotowoltaicznych

Musimy przyznać, że bardzo się nam podoba ta zmiana. Wszystko bardzo dobrze się zapowiada. Trzeba tylko poczekać, jak będzie to wyglądało w rzeczywistości. Mamy nadzieję, że tak jak w teorii.

Marcin
Latest posts by Marcin (see all)
  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here