FotowoltaikawPolsce » Blog » Regulacja okien na zimę. Jak to zrobić samemu?

Regulacja okien na zimę. Jak to zrobić samemu?

Zima to okres, gdy nasze okna przechodzą prawdziwy test wytrzymałości oraz trwałości.  Istnieje kilka sposobów  na to, aby pomóc im lepiej znieść zarówno pierwsze, jak i kolejne coraz większe spadki temperatur.

Właściwe zabezpieczenie oraz przygotowanie pozwoli oknom spełniać w 100% ich funkcję, a także przetrwać nawet najniższe temperatury. Co więcej, szczelne okna wiążą się z odpowiednią temperaturą w budynku, a tym samym nie generują dodatkowych kosztów za ogrzewanie.

Jak przygotować okna na zimę?

Dokładne mycie okien to jeden z fundamentów ich pielęgnacji. Przygotowania warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej pory dnia.  Z pewnością nie może być to słoneczne przedpołudnie, ponieważ padające światło spowoduje pojawienie się nieestetycznych smug. Niezbyt dobrym wyborem jest także mroźny dzień, ponieważ zamarzająca na powierzchni szyb woda może powodować ich kruszenie i pękanie. Idealną porą dzień ciepły oraz pochmurny dzień.

Czytaj więcej: Dopłata do centralnego ogrzewania – na ile można liczyć?

Nie bez znaczenia jest także wybór preparatów do mycia okien. Dopuszczalne jest jedynie stosowanie produktów przeznaczonych do tego konkretnego celu. Poza tymi dostępnymi na sklepowych półkach można użyć także zwykłego kuchennego octu. Produkt ten sprawdzi się przy usuwaniu tłustych plam, co więcej dodaje szybom blasku. Należy pamiętać, aby przed użyciem rozcieńczyć go z wodą. W przeciwnym wypadku również mogą powstać smugi. Woda z octem sprawdzi się również podczas mycia ram okiennych wykonanych z PCV. Do innego rodzaju ram  należy zastosować mieszankę z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Jeśli chodzi o materiał, którego powinno używać się do czyszczenia okien, najbezpieczniejszą opcją są miękkie ściereczki, najlepiej bez szwów. Najlepszym rozwiązaniem będzie ściereczka z mikrofibry.  Materiał ten jest miękki, dobrze zbiera kurz i skutecznie czyści zabrudzenia.

Sprawdź również: Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Czyszcząc okna, nie należy zapominać o nawiewnikach. Są to otwory, dzięki którym do pomieszczenia dopływa świeże powietrze, jednocześnie nie ochładzając go. W celu wyczyszczenia nawiewnika trzeba go rozmontować i umyć w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Sprawdź stan techniczny okien

Po umyciu, okna należy sprawdzić jego sprawność, tzn. czy nie ma problemów z jego otwarciem oraz dokładnym domknięciem.  Jakiekolwiek problemy z tymi czynnościami świadczą o niesprawnym mechanizmie ruchomym. Brak naprawy będzie wiązał się z nieszczelnością okna. Konieczne jest wówczas prawidłowe ustawienie zawiasów oraz elementów ruchomych, oraz ich konserwacja.

Regulacja okien na zimę poradnik i instrukacja

Regulacja okien, wbrew pozorom, nie jest trudnym zadaniem. Można ją wykonać samodzielnie. Czynność ta poprawi szczelność okien, która tak ważna jest w okresie zimowym. W celu wyregulowania okien z tworzywa PCV należy zwiększyć siłę nacisku każdego ze skrzydeł do ościeżnicy.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła Poznań, Pompy ciepła KaliszPompy ciepła KoninPompy ciepła Piła

Dokonuje się Tego przy użyciu śrub mimośrodkowych, znajdujących się na okuciu skrzydła. Ustawienie tych śrub można zmienić, używając kluczy imbusowych. W celu zwiększenia docisku trzeba przykręcić baryłkę każdej śruby w kierunku uszczelki.

Kończąc pracę z oknami, nie zapominajmy o użyciu detergentów mających na celu zapobieganie korozji metalowych elementów.

Sprawdź również: Pompy ciepła Ostrów WielkopolskiPompy ciepła GnieznoPompy ciepła LesznoPompy ciepła Luboń

Po ich zastosowaniu należy zadbać także o właściwe zabezpieczenie części ruchomych okien PCV przy użyciu jakiegoś tłustego preparatu np. oleju, smaru lub  wazeliny. Wpłynie to na zwiększenie żywotności tych elementów i sprawi, że okna będą sprawne przez jeszcze długi czas. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here