FotowoltaikawPolsce » Blog » Dodatek do pelletu 2023 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?
Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu

Dodatek do pelletu 2023 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

Wnioski o otrzymanie dodatku do pelletu można składać w terminie od 21 września. Wniosek opublikowano w Dzienniku Ustaw dnia 20 września 2022 r. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które ogrzewają domy pelletem, drewnem, gazem LPG lub olejem opałowym. W niniejszym artykule znajduje się wzór wniosku o dodatek, który można złożyć bezpośrednio w urzędzie lub online. Warto dowiedzieć się jak wypełnić taki wniosek i jak wyglądają kryteria otrzymania dofinansowania. 

Kiedy można składać wnioski o dodatek do pelletu?

Składanie wniosków rusza 21 września 2022 roku. Od tego dnia wszystkie osoby, które ogrzewają paliwami innymi niż węgiel (na przykład pelletem) mogą wnioskować o dofinansowanie. Wystarczy pobrać wniosek, wypełnić odpowiednie rubryki i złożyć pismo w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy.

Czytaj również: Dodatek energetyczny 1500 zł do prądu 2022 wniosek

Możliwość otrzymania wsparcia finansowego możliwa jest dzięki ustawie z dnia 19 września 2022 roku (weszła w życie 20 września 2022 r.). Przewiduje ona między innymi dodatek dla gospodarstw  domowych, które używają do ogrzewania pomieszczeń drewna, oleju opałowego, pelletu lub LPG. Wniosek można złożyć do dnia 30 września 2022 roku włącznie. Właściwa miejscowo gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłacenie pieniędzy. W przypadku dodatku węglowego czas jest dłuższy i wynosi 60 dni,

Jak należy wypełnić wniosek o dodatek?

Wniosek nie jest trudny do wypełnienia. Należy w nim podać podstawowe dane osobowe, między innymi będzie to imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania oraz aktualny numer rachunku bankowego, na który mają wpłynąć pieniądze w przypadku przyznania dodatku. Ponadto, należy wskazać wielkość gospodarstwa domowego (jednoosobowe, wieloosobowe) i podać ile osób wchodzi w jego skład. Trzeba też wskazać jakie źródło ciepła jest wykorzystywane w danym gospodarstwie domowym. Do wyboru będzie:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kominek,
 • koza,
 • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
 • kocioł olejowy.

Czytaj więcej: Dodatek do drewna 2022 – 1000 zł Wniosek online

Gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku na pellet 2023?

Miejscem składania wniosków jest urząd gminy lub miasta. Można tego dokonać osobiście, listownie lub online za pomocą konta e-PUAP. Informację o decyzji w sprawie przyznania dodatku otrzymamy taką drogą jaką składaliśmy wniosek (bezpośrednio w Urzędzie Gminy, listownie lub mailowo).

Jaki jest warunek otrzymania dodatku do pelletu?

Warunek uzyskania dodatku do pelletu jest zgłoszenie lub wpisanie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mimo, iż termin na składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upłynął 30 czerwca, nadal można uzupełnić swoje dane w tym zakresie. Wobec powyższego, uchybienie terminowi nie powoduje, że zostało się wykluczonym z możliwości otrzymania dofinansowania. Nadal jest to możliwe. Trzeba tylko dopełnić wszelkich formalności.

Zobacz również: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

W jaki sposób złożyć wniosek o dodatek do pelletu online?

Składanie wniosku o dodatek na pellet odbywa się przez e-PUAP. Oto jakie kroki należy podjąć po kolei:

 • należy zalogować się do swojego konta na portalu e-PUAP.
 • następnie trzeba wybrać z dostępnego katalogu spraw następującą rubrykę: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 • kolejno wybrać należy adres odpowiedniego urzędu oraz zaznaczyć rodzaj pisma.
 • w następnym kroku następuje konieczność załączenia pobranego z sieci i wypełnionego wniosku.
 • wypełniony wniosek należy podpisać elektronicznie i wysłać.

Sprawdź dostawców również:

Pellet drzewny Wałbrzych, Pellet drzewny Jelenia Góra, Pellet drzewny Legnica, Pellet drzewny Lubin, Pellet drzewny Głogów,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation