FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompy ciepła Viessmann – czy warto kupić? Opinie Cena
Pompy ciepła Viessmann – czy warto kupić

Pompy ciepła Viessmann – czy warto kupić? Opinie Cena

Pompy ciepła cieszą się dużym powodzeniem na rynku polskim. Czy rzeczywiście warto inwestować w produkt niemieckiej firmy? Artykuł ten przedstawi  obiektywne oceny pomp ciepła z uwzględnieniem ważnych dla ich przyszłego użytkownika czynników. 

Oferta pomp ciepła Viessmann 

Niewątpliwym atutem firmy Viessmann jest szeroka oferta dostępnych pomp ciepła. Przedstawimy tu serie i ich rodzaje.

Pompy ciepła Viessmann montaż – czy warto kupić?

Pompy ciepła powietrze-woda Monoblok – Vitocal A

Są to pompy ciepła w wersji monoblok. Jest kilka serii Vitocal A, ostatnie klasyfikowane jako pompy nowej generacji to: 150-A, 151-A, 250-A, 252-A. W tych modelach zastosowany został ekologiczny czynnik roboczy R 290 (propan). Pompy te trafiły na rynek w 2022 roku i są warte uwagi.

Pompy ciepła powietrze-woda Split – Vitocal S 

Pompy te to dość zrównoważony wybór dla jednorodzinnych domów. Im niższa liczba w oznaczeniu serii, tym nowocześniejsza jest pompa. W tej serii tylko Vitocal 100-S wykorzystuje w pracy czynnik R 32. Pozostałe pompy w tej serii pracują na coraz bardziej wypieranym czynniku R 410A.

Warto sprawdzić: Pompy ciepła – czy są opłacalne przy wzroście cen energii?

Najnowsze serie Vitocal S mają wbudowaną przepływową nagrzewnicę elektryczną i funkcję activ cooling. Funkcja ta umożliwia chłodzenie pomieszczeń.

Cena, koszty oraz opłacalność inwestycji w pompę ciepła Viessmann

Pompy ciepła gruntowe – Vitocal G  

Są to pompy ciepła pobierające energię cieplną z gruntu. Wszystkie modele z tej serii pracują na przestarzałym czynniku R 410A. Viessmann zapewnia o wysokiej sprawności pomp tego typu. Współczynniki SCOP  wynoszą powyżej 5. Wszystkie modele tej serii mają klasę energetyczną na poziomie A++.

Pompy ciepła o dużej mocy grzewczej 

Są to pompy ciepła pracujące w systemie kaskadowym. Oznacza to połączenie kilku jednostek w jedną instalację grzewczą.

Seria Vitocal 300 G Pro- generuje moc od 82,8 do 222 kW (woda/solanka) albo 112,1 do 290 kW (woda/woda). W połączeniu kaskadowym osiągają następujące wyniki: woda/solanka: 1119 kW, woda/woda 1450 kW. Viessmann zapowiada nawet większe moce, ale jeszcze brak informacji na ten temat. 

Sprawdź również: Jak działa hybryda pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Viessmann projektuje także unikalne systemy grzewcze,  wykorzystujące pompy ciepła, których moc może osiągnąć wartość 2 MW. Instalacje te, według Viessmanna, mogą współpracować ze sobą, pobierając ciepło jednocześnie z wód, powietrza i gruntu.

Najlepsze pompy ciepła Viessmann według rankingów

 1. Vitocal 150-A z czynnikiem R 290. Ogromną zaletą tej pompy jest to, że może współpracować z grzejnikami starego typu o temperaturze czynnika +70°C. Lepszą optymalizację przepływu wody w obiegu zapewnia nowoczesny układ hydrauliczny. Pompa wyposażona jest także w zbiornik buforowy odpowiadający za odszranianie parownika. Wymiary pompy w milimetrach to 360 × 450 × 920.   Wadą tej pompy jest głośna praca około  59 dB. 
 2. Vitocal 300-G z czynnikiem R 410A. Czynnik już przestarzały, ale SCOP przez cały rok jest na poziomie 4,8 do 5,3. Jest to dobra do rozważenia opcja, jeśli dysponujemy odpowiednim terenem na umieszczenie kolektorów. Klasa efektywności energetycznej A+++.  Dodatkowy atut stanowi atrakcyjna cena.

Czytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompy Viessmann wady i zalety

Wady: 

 • 5 lat gwarancji
 • skomplikowany proces uzyskania gwarancji 

Zalety

 • rzetelna i sprawna obsługa serwisowa
 • bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • bardzo szeroka oferta obejmująca gospodarstwa domowe i przemysł
 • system intuicyjny w wyszukiwaniu serwisantów i instalatorów
 • rosnąca liczba pomp Viessmann, wykorzystujących ekologiczne czynniki R32 i R290

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

 • Jesten nieszczęśliwym posiadaczem pompy ciepła firmy Viessmann Vitocal 250 a. Pompa od istalcji podziałała niecałą dobe. Serwis nie reaguje 5 dzień! Jest okres grzewczy na zwenątrz -7 a ja nie mam ogrzewania. Obsługa klienta zerowa. Klientem jest się dla Vissmanna kiedy trzeba zapłacić duże pieniądze za urządzenia potem klient przestaje być atrakcyjny i nikt się nim nie interesuje pomimo 5 letniej gwarancji.
  Pompa nie rozmraża się podczas tego procesu potrafi zawiesić się na 6-10 godz i pobiera jedynie enrgię elektryczną. Zużycie enrgii elektrycznej 160 kWh!!! Serwis partnerski Viessmanna bezradny, a serwis fabryczny/producencki nie reaguje pomimo wielu zgłoszeń. Pomijam już fakt, że infolinia serwisowa Viessmann to tzw. usługa premium, czyli dzownisz czekasz 2 godz i płacisz 60 zł za połączenia o ile wogóle ktoś odbierze.
  NIE POLECAM współpracy z firmą Viessmann. Stawia ona swoich klientów w sytuacji bez wyjścia na zasadzie „niech w okresie mrozu sobie marznie bo przeciez ma super nową pompę ciepła z nowoczesnym desingem” nieważne, że nia działa. Nie polecam pompy ciepła Vitocal 250a. Pompa jest droga, energochłonna, nieekonomiczna i poprostu wadliwa.

  • Potwierdzam opinie mam nowa pompę tej firmy nie działa serwis pozostawia wiele do życzenia brak pomocy i reakcji na awarie odradzam każdemu

 • Po opinie powyżej widzę że nie tylko u nas jest problem z ta pompą co serwis przyjedzie pochodzi chwilę albo przestaje chodzić, albo się nie rozmraża. I tak jak Pani Maria napisała okres grzewczy a tu zimno.

 • Niestety wszystkie wpisy prawdziwe. Sam mam problem ze swoją pompą Viessmanna , potencjalny kliencie uciekaj jak najdalej. Gwarancja jest fikcją, można śmiało udzielić wieczystej bo nikt nie zamierza jej realizować.
  Faktycznie dramat, stałe awarie, serwis nie potrafi zdiagnozować przyczyny, kontakt żaden, po kłótniach propozycja 1 darmowego przeglądu. Oczywiście w teorii bo urządzenie ciągle niesprawne więc obiecać można wszystko. Dodatkowo fałszowanie wpisów serwisowych, „konsultant” to robot nic nie pomoże.

 • Kupilismy pompę za 50tyś 5 lat temu z viessmana.
  Od roku czekamy na serwis, bo sie zepsuła nie ma kto naprawić. Okazało się ze nie produkują częsci, nikt nie umie jej naprawić i wychodzi na to, że musimy kosztującą 50.000zł pompę wyrzucić PO 5 LATACH.
  NIE POLECAM TEJ FIRMY!

 • Dzień dobry.
  Wszystkim potencjalnym klientom odradzam zakup pompy firmy Viessmann. Nowe fabrycznie urządzenie działało 2 godziny pod momentu zainstalowania i pobierało energię natomiast nie wytworzyło żadnego ciepła ani c.w.u. ani c.o.. Serwis od miesiąca nie potrafi naprawić urządzenia. UNIKAJCIE JAK OGNIA PRODUKTÓW TEJ FIRMY!!!!!!!!!!! Kilkukrotne zgłoszenia nie dają efektu. Sewis tej firmy to fikcja.

 • Użytkujemy drugą zimę, -4 stopnie a ona się tak zaszroniłan, i wyłączyła. Już w tamtym roku był problem i w tym jest to samo, jakaś ferelna jest. Sąsiad kilka domów dalej ma taką samą i nie ma problemu. A serwis przyjedzie dopiero we wtorek.

  • Ja też nie jestem zadowolona , druga zima i przy – 4 grzejniki letnie i ciągle grzeje wode użytkową grzałką , strata pieniędzy i bezradność bo już nic się z tym nie da zrobić i czekać jeszcze jak się zepsuje i następne wydatki. Totalna porażka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here