Instalacja fotowoltaiczna to idealny sposób na to, aby uniezależnić się od ciągłych podwyżek prądu. Jest to także ekologiczny i przyjazny dla środowiska naturalnego sposób pozyskiwania energii. Założenie paneli fotowoltaicznych jest jednak sporym wydatkiem, który może znacząco obciążyć budżet. Alternatywą dla nowych paneli są używane, które znaleźć można na popularnych serwisach ogłoszeniowych.
Czym są używane panele fotowoltaiczne?
Dobrej jakości panele fotowoltaiczne renomowanych producentów nadają się do użytkowania przez 25-30 lat. Ta długa żywotność sprawia, że przez cały ten czas są one wydajne i spełniają swoją rolę. Panele używane, jakie pojawiają się na rynku najczęściej pochodzą z gospodarstw domowych lub przedsiębiorstw, których właściciele mogli pozwolić sobie na ich wymianę w chwili, gdy na rynku pojawiły się bardziej zaawansowane technologicznie modele.
Używane panele fotowoltaiczne z Niemiec czy warto kupić?
Najczęściej pochodzą one z Holandii oraz z Niemiec, ale nie brakuje również ofert od polskich inwestorów, którzy zdecydowali się na ich wymianę, a ze względu na to, że moduły, których używali wcześniej nadal nadają się do użytku chcą je sprzedać.
Czytaj również nasze poradniki:
- Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jakie firmy w Polsce?
- Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych
Właściwości używanych paneli fotowoltaicznych
Używane panele fotowoltaiczne cieszą się popularnością głównie ze względu na to, że są one zdecydowanie tańsze niż zakup nowych modułów. Dzięki temu inwestycja ta zwróci się zdecydowanie szybciej. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak mieć na uwadze to, że sprzedawca najczęściej nie ma możliwości dostarczenia żadnej dokumentacji dotyczącej paneli.
Nie mają one również gwarancji, co może być dość kłopotliwe w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba ich naprawy. Zdecydowanie najlepszym sposobem na to, aby nabyć panele z drugiej ręki i mieć pewność, że będą one działały tak jak należy jest ich zakup od zaufanej osoby.
Na co szczególnie uważać podczas zakupu używanych paneli?
W przypadku zakupu paneli używanych bardzo trudno określić jest ich dokładny wiek. Dotyczy to również specjalistów, którzy nie rzadko mają problem z tym, aby ustalić ile lat mają dane moduły. Można to ustalić biorąc pod uwagę technologię, w jakie zostały one wykonane, chociaż nie jest to zawsze wyznacznikiem.
Decydując się na zakup paneli z drugiej ręki trzeba pod uwagę wziąć także miejsce, w którym do tej pory pracowały. Jeśli były wystawione na zbyt mocne promieniowanie mogło to doprowadzić do uszkodzenia ogniw. Do powstania na nich uszkodzeń mechanicznych może doprowadzić także ich nie umiejętne mycie oraz narażenie na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak porywisty wiatr czy opady gradu.
Sprawdź firmy w firmach:
Warto mieć na uwadze także to, że panele mogą posiadać niewidoczne na pierwszy rzut oka mikrouszkodzenia, których obecność działa w negatywny sposób na ich pracę.
Używane panele- gdzie ich szukać?
Osoby, które mimo wad, jakie niesie ze sobą zakup i montaż używanych paneli zdecydują się na ich zakup powinny szukać ich przede wszystkim na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX. Znaleźć tam można oferty pochodzące zarówno od osób prywatnych, jak i firm. W tym celu warto także przejrzeć oferty na Allegro.
Ostatnie aktualności fotowoltaiczne:
- PZU ubezpieczenie dla prosumentów PZU Eko Energia
- Fotowoltaika Praca – Zarobki Monterzy, Projektanci, Handlowcy Fotowoltaiki
Używane panele fotowoltaiczne z Allegro lub OLX
Zamiast jednak kupować panele z niewiadomego źródła, których stan techniczny nie jest znany warto znaleźć firmę, która zamontuje nową instalację w przystępnej cenie. Istnieje także możliwość otrzymania dotacji na ten cel, która jest w stanie pokryć znaczną część wydatków związanych z zakupem i montażem paneli. Możliwości dofinansowania takiej inwestycji jest sporo, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.