FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła wysokotemperaturowa – koszt i działanie
Pompa ciepła wysokotemperaturowa – koszt i działanie

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – koszt i działanie

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Nie każdy wie, jakie rozwiązanie wybrać do swojego domu. Warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, który wskaże, jaki rodzaj pompy ciepła jest godny uwagi. Do wyboru mamy pompy ciepła nisko i wysokotemperaturowe. Przyjrzyjmy się temu, czym cechują się nowoczesne pompy ciepła tego typu. O czym warto wiedzieć? Co jest najważniejsze?

Popularne pompy ciepła

W naszym kraju w ostatnich latach niezwykle modne stały się pompy ciepła. Klienci mogą cieszyć się opłacalną inwestycją , która daje wiele korzyści. Jeszcze jakiś czas temu odejście od tradycyjnego kotła było drogie. Aktualnie, wysokie ceny gazu i ograniczona dostępność węgla sprawiają, że coraz większa liczba odbiorców decyduje się na zakup pompy ciepła. Nie warto zwlekać z tą decyzją, gdyż ceny pomp ciepła cały czas wzrastają. Opłacalność pompy ciepła jest jednym z najważniejszych atutów. Ogrzewanie domu tzw. kopciuchem może być nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła. 

Pompa ciepła niskotemperaturowa

Wyróżnić można pompy ciepła powietrzne, wodne i gruntowe. Jeśli chodzi o pompy typu powietrze-woda, można je podzielić na pompy nisko i wysokotemperaturowe. Każde rozwiązanie ma szerokie grono zwolenników. Pompa niskotemperaturowa odznacza się obniżoną temperaturą czynnika grzewczego w systemach centralnego ogrzewania.

Czytaj również: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Efektywna współpraca jest możliwa z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, gdzie woda zasilająca instalację wynosi ok. 30-40 stopni Celsjusza. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w nowym budownictwie. Jest doskonałym wsparciem dla ogrzewania sufitowego, ściennego lub podłogowego. Postawić warto na sprawdzone instalacje od znanych marek, które spełnią oczekiwania domowników. 

Pompa ciepła wysokotemperaturowa

Kolejna propozycja to pompa ciepła wysokotemperaturowa. Ma ona możliwość tworzenia odpowiedniej temperatury grzewczego czynnika i podgrzewania wody do ogrzewania centralnego i wody użytkowej, nawet do 50 stopni Celsjusza. Wszystko to sprawia, że pompa wysokotemperaturowa sprawdza się z modernizowanych budynkach, które wcześniej nie były budowane pod kątem zastosowania pompy ciepła. W domach starszych mamy do czynienia z tradycyjnymi grzejnikami i systemami rurowymi.

Sprawdź więcej: Pompa ciepła z dopłatą do 21 tys. zł. w 2022 roku

Ich skuteczność jest związana z temperaturą odprowadzania wody. W takiej sytuacji pompy ciepła wysokotemperaturowe doskonale spełnią swoje zadania i są alternatywą dla kotłów węglowych i olejowych. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością na rynku. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here