FotowoltaikawPolsce » Blog » Połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego – czy warto?

Połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe, w połączniu z pompami ciepła jest jednym z chętniej wybieranych rozwiązań, dzięki swoim wielu zaletom. Obecnie mamy do czynienia z dużymi podwyżkami cen opału, energii czy gazu, które dotykają odbiorców indywidualnych. To powoduje, że szukamy takich rozwiązań, które przyniosą nam oszczędności.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Co prawda pompy ciepła stanowią na początku dość duży wydatek, jednak inwestycja w nie naprawdę jest korzystna. Dlaczego? Ponieważ pompa, w odróżnieniu od innych źródeł ogrzewania, nie musi pobierać paliwa, aby działać.

Jej funkcjonowanie jest bardzo proste i ekologiczne – energię pozyskuje z najbliższego otoczenia budynku, czyli przede wszystkim gruntu, powietrza, a także wody. Oczywiście, aby pompa mogła działać, musi być zasilana prądem, ale wykorzystuje go bardzo mało. Aby mogła wyprodukować kilowatogodzinę ciepła, pobiera około 0,25-0,5 kWh. Nawet przy wysokich stawkach za prąd pomp wciąż stanowi tańsze źródło ogrzewania niż np. piece czy kotły opalane węglem.

Firmy zajmujące się montażem pomp ciepła w Twojej okolicy

Równie ważną zaletą pomp ciepła, zwłaszcza czasach, gdy otwarcie mówi się o walce ze smogiem, jest fakt, że działanie pompy nie ma negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza. Jest to więc urządzenie, które w skuteczny sposób pomaga ogrzać nam dom, a jednocześnie nie wydziela trujących substancji.

Czytaj więcej: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Jakie koszty generuje pompa ciepła?

Mówiąc o kosztach, warto podzielić je na te związane bezpośrednio z samym zakupem i instalacją pompy oraz te, które wynikają z eksploatacji urządzenia. Najtańsze w montażu będą pompy powietrzne, ponieważ ich instalacja nie wymaga specjalnych warunków, np. zbiornika wodnego. W przypadku samej eksploatacji pompa ciepła jest zdecydowanie najtańszym źródłem ogrzewania - w przypadku np. kotłów węglowych niezbędne jest poniesienie dodatkowych kosztów związanych z zakupem opału. Dobrej jakości pompa ciepła będzie działać wydajnie przez nawet kilkanaście lat. Koszty jej utrzymania i eksploatacji, w porównaniu z innymi urządzeniami, będą zdecydowanie najniższe.

Czy warto połączyć pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe? 

Jeśli źródłem ogrzewania w domu jest właśnie pompa ciepła, to warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Takie połączenie będzie miało wpływ na niskie koszty eksploatacji, wynikające z niskiej temperatury pomiędzy źródłem pompy górnym a dolnym. Ogrzewanie podłogowe wydajnie działa już przy temperaturze osiągającej około 35 stopni, dzięki czemu koszty związane z eksploatacją pompy są niskie. Osoby, które zwykłe grzejniki zamienią na ogrzewanie podłogowe mogą liczyć na nawet 30% większą wydajność pompy w skali roku.

Sprawdź więcej: Ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła – co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie ma również swoje zalety i jest bardziej opłacalne od tradycyjnych grzejników. Przede wszystkim cała instalacja jest ukryta pod podłogą, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać przestrzeń w danym wnętrzu. Co ważne, ciepło lepiej rozkłada się w pomieszczeniu - najcieplej jest przy podłodze, natomiast im wyżej, tym temperatura jest niższa. Jest to bardzo korzystne dla naszego zdrowia, bo jednocześnie przebywamy w dobrze ogrzanym pomieszczeniu, ale jednocześnie temperatura nie wpływa negatywnie na nasz organizm.

Czytaj więcej: Pompy ciepła dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – jaki koszt?

Zalety korzystania z pompy ciepła i ogrzewania podłogowego

Pompa ciepła to urządzenie, które posiada wiele zalet. Zaliczyć możemy do nich praktycznie bezawaryjność, bezobsługowość, a także trwałość, dzięki której urządzenia będzie działać przez wiele lat. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym daje satysfakcjonujące efekty. Takie rozwiązanie jest opłacalne, nawet biorąc pod uwagę to, że początkowe koszty mogą być duże.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here