Chcemy dzisiaj wspomnieć o bardzo ważnych testach. Mowa o testach pięciu magazynów prototypowych energii w Polsce. Testy przeprowadzone zostały w rzeczywistych warunkach w Pogorzelicy, Gubinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy oraz Opalenicy. Wykazały one, które konkretnie urządzania, zależnie od specyfiki sieci, spełniają optymalnie oczekiwania operatora sieci. Sprawdźmy, co o tym wszystkim powinniśmy koniecznie wiedzieć.

To nie jest nowa technologia

Magazyny energii to jedna z podstaw jeśli chodzi o wdrażanie energetycznej transformacji. Technologia nie jest kompletnie niczym nowy, a urządzenia od wielu, wielu lat są wdrażane sukcesywnie na domowy użytek, systemów elektroenergetycznych oraz na użytek przemysłowy.

Spore magazyny energii już są testowane przez polskich operatorów dystrybucyjnych sieci. Zadaniem magazynów prototypowych było podniesienie bezpieczeństwa oraz jakości dostaw prądu, a także efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii podłączonych bezpośrednio do sieci niskiego napięcia.

Polecamy przeczytać: Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych

Magazyny były badane w pięciu lokalizacjach

Badania magazynów prototypowych energii zostały przeprowadzone w pięciu lokalizacjach na transformatorowych stacjach napięcia średniego w Zielonej Górze, Bydgoszczy, Pogorzelicy, Gubinie oraz Opalenicy.

Instalacje pracowały dokładnie jako część dystrybucyjnej sieci operatora przez ponad pół roku. To pozwoliło na zebranie konkretnych danych, które są niezbędne do przeprowadzenia analiz, jak i oceny przydatności magazynów zależnie od warunków. Instalacje zintegrowane zostały z systemami nowoczesnymi SCADA oraz AMI, które to pozwalają nam na monitorowanie bieżące parametrów elektroenergetycznej sieci. Znamionowa moc każdego z magazynów wynosiła 100 kW.

Warto przeczytać: Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

Magazyn energii znajdujący się w Gubinie był wyposażony w kondensatory dwuwarstwowe elektryczne, w Pogorzelicy w litowo-jonowe, w Zielonej Górze w baterie tytanowo-litowe, w Opalenicy – w baterie litowo-fosforowo-żelazowe, a w Bydgoszczy w baterie ołowiowe i kwasowe w typie VRLA.

Polecamy: Aktualne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022

Badania przemysłowe, które zrealizowane zostały w tamach tego projektu, prace rozwojowe eksperymentalne, a później testy w rzeczywistych warunkach pozwoliły na wytypowanie technologii referencyjnych magazynowania energii w kontekście systemowych usług, a więc takich, które w możliwie największym stopniu spełniają oczekiwania OSD podnoszą efektywność oraz jakość energii produkowanej oraz także dostarczanej z rozproszonych źródeł.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.