FotowoltaikawPolsce » Blog » Schemat instalacji fotowoltaicznej – jak działa?

Schemat instalacji fotowoltaicznej – jak działa?

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach ważnym elementem rynku energii w Polsce. Oszczędności, jakie pozwala ona uzyskać, wpływają na jej rosnącą popularność, a panele, stanowiące najbardziej widoczny element systemów tego typu, są widoczne na dachach coraz większej liczby domów. Warto jednak wiedzieć, że stanowią one jedynie część instalacji tego typu. Co jeszcze wchodzi w jej skład? Jak wygląda jej schemat? A przede wszystkim – do czego jest on nam potrzebny?

Czym jest schemat instalacji fotowoltaicznej?

Schemat instalacji fotowoltaicznej jest dokumentem technicznym, przedstawiającym w sposób obrazowy jej wygląd. Najczęściej można spotkać schematy wykonane liniowo.

Oczywiście instalacje fotowoltaiczne mogą różnić się między sobą. Ich postać jest uzależniona między innymi od wybranej opcji magazynowania energii. Najczęściej spotykanymi ich typami, wyróżnionymi pod tym kątem, są:

  • instalacje on-grid,
  • instalacje off-grid.

Jak wygląda schemat instalacji fotowoltaicznej on-grid?

Instalacja on-grid składa się zwykle z elementów, takich jak:

  • panele fotowoltaiczne, 
  • inwerter,
  • dwukierunkowy licznik prądu.
  • przyłączenie do sieci,
  • zabezpieczenia,
  • urządzenia naszego gospodarstwa domowego.

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym

Jakie elementy zawiera schemat instalaci fotowoltaicznej off-grid?

W instalacji off-grid energia, którą pozyskujemy, jest magazynowana w akumulatorach. Schemat instalacji tego typu będzie więc zawierał następujące elementy:

  • moduły fotowoltaiczne, 
  • falownik (inwerter),
  • regulator ładowania,
  • akumulatory,
  • obciążenia, 
  • zabezpieczenia,
  • nasze urządzenia.

W każdym z wymienionych przypadków schemat będzie zawierał również wiele przydatnych informacji o charakterze ściśle technicznym (np. grubość przewodów, ilość paneli).

Kiedy i gdzie będzie potrzebny schemat instalacji fotowoltaicznej?

Schemat instalacji fotowoltaicznej jest potrzebny w kilku kluczowych momentach jej budowy i eksploatacji.

Musi on być przede wszystkim załączony do dokumentacji, związanej z podłączeniem instalacji do sieci elektroenergetycznej (dotyczy to oczywiście instalacji on-grid). Konieczne jest również jego przedstawienie w celu uzgodnienia zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Sprawdź również: Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Schemat instalacji fotowoltaicznej do zgłoszenia operatorowi - jak wyglądają wymagania?

Wymagania co do zawartości schematu tego typu są zróżnicowane - wiele zależy od operatora sieci. Przykładowo Enea, Energa i Tauron wymagają jedynie przedstawienia połączenia instalacji w schemacie, podczas gdy Innogy wymaga dodatkowo umieszczenia w nim miejsca  przyłączenia instalacji do sieci obiektu oraz do sieci operatora, a PGE żąda również uwzględnienia pomiaru energii, wytwarzanej przez instalację.

Co powinien uwzględniać schemat instalacji fotowoltaicznej do uzgodnień zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej przekroczy 6,5 kW należy uzgodnić projekt systemu ze strażą pożarną. W schemacie, potrzebnym do tego celu, najważniejszymi elementami będą: miejsce, w którym znaleźć ma się falownik, sposób rozłożenia paneli na dachu (lub na działce, jeżeli projekt przewiduje instalację naziemną), lokalizację rozłącznika DC oraz położenie przewodów pod napięciem.

Czytaj również: Fotowoltaika dla firm – Od czego powinno się zacząć?

Projekt tego typu powinien być przygotowany z odpowiednią starannością, bowiem zależy od tego bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Kto zajmuje się przygotowaniem schematu instalacji fotowoltaicznej?

Najczęściej firma, zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje pomoc w stworzeniu dokumentacji, w tym również niezbędnych do różnych celów schematów. Niekiedy jednak zdarza się, że takiej opcji nie ma w ofercie przedsiębiorstwa, z którego usług korzystamy. Czy można stworzyć wówczas schematy osobiście, jak doradzają niektóre fora internetowe?

Warto sprawdzić:  Fotowoltaika PoliceFotowoltaika WałczFotowoltaika BiałogardFotowoltaika Goleniów

Oczywiście - taka możliwość istnieje, jednak trzeba mieć pewność, że zrobimy to prawidłowo, operatorzy bardzo często sprawdzają bowiem, czy zgadzają się one ze stanem faktycznym.

Sprawdź również: Fotowoltaika ŚwidwinFotowoltaika ChoszcznoFotowoltaika Barlinek,

 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here