Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszają do zastosowania zmian w sposobie korzystania z urządzeń. Wielu użytkowników coraz chętniej sięga po energooszczędne AGD czy RTV i stosuje tricki do zmniejszania rachunków za prąd. Nawet niewielkie zmiany mogą zaowocować korzyściami finansowymi, które pozytywnie wpłyną na budżet domowy. Poznaj kilka praktycznych porad i zacznij oszczędzać!
1. Przyjrzyj się etykiecie energetycznej urządzenia
To jeden z najważniejszych kroków, które możesz wykonać dla oszczędzenia energii wykorzystywanej przez urządzenia. Według nowych standardów europejskich etykiety energetyczne urządzeń są oznaczane 7 literami – od A do G. Według nowej skali urządzenia dotąd określane jako najbardziej energooszczędne (A+++) trafiły do niższych klas w nowej skali. Oznacza to, że nadal trudno spotkać się ze sprzętem określanym w nowej etykiecie literą A na zielonym tle.
Gdy wybierasz urządzenie do domu, zwróć uwagę na białą literę na czarnym tle umieszczoną po prawej stronie etykiety. To ona identyfikuje Twój sprzęt na 7-literowej skali. Oczywiście im wyżej znajduje się ona na skali, tym mniej energii wykorzystuje. Wybieraj tylko takie urządzenia, które zużywają jak najmniej energii elektrycznej. Jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać bez większych modyfikacji w domu zerknij na https://www.ewe.pl/10-prostych-sposobow-na-oszczedzanie-energii.
2. Dobierz rozmiar urządzenia do swoich potrzeb
Możesz mieć najbardziej oszczędne urządzenie z dostępnych na rynku, ale czy naprawdę wykorzystujesz jego możliwości? Ma to zastosowanie zwłaszcza do takich sprzętów jak:
- pralka;
- suszarka;
- lodówka;
- zamrażarka;
- stacja parowa;
- bojler;
- piekarnik.
Każde z tych urządzeń ma pewną przestrzeń do ogrzania czy schłodzenia oraz moc znamionową. Gdy już wybierasz produkt o sporej pojemności, staraj się wykorzystywać jego maksymalne możliwości. Zamiast oddzielnej zamrażarki na kilka produktów, postaw na lodówkę z nieco większą przestrzenią mrożącą. Do pralki i suszarki zawsze wkładaj maksymalną ilość odzieży, by wykorzystać jej możliwości. Podobnie w przypadku stacji parowej – gdy prasujesz, planuj tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń na wodę i powstałą parę. Nie przerywaj prasowania, dopóki w pełni jej nie wykorzystasz.
3. Korzystaj z urządzeń według zaleceń i regularnie je konserwuj
Wiele sprzętów domowego użytku ma deklaracje producenta co do optymalnego użytkowania. Może to oznaczać ustawienia temperatury czy korzystanie z energooszczędnych programów użytkowania. Staraj się unikać częstego włączania i wyłączania urządzenia czy pozostawiania go na czuwaniu.
Kluczowe znaczenie dla zmniejszenia rachunków ma też regularna konserwacja. Dla przykładu zakamieniona stacja parowa będzie potrzebowała większej ilości czasu na zagotowanie wody, co przełoży się na podniesienie rachunków. Podobnie rzecz ma się z bojlerem na wodę. Wszystkie urządzenia RTV i AGD wymagają starannej konserwacji, by usprawnić działanie elementów ruchomych czy napędowych i co za tym idzie, utrzymać ich pierwotny stan.
Artykuł Partnerski