
Nad założeniem fotowoltaiki zastanawia się wielu właścicieli gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego przeróżne programy wsparcia, które w ostatnim czasie zostały uruchamiane.
Kwestia jest na pewno godna rozważenia, szczególny gdy w danym gospodarstwie jest prowadzona produkcja, która powoduje bardzo duże zużycie energii. Rolników, którzy są vatowcami czynnymi, na pewno zastanawia kwestia rozliczenia podatku VAT od zakupu instalacji oraz produkowanej przez nią oraz wprowadzanej do sieci energii.
Czytaj więcej: Dotacje i dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2022.
Najlepsze rozwiązane to dwa liczniki
Sprawa jest na pewno prostsza, gdy w danym gospodarstwie znajdują się dwa liczniki. Jeden dla domu, a drugi, który uwzględnia zużycie energii bezpośrednio na potrzeby gospodarstwa. Bardzo podobnie będzie, gdy instalacja montowana jest nie na mieszkalnym domu, a energia pozyskana z niej jest jedynie wykorzystana na potrzebny rolniczej działalności.
Sprawdź więcej: Czy dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest opłacalna w 2022 roku?
Jednak często bywa tak, że rolnicy nie posiadają oddzielnych liczników energii. Prąd zużywany w gospodarstwie oraz w domu rozliczane są poprzez jeden licznik, a sama instalacja montowana jest na mieszkalnym domu. Należy także podkreślić, że rolnicy mają instalacje OZE. Rozliczani są jako prosumenci, nie mają zatem obowiązku do rozliczania energii, która jest pozyskana, na przykład z fotowoltaiki drugiego licznika.
Jeden licznik energii oraz kalkulacje dla rolnika
W sytuacji gdy w danym gospodarstwie znajduje się jedynie jeden licznik, to rolnik musi ustalić samodzielnie proporcje zużycia energii oddzielnie dla domu (w którym nie ma żadnego podatkowego zobowiązania) oraz dla swojej działalności rolniczej. Należy to wykonać w sposób rzetelny, aby się nie narazić fiskusowi.
Warto wiedzieć: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?
Ciężar rozdziału rzetelnego wydatków, które dotyczą wykorzystania energii elektrycznej, jak i ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb rolniczych produkcji i części wykorzystanej dla potrzeb domowego gospodarstwa spoczywa w każdej sytuacji na podatniku.
Jak wygląda odliczenie od podatku?
Jeśli zatem wydatki poniesione na zużycie elektrycznej energii, jak i zakup oraz montaż fotowoltaicznych ogniw są udokumentowane tą samą fakturą, która dotyczy nie tylko działalności prowadzonej przez rolnika,ale także jego celów prywatnych, prawo do odliczenia podatku naliczanego przysługuje jedynie części. Oczywiście mowa o tej części, która dotyczy działalności prowadzonej. Jedynie ta część pomniejszać może należy podatek. Takowe stanowisko przedstawione zostało przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Poczytaj również: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?
Tak samo powinniśmy także rozliczać wszelkie wydatki, które zostały poniesione na eksploatację instalacji. Jednak musimy zaznaczyć, że interpretacje wydawane są na podstawie wniosku opisu sprawy szczegółowo przedstawionego.
W wątpliwych sytuacjach, aby się nie narazić fiskusowi, warto zawsze zwrócić się samemu o dokładną interpretację przepisów podatkowego prawa, która dotyczy bezpośrednio podatku od towarów oraz usług w zakresie, w którym mamy pewne wątpliwości. Jest to wszystko bardzo logiczne.
- Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce – co warto wiedzieć? - 24 września, 2023
- Fotowoltaika na torach kolejowych: zaskakujące wyniki testów - 24 września, 2023
- Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje? - 23 września, 2023