FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele solarne do kopania kryptowalut

Panele solarne do kopania kryptowalut

Kryptowaluta jest nowatorskim systemem księgowym, przechowującym dane na temat stanu posiadania, wyrażone w jednostkach umownych. Wiele osób kojarzy ją z możliwością osiągnięcia wysokich zysków, głównie poprzez handel giełdowy. Niemniej wspomniane zainteresowanie przekłada się również na wzrost liczby chętnych do samodzielnego wytwarzania jednostek kryptowalutowych.

Fotowoltaika jest z kolei technologią, dzięki której można znacząco obniżyć koszt i zwiększyć zyski, płynące z wydobycia wirtualnej waluty. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć związki taniej energii, pozyskiwanej w instalacjach fotowoltaicznych, z opłacalnością wydobycia kryptowalut.

Kopanie kryptowalut – na czym polega? Czy to się opłaca?

Samo kopanie kryptowalut to proces weryfikacji transakcji pomiędzy użytkownikami, przed dodaniem ich do publicznego rejestru blockchain. Może być ono również określone jako proces dodawania do istniejącej już podaży nowych jednostek kryptowalut. Aby przeprowadzić wspomniane działanie nie jest potrzebny wysublimowany sprzęt; może zostać do niego każdy komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, chociaż na rynku dostępne są już liczne modele specjalistycznych koparek, pozwalających uzyskać lepsze niż w przypadku zwykłych komputerów, wskaźniki ekonomiczne wydobycia.

Analiza opłacalności wytwarzania wirtualnego pieniądza powinna brać pod uwagę kilka kwestii, uzależniając od nich przyjętą strategię kopania  kryptowalut:

  • wybór waluty, wytwarzanej w naszej kopalni, wraz z analizą trendów, które jej dotyczą,
  • wybór odpowiedniej maszyny pod kątem zużycia przez nią energii, ceny i dostępności podzespołów oraz możliwości serwisowania,
  • zakup odpowiedniego sprzętu, umożliwiającego wydobycie; warto wiedzieć, że podłączenie do sieci kolejnych maszyn powoduje drobny spadek opłacalności wykorzystania dotychczasowego sprzętu, z kolei większa moc maszyny wpływa na zwiększenie zarobków, osiąganych przez górnika,
  • ustalenie ceny energii, potrzebnej do wytwarzania waluty wirtualnej.

Jak kopać kryptowaluty - praktyczny poradnik

Wyjaśnijmy najpierw, na czym polega samo wydobycie lub kopanie (ang. mining) kryptowalut. Jest ono procesem zatwierdzania nowych bloków i ich łączenia z łańcuchem bloków (ang. blockchain) już istniejących. Mówiąc prościej - jest to proces wykonywania niezwykle skomplikowanych obliczeń kryptograficznych. Osoby, które trudnią się takimi czynnościami, noszą miano górników kryptowalutowych.

Górnicy tworzą ogólnoświatową sieć, zapewniającą neutralność oraz niezależność tak funkcjonującej jednostki pieniężnej. Aby zostać górnikiem należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt - komputer dużej  mocy, wyposażony w dobrej klasy kartę graficzną. Umożliwia nam to produkcję kryptowalut w ramach tak zwanych transakcji bazowych (ang. coinbase). Zanim do tego dojdzie górnik dodaje swoją transakcję, w ramach której zostanie wypłacona nagroda w ramach wydobycia bloku. Po zaszyfrowaniu kryptowaluty są umieszczane w bloku, łączone w pary i po raz kolejny mieszane. Cały proces wieńczy utworzenie przez kryptowalutę drzewa szyfrów (ang. Hash Root), które jest umieszczane wraz z szyfrem z wcześniejszego bloku w nagłówku bloku (wraz z losową liczbą)  

Kolejnym krokiem jest kolejne mieszanie, którego głównym celem jest stworzenie specyficznego identyfikatora - tak zwanej wartości wyjściowej. Jest ona skalowana, dzięki czemu tempo powstawania nowych bloków jest uzależnione od mocy potrzebnej do przeprowadzenia procesów obliczeniowych i kryptograficznych. Warto również poruszyć temat ciągłego szyfrowania nagłówka - stosuje się do tego losowe liczby, wspomniane powyżej. Proces trwa do momentu stworzenia właściwego szyfru, który zostanie następnie zweryfikowany przez innych górników i umieszczony w ich kopiach łańcuchów bloków.

