FotowoltaikawPolsce » Blog » Kiedy ogrzewanie domu klimatyzacją jest opłacalne? 
Kiedy ogrzewanie domu klimatyzacją jest opłacalne

Kiedy ogrzewanie domu klimatyzacją jest opłacalne? 

Klimatyzacja nie musi służyć wyłączenie do schładzania powietrza podczas upalnych dni, bo świetnie sprawdza się przez cały rok, nadaje się do dogrzewania pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rewersyjnej pompy ciepła, zapewniając domownikom komfort termiczny. Z nowoczesną klimatyzacją można wygodnie modyfikować temperaturę we wnętrzach, dostosowując ją do sowich aktualnych preferencji.

Czy warto ogrzewać dom za pomocą klimatyzacji?

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji, za czym przemawia wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Jedno urządzenie może ogrzewać lub schładzać pomieszczenia w domu/mieszkaniu. Znika konieczność inwestowania w dodatkowy sprzęt, rozmaite promienniki, grzejniki, konwektory i nagrzewnice. Ogrzewanie klimatyzacją to duże udogodnienie, nie ma potrzeby zakupu opału, obsługiwania i czyszczenia pieca/kotła. Znika również problem z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, nie powstają żadne spaliny ani pyły.

Czytaj więcej: Czy taryfy dynamiczne to opłacalna zmiana?

Nowoczesne klimatyzatory cechują się wydajnością, bardzo szybko nagrzewają/schładzają powietrze. Już po kilkunastu minutach domownicy mogą cieszyć się komfortem termicznym w pomieszczeniach, ustawić temperaturę zgodnie ze swoimi potrzebami. Ogrzewanie klimatyzacją najlepiej sprawdza się przy mniejszym metrażu, do dogrzewania budynku w okresie przejściowym. Nie zastąpi ona jednak głównego ogrzewania ze względu na polskie warunki klimatyczne, szczególnie po rozpoczęciu sezonu grzewczego, podczas ujemnych temperatur.

Z jakimi kosztami wiąże się ogrzewanie budynku klimatyzacją?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do ogrzewania domu lub mieszkania klimatyzacją, bo obawiają się wysokich kosztów eksploatacyjnych. Nowoczesne klimatyzatory są energooszczędne, zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej w porównaniu ze starszymi urządzeniami. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż ogrzewanie pomieszczeń farelkami lub grzejnikami elektrycznymi. Oczywiście bazowanie wyłącznie na klimatyzacji przez cały okres grzewczy wiążę się ze sporym kosztem, przez co staje się to mało opłacalne.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek? – Średnie ceny w Polsce

O spadku wydajności urządzeń można mówić już przy temperaturze zewnętrznej poniżej zera stopni Celsjusza. Zdecydowanie lepiej używać klimatyzacji jako dodatkowego źródła ciepła, jesienią i wiosną. Na opłacalność tego typu ogrzewania wpływa rodzaj używanego źródła ciepła, ceny paliwa, zapotrzebowanie na energię cieplną. W przypadku domu energooszczędnego, z dobra izolacją, koszty nie są wysokie – przy powierzchni 100 metrów kwadratowych i rocznym zapotrzebowaniu energetycznym jest 6000 kWh nie powinno się płacić więcej niż 115 złotych na miesiąc.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation