FotowoltaikawPolsce » Blog » Ulga termomodernizacyjna 2022 nawet 106 tysięcy złotych

Ulga termomodernizacyjna 2022 nawet 106 tysięcy złotych

Koszty, które ponosimy na montaż fotowoltaiki, wymianę pieca, pompy cieplne oraz okien odliczyć można w ramach termomodernizacyjnej ulgi w rocznym rozliczeniu PIT. Kwota maksymalna podatkowej preferencji to 53 tysięcy złotych na osobę.

W przypadku małżonków ulga ta jest podwajana. Sprawdźmy koniecznie, jakie można odliczyć wydatki. Ulga termomodernizacyjna jest jedną z możliwości zmniejszenia dochodowego podatku do zapłaty za 2021 rok. Małżonkowie w ramach preferencji odliczyć mogą nawet 106 tysięcy złotych. Wydatki poniesione na przedsięwzięcia tego rodzaju uwzględnić należy w rozliczeniu rocznym PIT.

Sprawdź teraz: Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą osoby, które to są właścicielami, czy też współwłaścicielami mieszkalnego budynku jednorodzinnego. Pod terminem mieszkalnego budynku kryją się budynku wolnostojące, w bliźniaczej zabudowie, grupowej oraz szeregowej, które to służą zaspokajaniu mieszkaniowych potrzeb, które stanowią samodzielną konstrukcyjnie całość, w których się dopuszcza wydzielenie się więcej niż dwóch mieszkalnych lokali albo też jednego mieszkalnego lokalu i użytkowego lokalu o całkowitej powierzchni, która nie przekracza trzydziestu procent całkowitej powierzchni budynku.

Czytaj więcej: Fotowoltaika – sposób na zwolnienie z podatku od nieruchomości

W praktyce to oznacza, że z termomodernizacyjnej ulgi nie mogą skorzystać właściciele mieszkań znajdujących się w blokach, jak i osoby, które posiadają przemysłowe lokalne w wielorodzinnych budynkach. Z odliczenia nie mogą skorzystać również właściciele budynków, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania.

Warto wiedzieć: Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki już od kwietnia 2022

Ile możemy odliczyć?

W ramach termomodernizacyjnej ulgi właściciel jednorodzinnego budynku może odliczyć maksymalnie koszty na kwotę 53 tysięcy złotych brutto. Z kolei w przypadku gdy właścicielami danego domu są małżonkowie, to mają oni prawo do zmniejszenia dochodowego podatku nawet o kwotę 106 tysięcy złotych. Limit ulgi się liczy razem z VAT-em. Wyjątkiem tutaj jest sytuacja, w której osoba korzystająca go po prostu odlicza. W takim przypadku kwota maksymalna odliczenia ujmowana jest w wartości netto.

Opinie o firmach: Fotowoltaika Puławy Firmy, Fotowoltaika Bielsk Podlaski Opinie, Fotowoltaika Kluczbork

A co w sytuacji, gdy kwota odliczenia tak naprawdę przewyższa dochód roczny podatnika? Ustawodawca przygotować dosyć ciekawe rozwiązanie. Część pozostałą do odliczenia można po prostu rozłożyć. Jest to maksymalny okres nie dłuższy niż sześć lat, licząc od samego końca podatkowego roku, w którym to poniesiono pierwszy wydatek. Wydaje się to korzystne rozwiązanie.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here