FotowoltaikawPolsce » Blog » Dotacje na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – można otrzymać nawet 58 tys. zł
Dotacje na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Dotacje na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – można otrzymać nawet 58 tys. zł

Z dotacji udzielanej w ramach programu Mój Prąd skorzystało wiele osób. Znaczna część z nich chciałaby ponownie skorzystać z dopłaty do instalacji fotowoltaicznych, ponieważ byli usatysfakcjonowani z wcześniejszej pomocy. Dodatkowo pierwsze dofinansowanie nie było tak wysokie jak kolejne – teraz można otrzymać dopłatę nawet w wysokości 58 tys. zł.

Czy możliwe jest skorzystanie z dofinansowania z programu Mój Prąd po raz drugi?

Skorzystanie ponownie z dotacji pochodzących z programu Mój Prąd jest jak najbardziej możliwe, należy jednak liczyć się z tym, że chcąc uzyskać dopłatę po raz kolejny, może nie być już tak łatwe, ponieważ konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. Te w niekornych przypadkach mogą sprawić, że staranie się o uzyskanie dotacji nie będzie opłacalne.

Czytaj dalej: Mój Prąd ile trwa rozpatrzenie wniosku. Ile czeka się na pieniądze w 2023 roku?

Po kolejną dopłatę w czwartej edycji będą mogły sięgnąć osoby, które w przeszłości skorzystały już z programu Mój Prąd pod warunkiem jednak, że zrezygnują ze starego (w wielu przypadkach zdecydowanie korzystniejszego!) systemu rozliczeń dotyczącego produkowanej i pobieranej energii. To spotkało się z wieloma protestami beneficjentów programu, dlatego też w piątej edycji ma już to wyglądać nieco inaczej.

Piąta edycja programu Mój Prąd - jak wygląda dofinansowanie?

W piątej edycji programu podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich, z dofinansowania będą mogli skorzystać wyłącznie użytkownicy instalacji, które rozliczane są w systemie net-billing. Dodatkowo dla osób, które rozliczają się w systemie opustów, jednak planują przejść na net-billing przewidziana jest dodatkowa dopłata w wysokości 3 tys. zł. Po raz kolejny z dofinansowania mogą korzystać poprzedni uczestnicy programu pod warunkiem, że będą inwestowali w dodatkowe urządzenia do pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz również: Jaki dochód do dofinansowania czyste powietrze w 2023 roku?

Czy będzie to zachęta wystarczająca? Choć dla wielu dodatkowa gotówka to atrakcyjny wabik, to jednak być może  wielu prosumentów z niej nie skorzysta, z obawy o niską opłacalność.

Pula piątej edycji programu Mój Prąd wynosi 955 mln zł. O dofinansowanie można starać się od 22 kwietnia 2023 r.

Ile pieniędzy można otrzymać z dofinansowania?

Wysokość dopłaty zależna jest od mocy instalacji i wynosi:

  • do 7 tys. zł dla mikro instalacji o mocy 2-10 kW (kwota spada do 6 tys. w przypadku braku elementów towarzyszących);
  • do 16 tys. zł dla magazynów energii;
  • 4,4 tys. zł dla pomp ciepła powietrze-powietrze;
  • do 28,5 tys. zł dla gruntowych pomp ciepła.

58 tys. zł dopłaty będzie przysługiwało beneficjentom, którzy wyposażą się we wszystkie komponenty, czyli mikroinstalacje fotowoltaiczną, magazyn energii, system EMS/ HEMS, kolektory słoneczne o gruntową pompę ciepła.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation