FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła z dopłatą do 21 tys. zł. w 2022 roku

Pompa ciepła z dopłatą do 21 tys. zł. w 2022 roku

Pompy ciepła w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a ich popularność ciągle rośnie. Rosnąca świadomość użytkowników, troska o czystość środowiska i zmieniający się klimat, wymuszają szukanie rozwiązań angażujących energie odnawialne. Teraz popularność pomp ciepła może zwiększyć się jeszcze bardziej za sprawą rządowych dopłat na zakup i montaż tych urządzeń  w domach jednorodzinnych.

Wsparcie w ramach programu „Moje Ciepło„, który wystartował w pierwszej połowie 2022 r., może sięgnąć nawet 21 tys. zł na jedną inwestycję. To kusząca propozycja dla osób planujących budowę, czy modernizację już istniejących  budynków. Dzisiaj zastanowimy się, czym właściwie są pompy ciepła i jakie oszczędności przynosi ich instalacja?

Rosnąca popularność pomp ciepła

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wyliczyła, że ich sprzedaż w 2021 roku wzrosła o 66% w stosunku roku poprzedniego. Największym zainteresowaniem cieszyły się pompy służące do ogrzewania budynków – wzrost wyniósł ponad 80 proc. W ubiegłym roku w Polsce pompy ciepła typu powietrze/woda sprzedawały się aż ponad dziesięciokrotnie lepiej niż w roku 2017 r. Udział sprzedaży powietrznych pomp ciepła na jednego mieszkańca w roku 2021 w naszym kraju był z kolei, w przybliżeniu o 30% wyższy niż w sąsiednich Niemczech.

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Czytaj więcej: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

  Ten trend wskazuje, że już wkrótce zainteresowanie alternatywnymi  urządzeniami grzewczymi może przybrać na sile. Pomóc w tym może planowane dofinansowanie zakupu oraz instalacji pomp ciepła.  W artykule odpowiemy na często pojawiające się pytania – czym są pompy ciepła, dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Przybliżymy też program „Moje Ciepło”.

  Jaki będzie koszt pompy ciepła ?

  Cena każdej instalacji pompy ciepła ustalana jest indywidualnie. Jest bardzo dużo czynników wpływających na cenę. Aktualnie dostępne są również dofinansowania dlatego kliknij skontaktuj się i zostaw swoje dane kontaktowego w celu poznania indywidualnej ceny.

  9.5

  Stiebel Eltron HPA – O 8CS Plus Polecamy produkt

  Ustawiana na zewnątrz pompa ciepła powietrze/woda do ogrzewania i chłodzenia w nowym budownictwie

  Technika inwerterowa: sprężarka o regulowanej prędkości obrotowej zapewniająca zawsze optymalną moc grzewczą

  Cicha praca poprzez bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatora oraz hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  9

  Stiebel Eltron HPA – O 10 Premium Produkt bardzo dobrej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  8.5

  Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium produt wysokiej jakości

  Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

  Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

  Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
  Wypełnij formularz i odbierz wycenę
  Opinie o O 13 Premium

  Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:

  • Nowy budynek
  • Stary budynek
  • Rodzaj ocieplenia
  • Rodzaj zamontowanych okien
  • Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej bezpłatnej wyceny zostaw swoje dane kontaktowe.

  Sprawdź Ranking instalatorów Pomp ciepła

  Czym jest pompa ciepła

  Pompa ciepła to urządzenie grzewcze umożliwiające transport energii cieplnej ze środowiska o niższej temperaturze do środowiska o temperaturze wyższej. Aby urządzenie działało, trzeba dostarczyć wymaganą ilość energii do napędu sprężarki w jego układzie.

  Pompy ciepła dzieli się na powietrzne, gruntowe oraz wodne, w zależności od tego, skąd pobierana jest energia cieplna je zasilająca. Pompa ciepłą to nic innego jak maszyna wymuszająca jego przepływ wbrew jego naturalnemu kierunkowi, dzięki dostarczanej z zewnątrz energii. W dzisiejszych czasach stanowią jedno z fundamentalnych rozwiązań, które mogą pomóc Europie zyskać niezależność energetyczną – barzo ważną w niespokojnych czasach. 

  Gdzie szukać pomp ciepła?

  Od chłodzenia do ogrzewania

  Pompa ciepła w różnych postaciach, znana jest od dawna. Przecież historia ogrzewania jest ściśle powiązana z dziejami chłodnictwa. Już w roku 1834 zbudowano pierwsze sprężarkowe urządzenie chłodnicze. Wykorzystywało ono eter etylowy, jako substancję obniżającą temperaturę. 

  Już 18 lat później William Thomson zauważył, że urządzenie chłodzące może być wykorzystywane także do ogrzewania. Tym samym naukowiec stał się prekursorem przyszłych pomp ciepła. Jednak dokładne określenie kto był "ojcem" pierwszej pompy jest niemożliwe. ponieważ innowacje w rozwój urządzenia wnosiło wielu naukowców i wynalazców. Za pierwszą działającą pompę ciepła można uznać, natomiast,  wynalazek Szwajcarów. 

  Sprawdź również: Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

  Już w roku 1928 roku powstała pompa zasilającą w ciepło genewski ratusz.  Korzystała ona z wód Jeziora Genewskiego. Potem sprawy potoczyły się znacznie szybciej, aż do współczesności. Dzisiaj pompy ciepła używane są między innymi w przemyśle, budownictwie oraz do ogrzewania domów jednorodzinnych. Dodatkową funkcją, poza ogrzewaniem domu i wody, jest też chłodzenie budynku w gorące letnie miesiące.

  Dzięki rozwojowi i dopracowaniu technologii najnowsze modele charakteryzują się świetną efektywnością. W odpowiednich warunkach wykorzystują energię z naturalnych, a co za tym idzie darmowych zasobów.

  Efektywność sięga aż 75% pozyskiwanej energii, dostarczanie jej ze źródeł nieodnawialnych, ogranicza się do ok. 35%. Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii -ich instalowanie sprzyja dekarbonizacji i ogranicza pogłębianie zanieczyszczenia środowiska i ocieplania klimatu.

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here