Kopanie kryptowalut a fotowoltaika

Wykorzystanie energii, pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, może znacząco wpłynąć na poprawę rentowności wydobycia walut alternatywnych, szczególnie w tych krajach, w których ceny energii są wysokie - a więc miedzy innymi w naszym. 

Czytaj również: Fotowoltaika dla hoteli oraz restauracji

W chwili pisania tego artykułu aktualne ceny prądu powodują stosunkowo niską opłacalność kopania kryptowalut. Ciekawą opcją może być więc zakup paneli fotowoltaiczych. Pozwoli nam to znacząco obniżyć koszty zużywanej przez nas energii. Dobrze dobrana instalacja pozwala uzyskać ceny rzeczywiste prądu na poziomie 0,4 zł za kWh. Pozwala to wygenerować zysk z jednej koparki na poziomie 20 - 30 złotych w skali jednego dnia. 

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowego wydatku w sporej wysokości. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest skorzystanie z licznych programów, wspierających taką formę produkcji energii. Przykładowo "Mój Prąd" pozwala na uzyskanie dotacji w kwocie 5000 zł.  Dzięki temu kwota faktyczna początkowej inwestycji może okazać się znacznie mniejsza.  Późniejszy koszt energii, zużywanej do produkcji walut alternatywnych, będzie natomiast praktycznie zerowy.

Sprawdź również: Ulga termomodernizacyjna 2022 nawet 106 tysięcy złotych

Warto oczywiście już na etapie planowania dobrać moc instalacji do charakterystyki koparki kryptowalut, która będzie z nią współpracować. Warto w tym celu spotkać się z doświadczonym doradcą, zajmującym się tymi instalacjami - pomoże on w  wyborze odpowiednich rozwiązań, które pomogą nam uzyskać wysoką efektywność ekonomiczną planowanej kopalni.

Wybierz panele solarne do kopania kryptowalut

Koszt samej instalacji uzależniony jest tak od warunków technicznych, panujących w danym miejscu, jak i od przewidywanej skali inwestycji. Jednak już od pierwszych dni jej funkcjonowania nasza kryptokoparka zacznie generować dla nas pasywne zyski, a samo wydobycie stanie się procesem niezwykle tanim i wysokodochodowym. Panele fotowoltaiczne są urządzeniami o wysokiej żywotności i trwałości, mogą więc pomóc nam w generowaniu zysków przez całe dziesięciolecia. Spełni to oczekiwania każdego praktycznie inwestora. Charakteryzuje je również wysoka wydajność oraz odporność na czynniki atmosferyczne, a ich instalacja pozwala na trwałe uniezależnienie opłacalności wydobycia od cen, dyktowanych przez duże koncerny energetyczne.

Polecamy: Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2022

Jak kopać kryptowaluty korzystając z fotowoltaiki?

Do kopania kryptwoalut poleca się przede wszystkim instalacje połączone z ogólnodostępną siecią elektroenergetyczną (on-grid). Energia słoneczna jest wówczas w stanie znacząco zredukować koszty wydobycia walut alternatywnych.

Wyprodukowana w panelach i przetworzona przez instalację na formę, która może być bez problemu użyta w większości sprzętów, trafia ostatecznie do koparki, zasilając ją praktycznie bez kosztów. Możliwe jest również magazynowanie nadwyżek energii - może ona być na przykład wytworzona w trakcie wyjątkowo słonecznej pogody i zużyta w dogodnym dla nas czasie.

Sprawdź również: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Małopolskie

Natomiast w przypadku instalacji hybrydowych (off-grid) nie będzie to opłacalne. Nawet ogromny akumulator, gdybyśmy zdecydowali się na jego zakup, jest w stanie zasilić kilka koparek przez okres co najwyżej kilku godzin.

Dodatkowo w przypadku instalacji hybrydowej konieczna będzie wymiana akumulatora po dziesięcioletnim okresie użytkowania, a w przypadku instalacji off-grid - zwykle już po dwóch latach.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here