FotowoltaikawPolsce » Blog » 2021r. to Rekordowy Rynek pomp ciepła w Polsce. Prognozy na 2022r.

2021r. to Rekordowy Rynek pomp ciepła w Polsce. Prognozy na 2022r.

Tak naprawdę rynek pomp ciepła cały czas odnotowuje wzrosty systematyczne w zakresie sprzedaży instalacji. Tylko w naszym kraju w poprzednim roku zakupiono około 93 tysięcy pomp ciepła.

Zgodnie z opracowaną mapą drogą, która prowadzi do neutralności klimatycznej w roku 2050, jeden z elementów kluczowych tej transformacji są właśnie pompy ciepło. Wskazano, że do połowy tego wieku dwie trzecie mieszkalnych budynków w rozwiniętych gospodarkach oraz około czterdziestu procent budynków mieszkalnych na rynku wschodzącym oraz rozwijających się będzie właśnie wyposażonych w pompę ciepła. Ten dokument jest postrzegany obecnie jako najważniejszy spośród aktów energetycznych, które to dotyczą energetycznej transformacji na świecie.

Rynek pomp ciepła w Europie

Jest to jednak dopiero wizja przyszłości. Jak wygląda obecnie sytuacja w Europie na rynku pomp ciepła? Dane z dwudziestu jeden państw wskazują, że w ciągu pięciu ostatnich lat rynek sprzedaży pomp ciepła się podwoił. Szacuje się, że w roku 2021 udział wszelkich pomp ciepła na rynku wszystkich grzewczych urządzeń osiągnął wartość około dwudziestu pięciu procent. Wszelkie prognozy rozwoju pomp ciepła natomiast wskazują, że w Europie jest możliwe osiągnięcie zasobu ponad 53 milionów pracujących instalacji pomp ciepła do roku 2030.

Czytaj poradniki po pompach ciepła:

Dodano także, że całkiem możliwe jest to, że przez najbliższe pięć lat dodatkowo zostanie zainstalowane dodatkowych dziesięć milionów pomp ciepła. Udział tejże technologii w rynku grzewczych urządzeń może już w roku 2026 przekroczyć wartość pięćdziesięciu procent.

Jak kształtuje się rynek pomp ciepła w Polsce?

W ciągu dekady poprzedniej jedynie w Polsce został odnotowany zdecydowany wzrost sprzedaży pomp ciepła. W roku 2010 urządzeń tych sprzedano około siedmiu tysięcy. W roku 2021 natomiast już około 93 tysięcy sztuk przeróżnego rodzaju pomp ciepła.

Rynek pomp ciepła w roku poprzednim, bardzo podobnie jak w latach wcześniejszych, odnotował naprawdę bardzo duże przyrosty. Dodano także, że jedynie w sektorze pomp ciepła powietrze – woda został odnotowany wzrost sprzedaży na poziomie osiemdziesięciu ośmiu procent rok do roku. Przez ostatnie pięć lat jest to wzrost w zasadzie dziesięciokrotny, a w ostatnich dziesięciu latach jest to wzrost ponad pięćdziesięciokrotny.

Ranking instalatorów w miastach:

Co mówią prognozy na rok 2022? Szacuje się, że wzrost rynku pomp ciepła w typie powietrze – woda do ogrzewania budynków będzie na poziomie plus pięćdziesięciu procent.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here