FotowoltaikawPolsce » Blog » W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła?
W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła

W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła?

Gdy chcemy mieć w swoim domu pompę ciepła, to w pierwszej kolejności należy zastanowić się na co zwrócić uwagę przy takim wyborze. Na pewno nie wolno tego robić na przysłowiowe „oko”, czy też pośpiesznie. Musimy mieć na ten wybór sporo czasu, gdy go nie mamy, to nawet nie bierzmy się za tak ważny wybór, jaki jest pompa ciepła.

Wymaga od nas uwzględnienia naprawdę wielu czynników, jak na przykład określenie dokładne zapotrzebowania danego budynku na ciepło. Naszym możliwie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania fachowcom, którzy przeanalizują wszelkie czynniki. Jednak musimy wiedzieć, na jakie konkretnie parametry zwrócić uwagę wybierając moc konkretnej pompy ciepła.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła?

Dobierając moc pompy ciepła, powinniśmy się kierować konkretnymi zapotrzebowaniami danego obiektu na ciepło. Między innymi są to:

  • rodzaj odbiornika ciepła,
  • zużycie roczne wody przez mieszkańców,
  • zapotrzebowanie na cieplną moc budynku (jakość oraz rodzaj izolacji cieplnej domu oraz zużycia paliwa),
  • średnie roczne temperatury panujące w konkretnej lokalizacji,
  • powierzchnia budynku do ogrzania.

Lokalizacja a moc pompy cieplnej

Parametrem głównym podczas doboru powietrznej mocy pompy ciepła jest biwalentny punkt, a więc temperatura, przy której się załącza grzałka. Grzałka się włącza, kiedy ilość dostarczanego ciepła przez pompę nie zaspokaja wszelkich energetycznych potrzeb budynku to znaczy poniżej zakres temperatury działania danej pompy. Aby grzewcza moc była zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło, powinniśmy wziąć pod uwagę samą lokalizację naszej inwestycji.

Do obliczeń się przyjmuje, temperaturę minimalną zewnętrzną w konkretnej strefie klimatycznej, w której to ma pracować urządzenie. Powietrzną pompę dobieramy tak, aby w biwalentnym punkcie, charakterystycznym dla konkretnego regionu pokrywała w stu procentach samodzielnie zapotrzebowanie na ciepło. Poniżej tegoż punktu pompa wspomagana musi być innym źródłem ciepła, na przykład grzałką. Im większa jest moc pompy, tym bardziej obniżać możemy temperaturę biwalentnego punktu.

Powierzchnia budynku, a wybór mocy pompy ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, które są w stanie ogrzać zarówno budynku niewielkie, jak i także wielkie powierzchnie, jak chociażby sklepy. Metraż nas nie ogranicza w ogrzewaniu ciepłem, które pochodzi z natury. Rozwiązaniem dla budynku, czy też wielkopowierzchniowych lokali jest połączenie urządzeń o sporej mocy w kaskadowe układy.

Gdy ustalamy moc pompy ciepła powinniśmy określić powierzchnię całkowitą budynku, a nie tylko pomieszczenia, w których to przebywamy. Musimy wziąć pod uwagę także nieogrzewane miejsca lub też ogrzewane do danej temperatury, jak chociażby spiżarnia, poddasze, garaż,który jest elementem stałym bryły naszego domu.

Każde takowe pomieszczenie się przyczynia do większych, czy też do mniejszych strat ciepła,szczególnie gdy budynek nie ma izolacji na odpowiednim poziomie. Powierzchnia jest jednym z kryteriów najważniejszych przy doborze pompy ciepła, ale na pewno nie jedynym. Aby moc urządzenia była dobrana dobrze pod uwagę wziąć należy także zapotrzebowanie na grzewczą moc, czy też rodzaj odbiornika ciepła.

Sprawdźmy zapotrzebowanie

Im jest lepsza termoizolacja budynku, tym moc grzewcza niższa wystarczy do ogrzewania pomieszczeń. Zapotrzebowanie wstępne budynku na ciepło można oszacować zależnie od termoizolacyjnych właściwości domu:

  • stary dom ze słabą cieplną izolacją: 120 W/m2,
  • dom z normalną cieplną izolacją: 70 W/m2,
  • nowy budynek z dobrą cieplną izolacją: 50 W/m2
  • niskoenergetyczny budynek: 40 W/m2
  • budynek pasywny: 10 W/m2.

Przykład: jeśli mamy dom energooszczędny o zapotrzebowaniu 50 W/m2 oraz powierzchni 100 m2, to 50 W/m2 x 100 m2 = 5000 W = KW.

Sam współczynnik W/m2 oszacować można między innymi na podstawie wszelkich obowiązujących w konkretnych latach technicznych warunkach dla budownictwa. Jak widać na załączonym obrazku nie jest to takie trudne.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here