FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu?
Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu

Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu?

Oczywiście można trzymać się tradycyjnych zasad, 10 kW z fotowoltaiki to powinno być 10 kWh, do 5 kW to 5 kWh itd. Będzie to w miarę rozsądna decyzja, ale należy też zaznaczyć, że magazynowanie energii z fotowoltaiki powinno być w oparciu o Wybierz w oparciu o rzeczywiste potrzeby rodziny, a nie tylko rozmiar. Jak się okazuje, do Twojej instalacji wystarczą mniejsze ogniwa PV, więc są zdecydowanie tańsze.

Warto zadać sobie pytanie:

  • Ile energii potrzeba w przypadku przerwy w dostawie prądu?
  • Ile energii potrzebujesz w nocy?

Warto zastanowić się, z jakich urządzeń będziemy korzystać (np. lodówka, oświetlenie, 3 gniazdka – na laptopa, telewizor, czajnik elektryczny) i obliczyć, ile energii zużywają one na co dzień. Aby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób fotowoltaika wybiera magazynowanie energii, konieczne jest również zsumowanie ich maksymalnej mocy. Magazynowanie energii charakteryzuje się nie tylko samą pojemnością, ale także ciągłym zasilaniem, które jest wymagane, aby wszystkie urządzenia faktycznie działały po przełączeniu.

Czytaj również: Magazyn energii z fotowoltaiką na ile wystarczą?

Czy magazyny energii można podłączyć do istniejących systemów fotowoltaicznych?

Może. Jednak w przeciwieństwie do nowego sposobu. W przypadku jednoczesnego montażu magazynów energii i fotowoltaiki warto wziąć tzw. magazyn prądu stałego. Cechuje się tym, że zostanie podłączony do falownika hybrydowego wraz z resztą instalacji. W sumie wyjdzie taniej. I odwrotnie, istniejące magazyny fotowoltaiczne mogą mieć tylko zasilanie prądem zmiennym, co wymaga dodatkowych falowników.

Przydomowy magazyn energii dla fotowoltaiki to – najprościej mówiąc – bateria, urządzenie gromadzące nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia. W ten sposób prosument nie dostarcza energii do sieci, ale magazynuje ją we własnych systemach. Zwykle używany w nocy lub po zmroku. Ten fotowoltaiczny magazyn energii może być również używany jako awaryjne źródło zasilania, na przykład w przypadku awarii sieci w Twoim mieście.

Sprawdź więcej: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

Musi być jednak wyposażony w dodatkowe Wyposażenie – Same ogniwa fotowoltaiczne i magazyn energii nie wystarczą w przypadku awarii. W Polsce magazynowanie PV nie jest obecnie objęte żadnym specjalnym systemem dopłat. Są jednak za granicą. Wydaje się więc, że w przyszłości również profesjonalni konsumenci mogą na nich liczyć w kwestii lepszych zakupów w Polsce. Magazynowanie energii fotowoltaicznej – kwestia opłacalności Prosumenci, którzy chcą obniżyć opłaty za moc i całkowite zużycie energii z sieci, z pewnością zastanowią się, czy magazynowanie energii fotowoltaicznej jest naprawdę opłacalne. Jego cena nie jest niska, pisaliśmy o tym w artykule.

Magazynowanie energii fotowoltaicznej – czym jest, jak działa i jakie przynosi korzyści.

Cóż, warto wspomnieć, że magazyny fotowoltaiczne w Polsce są nadal rzadko wykorzystywane z jednego prostego powodu: w przeciwieństwie do inwestycji w panele fotowoltaiczne, inwestycje w magazyny energii nie zwracają się w okresie gwarancji. Koszt jest zbyt wysoki. Do 1 kwietnia 2022 roku każdy polski prosument (który ma już PV lub zainstaluje ją przed 1 kwietnia br.) może „wydobyć” 0,8 kWh energii, przesyłając 1 kWh energii do sieci bez dodatkowych kosztów.

Warto przeczytać: Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Magazynowanie energii słonecznej wydaje się zatem niepotrzebną inwestycją. Jednak domowa instalacja fotowoltaiczna zainstalowana od 1 kwietnia 2022 r. będzie musiała odkupić sprzedaną wcześniej nadwyżkę, więc magazynowanie energii fotowoltaicznej może zacząć zyskiwać na znaczeniu. Pytanie tylko, czy cena, po jakiej trzeba kupić energię z sieci, jest wystarczająco wysoka, aby uzasadnić całkowity koszt zakupu magazynów?

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here