Miasto Gdańsk może się pochwalić pierwszą farmą fotowoltaiczną pływającą. Chociaż nie jest to pierwszy obiekt tego typu w naszym kraju, to jest ona po pewnymi względami wyjątkowa. Co więcej, jest jedyna w swoim rodzaju.
Obiekt ten powstał na zlecenie Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Tenże projekt nie jest wybitny pod względem zainstalowanej mocy. Jest to po prostu mikroinstalacja o mocy 49,5 kW. Pod pewnymi względami jest on wyjątkowy.
Pierwsza w Polsce pływająca farma fotowoltaiczna znajduje się w Gdańsku
Pływająca fotowoltaiczna farma, która została zbudowana w Gdańsku firma Antamion, jest pierwszym obiektem tego typu w naszym kraju, który to został zbudowany na sztucznym wodnym zbiorniku. Jak można przeczytać w serwisie green-news.pl, jest to pierwsza farma, która funkcjonuje na wodzie, które to konstrukcja została zaprojektowana bezpośrednio z myślą o polskich meteorologicznych oraz hydrologicznych warunkach.
Cały proces realizacji tego projektu trwał trzy miesiące wraz ze wszelkimi procedurami administracyjnymi, przygotowaniem projektowej dokumentacji, dostawą materiałów, a także montażem instalacji. Montaż z kolei trwał tydzień. Sam proces montażu instalacji jest stricte odmienny od montażu PV na gruncie, ale jest także jednocześnie łatwiejszy.
Czytaj więcej: Fotowoltaika Gdańsk Opinie
Sporo zalet pływającej fotowoltaiki
Pływająca fotowoltaiczna farma pozwala na wykorzystanie powierzchni retencyjnych zbiorników znacznie wydajniej. Taki obiekt zajmuje mniej miejsca niż gruntowa elektronia o bardzo podobnej mocy. Co więcej, dzięki samemu chłodzeniu ze strony wody, takowa farma jest na pewno bardziej efektywna niż jej odpowiednik, który jest montowany na gruncie lub na dachu. Tak się dzieje, ponieważ fotowoltaiczne panele pracują lepiej w temperaturze niższe.
Sprawdź więcej: Gdańsk Serwis paneli fotowoltaicznych
Farma tego typu przynosi także korzyści dla samego wodnego zbiornika. Hamuje nawet parowanie wody do osiemdziesięciu procent, a także ogranicza sam rozwój alg, co się wiąże z poprawieniem jakości wody w zbiorniku. W czasie suszy zalety tego typu okazać się mogą bardzo istotne.
Warto sprawdzić: Wentylacja i rekuperacja Gdańsk
Niemały potencjał
Pływająca fotowoltaika w naszym kraju jest technologią niezbyt rozpowszechnioną. W Polsce nie ma za wielu instalacji tego typu, chociaż rynek ten ma zdaniem Piotra Musiała naprawdę spory potencjał.
Zobacz więcej: Pompy ciepła Gdańsk
Sam potencjał dla fotowoltaiki pływającej można ocenić na około 3 GW i to jedynie uwzględniając sztuczne zbiorniki, na przykład retencyjne, pokopalniane, zaporowe lub też osadnikowe przy wodnych elektrowniach. Tak dziennikarzom powiedział Piotr Musiał.