
W wydajności paneli fotowoltaicznych istotna jest intensywność promieni słonecznych i kąt pod jakim one padają na powierzchnię paneli. Przy pięknej słonecznej pogodzie są bardzo sprawne. Jednak klimat w Polsce nie rozpieszcza nas. Tym samym ważna jest wiedza jak zoptymalizować kąt montażu paneli fotowoltaicznych, aby uzyskać jak najwięcej energii. Z poniższego tekstu dowiesz się jaki kąt będzie najlepszy.
Od czego uzależniony jest kąt pochylenia paneli fotowoltaicznych?
Aby ilość, pozyskanej przez panele, energii elektrycznej była w pełni satysfakcjonująca, powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych jak najdłużej w ciągu dnia. W klimacie Polski są spore różnice między długością dnia latem i zimą. Dlatego określenie optymalnego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych nie jest rzeczą łatwą. Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Kąt pod jakim nachylony jest dach domu- idąc na skróty czasem bierze się pod uwagę tylko warunki zastane i montuje panele zgodnie z katem nachylenia dachu. Zmniejsza to koszty instalacji.
- Szerokość geograficzna- to od miejsca w jakim mieszkamy zależy wysokość słońca na niebie w różnych porach roku.
- Pomiary nasłonecznienia wykonane w miejscu przyszłego montażu instalacji. Jest to najbardziej precyzyjna metoda, dająca informacje co do kąta nachylenia i miejsca ustawienia paneli. Kąt nachylenia powinien być dobierany zawsze pod konkretne miejsce.
Czy istnieje uniwersalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?
Niestety, nie istnieje. Kąt nachylenia powinien być dobierany do warunków miejsca montażu. Istnieją symulacje, które pozwalają na obliczenie idealnego kąta nachylenia paneli dla danego miejsca, tak aby uzyskać możliwie najwięcej energii. Niestety symulacja ta nie jest w stanie przewidzieć warunków pogodowych.
Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne full black – Opinie, cena, wymiary
Zatem będzie to tylko przybliżona wartość. Oprócz kąta nachylenia korzystny jest montaż paneli od stron: południowej , południowy zachód lub południowy wschód. Bez względu na porę roku tam słońce przebywa najdłużej. Bywa też tak, że korzystniej wyjdzie ustawienie paneli na osi wschodnio-zachodniej. W tym przypadku energia pozyskiwana jest głównie rano i wieczorem. Warto zdać się na doświadczenie fachowców montujących instalację.
Kąt nachylenia, a pory roku
Idealny kąt nachylenia paneli będzie zmieniał się wraz z cyklicznościami pór roku. Latem, kiedy słońce jest wysoko, idealne jest prawie płaskie ułożenie paneli. Kiedy energia potrzebna jest głównie latem np. w domkach letniskowych panele montowane są pod kątem 10 do 15 stopni. W czasie zimy słońce jest o wiele niżej i aby pozyskać jak najwięcej energii idealne będzie ustawienie paneli pod kątem 60 stopni. Jeśli energia potrzebna jest nam przez cały rok trzeba wybrać najbardziej optymalne dla danego miejsca nachylenie między wartościami "letnimi" i "zimowymi".
Sprawdź więcej: Panele fotowoltaiczne 450W – Opinie, cena, wymiary
Optymalny kąt nachylenia paneli w Polsce. Czy taki jest?
W naszym kraju montaż paneli odbywa się najczęściej pod kątem 30 stopni. Jest to wartość uśredniona. Wysokość słońca jest uzależniona od regionu kraju. Na południu Polski najczęściej montuje się panele pod kątem od 20 do 30 stopni, na północy górny zakres dochodzi nawet do 40 stopni. Kąt nachylenia uzależniony jest też od indywidulanych potrzeb inwestora.
Warto sprawdzić: Fotowoltaika Świętochłowice, Fotowoltaika Zawiercie, Fotowoltaika Wodzisław Śląski,
Jak pokazuje praktyka, ostatecznie decyduje kąt nachylenia dachu. Finansowo najkorzystniejszy jest montaż instalacji na dachu zgodnie z jego kierunkiem i spadkiem. Jeśli dach jest płaski trzeba zastosować konstrukcję wspierającą panele, która zapewni też ich optymalne ustawienie.
Czytaj więcej: Fotowoltaika Mikołów, Fotowoltaika Knurów, Fotowoltaika Cieszyn,
- Ile prądu zużywają lampki choinkowe? LED - 22 września, 2023
- Gaszenie samochodu elektrycznego - 22 września, 2023
- Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce? - 22 września, 2023